Co pěstovat ve vyvýšeném záhonu
Jedním z hlavních úkolů vyvýšeného záhonu je snadnější přístup k plodinám. Proto se zde vyplatí z praktického hlediska zasadit rostliny nižšího vzrůstu, ke kterým se musíte ohýbat. Nemá smysl zde pěstovat rajčata nebo papriky, protože jsou sami o sobě vysoké.
Vyvýšený záhon se skvěle hodí na různé druhy salátů, které postupně seřezáváte a dopřáváte si čerstvé listy. Klasický nebo baby špenát, čekanka či rukola se do vyvýšeného záhonu také hodí. Samostatnou kapitolou jsou také bylinky, které přežijí prakticky kdekoliv a nejsou příliš náročné.
Vyhněte se také příliš rozložitým druhům zeleniny. Jedna sazenice dýně zabere spoustu místa a do vyvýšeného záhonu se ani nevejde. To stejné platí i pro cukety a další plazící se rostliny.
Založení záhonu
Nejdříve vyberte místo pro záhon. Ideální jsou slunečná místa na závětrné straně. Umístění však přizpůsobte plánovaným druhům zeleniny nebo okrasných květin. Vyhněte se místům, kde se usadili hraboši a krtci a také místům poblíž stromů, kde se nachází kořeny.
Teď přeskočíme stavbu záhonu a rovnou se vrhneme na výplň. Spodní vrstvu by měla tvořit propustná vrstva dřeva (větvičky, průklest) a na ní navrstvěte kompost. Na něj přijde vrstva kvalitní zeminy. Nejlepší je samozřejmě černozem, ale můžete využít i hnědozem. Na vrstvu hlíny navrstvěte vyzrálý hnůj, nejlépe koňský, a zavezte jej substrátem.
Co se týče substrátu, tak v případě bylinek sáhněte po bylinkovém substrátu a u jiných druhů zeleniny postačí univerzální substrát. Jedinou výjimkou jsou kyselomilné rostliny, které uvítají speciální substrát a pod něj ještě vrstvu jehličí nebo rašeliny.
Vyvýšený záhon levně
Vyvýšené záhony si samozřejmě můžete pořídit v obchodě. Odpadá vám práce, ale musíte si za kvalitu značně zaplatit. V nižší cenové relaci s největší pravděpodobností narazíte pouze na plastové záhony, které nejsou příliš hezké a nedisponují dlouhou životností.
S trochou šikovnosti vám k výrobě vyvýšeného záhonu postačí dřevěná prkna nebo cihly. Zajímavá volba je také takzvané ztracené bednění. Při navrhování můžete záhon přizpůsobit svým potřebám, ale nejpraktičtější je tvar do písmen I, L, U nebo H. Šířka by neměla překročit 130 cm, ať pohodlně dosáhnete doprostřed záhonu.
Přečtěte si také Jak správně sušit bylinky nebo zjistěte, že Opěrné zdi šetří čas i peníze.