Články & návody

Zahradnická firma Skoupý - realizace a návrhy zahrad, zahradní architekt působící v Brně a okolí i po celé ČR

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková okna a dveře do pasivních domů Ostrava.

INVIDA - nábytek do ložnice na míru. Skříně, postel, stolky...

Dokurzu.cz - semináře, školení a rekvalifikační kurzy z celé ČR.

HW - PANTY, spol. s r. o. - sanace zdiva technologií HW-SYSTEM.

Karissa Corp SE - revitalizace bytových domů Brno a okolí.

TOKAREX spol. s r.o. - anhydritové podlahy. Realizace po celé ČR.

Jak správně sušit bylinky

Příprava na sušení

Bylinky sbírejte za suchého dne, nejlépe odpoledne nebo navečer, kdy na listech nebo květech již není rosa. Sbírat bylinky po dešti není dobrý nápad a raději počkejte o jeden den navíc, až rostlina řádně vyschne. Sbíráte-li květy, tak mohou být dokonce deštěm znehodnocené a zbavené pylu.

Základním pravidlem je sběr na čistém místě. Vyhněte se stanovištím u rušných silnic, stavenišť, skládek, železničních tratí nebo polí. Najít takové místo může být v dnešní době obtížné, ale rozhodně se vyplatí, protože budete mít záruku nezávadných bylinek.

Zásady správného sušení

Před sušením bylinky nikdy neperte. Možná si říkáte, že potřebují zbavit prachu a nečistot, ale mokré byliny se špatně suší.

Bylinky nikdy nesušíme na přímém slunci, ale dáme přednost dobře větranému místu ve stínu. Ideální může být například suchá půda.

Při umělém sušení nesmí teplota překročit 30 – 45 stupňů. Při vyšších teplotách se droga znehodnotí. Výjimkou jsou kořeny, které sušíme při teplotě až 60 stupňů.

Sušit můžete ve svazcích nebo rozložené na sušících sítech. Pokud nemáte síta a bylinky nelze svázat, tak použijte například přepravku vyloženou novinami.

Některé bylinky se na sušení nehodí, protože se zničí jejich aromatické látky. Je to například bazalka, máta, meduňka, pažitka a další cibuloviny.

Velmi aromatické bylinky jako je libeček nebo levandule sušte v dostatečné vzdálenosti od ostatních. Při umělém sušení je sušte zcela samostatně.

Správné usušení poznáte podle lámavosti. Pokud vám sušená droga v ruce chrastí a veškeré části se lámou nebo drobí s lupnutím a nijak se neohýbají, tak jsou suché. Pomoci si můžete také zavřením do sáčku, pokud se během několika hodin orosí, tak je bylinka špatně usušená.

Jak uchovávat sušené bylinky

Bylinky uchováváme na suchém místě a nejlépe ve tmě. Ideální jsou tmavé sklenice nebo uložení ve skříni, která je uzavíratelná. Papírové a látkové pytlíky nejsou k uskladnění příliš vhodné, protože v nich sušená droga snadno zvlhne a přijdete také o část aromatických látek, které vytěkají.

Při skladování lze samozřejmě uložit každou bylinku zvlášť, nebo si můžete vytvořit čajové směsi, které ušetří místo. Raději však nemíchejte květy s listy, protože květy mají trvanlivost jeden rok a listy vydrží i dva roky.

Přečtěte si také Opěrné zdi šetří čas i peníze nebo Paulownia do každé zahrady.

Fotografie