Články & návody

Zahradnická firma Skoupý - realizace a návrhy zahrad, zahradní architekt působící v Brně a okolí i po celé ČR

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková okna a dveře do pasivních domů Ostrava.

INVIDA - nábytek do ložnice na míru. Skříně, postel, stolky...

Dokurzu.cz - semináře, školení a rekvalifikační kurzy z celé ČR.

HW - PANTY, spol. s r. o. - sanace zdiva technologií HW-SYSTEM.

Karissa Corp SE - revitalizace bytových domů Brno a okolí.

SEDMA International s.r.o. - bezrámová posuvná okna a dveře.

TOKAREX spol. s r.o. - anhydritové podlahy. Realizace po celé ČR.

Paulownia do každé zahrady

Pavlonie plstnatá

Paulownia, u nás známá pod názvem Pavlonie plstnatá, je strom z čeledi pavlovniovitých pocházející z jihovýchodní Číny. Pojmenována byla německým botanikem Philippem Sieboldem podle nizozemské královny Anny Pavlovny.

Tento okrasný strom dorůstá výšky až 20 m. Mnohým vyrostl na zahradě zcela nenápadně – roznáší ho ptáci jako semena, takže se snadno objeví i tam, kde před tím nerostl. Zpočátku vypadá jako obyčejná rostlina s chlupatým stonkem, který postupně zdřevnatí.

Vyznačuje se rychlým růstem – během prvního roku je schopna vyrůst až dva metry. Má jeden jediný mohutný stonek, z kterého vyrůstají na všechny strany velké listy podobné lopuchu. Když na podzim opadá, vpadá jako holý klacík. Teprve druhý rok se objevují první větve a Paulownia vyrůstá minimálně o další metr.

Paulownia pro narozené děvčátko

Strom Paulownia je spojen s významnou tradicí. V momentě, kdy se v rodině narodila dívka, bylo zasazeno semeno tohoto rychle rostoucího stromu s nádhernými fialovými květy. Jak dívka rostla, strom rostl s ní. Ve chvíli, kdy se provdala, byl poražen a z jeho dřeva byl vyroben nábytek do její nové domácnosti.

Rozšíření Paulownie

Semena paulownie jsou lehká a především poměrně hebká, takže byl v 19. století běžně používána vývozci porcelánu jako obalový materiál. Během přepravy byly bedny často poškozeny a semena se rozsypala. Tím se dostala do oblastí mimo jihovýchodní Čínu, kde se mladé rostlinky staly často plevelem.

Dřevo Paulownie a jeho využití

Kromě krásné tradice má dřevo paulownie řadu dalších využití. Je lehké a má výborné rezonanční vlastnosti, takže je v Asii často využíváno pro výrobu hudebních nástrojů. Zmínit můžeme korejskou citeru nebo japonské koto.

Zajímavostí je, že uhlík, kterým si gejši zvýrazňovaly oční linie, pocházel ze dřeva tohoto stromu.

V Číně se můžeme ještě dnes setkat s uměleckým řezbářstvím, zaměřeným na výrobu uměleckých předmětů ze dřeva tohoto stromu.

V neposlední řadě lze dřevo využít také jako rychle rostoucí biomasu. Paulownia je sice považována za okrasný a posvátný strom, ale díky svému rychlému růstu je v posledních letech používána i jako rychleschnoucí palivo.

Paulownia v českých zahradách

U nás paulownia zdomácněla jako okrasný strom, který je dominantou mnoha zahrad a parků. S péčí o okrasnou zahradu vám pomůže náš článek zaměřený na organické hnojivo.

Narazit na něj můžete v zámeckém parku v Moravském Krumlově v horní části, přiléhající k židovskému hřbitovu. V posledních letech je zámek v rekonstrukci.

Samotný park je udržován pravidelně a už teď je okrasou města. A to nejen díky paulownii, která vítá návštěvníky každé jaro svými květy. Jakmile bude zámek kompletně opraven, může se město těšit na příliv turistů. Už teď je dominantou Jižní Moravy.

Fotografie