Články & návody

Zahradnická firma Skoupý - realizace a návrhy zahrad, zahradní architekt působící v Brně a okolí i po celé ČR

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková okna a dveře do pasivních domů Ostrava.

INVIDA - nábytek do ložnice na míru. Skříně, postel, stolky...

Dokurzu.cz - semináře, školení a rekvalifikační kurzy z celé ČR.

HW - PANTY, spol. s r. o. - sanace zdiva technologií HW-SYSTEM.

Karissa Corp SE - revitalizace bytových domů Brno a okolí.

SEDMA International s.r.o. - bezrámová posuvná okna a dveře.

TOKAREX spol. s r.o. - anhydritové podlahy. Realizace po celé ČR.

Psychologie barev v interiéru

Hra se světlem

Ještě, než se pustíme do výběru konkrétní barvy, tak se podíváme na světlé a tmavé barvy. Červená barva totiž může být světlá i tmavá a výběr odstínu také velmi významně ovlivní celý vzhled interiéru. Důmyslnou hrou s odstíny navíc dokážete do jisté míry upravit perspektivu v místnosti.

Tmavé odstíny místnost opticky zmenší, protože bude vypadat tmavší. Interiér s tmavou barvou bude vypadat útulněji a také více přátelsky a tradičně. Na druhou stranu tmavá barva ubere na vzdušnosti a místnost působí tmavě i za bílého dne. Což je například žádoucí v ložnici, pokud se chcete vyspat po noční směně.

Světlé barvy naopak dodají pokoji vzdušnost a lehkost. Interiér vypadá větší a prostornější. Světlé odstíny také navodí pocit osvětlenější místnosti, takže nebudete muset svítit. To oceníte zejména v kuchyni nebo obývacím pokoji. Dejte si však pozor na příliš světlých barev, v kombinaci s bílým nábytkem a doplňky mohou vypadat příliš sterilně.

Co nám barvy povídají

Modrá

Modrá barva působí zklidňujícím dojmem. Ustaluje krevní tlak a dýchání, proto společně se zelenou bývají součástí nemocničních zařízení. Správně zvolený odstín vám zajistí klidné spaní v ložnici nebo dětském pokoji.

Červená

Červená je agresivní a vášnivá barva. Energie z ní přímo srší, proto se rozhodně nehodí do ložnice či dětských pokojů. Červená však podporuje chuť k jídlu a často ji najdeme v interiérech restaurací.

Zelená

Zelená je další z uklidňujících barev. Zklidňuje mysl i zrak, proto se stejně jako modrá barva používá do ložnice. Výrazné odstíny zelené však mohou působit přesně opačně, proto do míst na spaní raději volte tlumené odstíny hráškové nebo petrolejové.

Žlutá

Sluníčková žlutá barva prozáří každý pokoj. Často se s ní malují tmavší místnosti bez přísunu denního světla. Žlutá barva je pozitivní a mnoho lidí ji má rádo. Tlumenější odstíny se hodí i do dětského pokoje nebo kuchyně.

Zemitá

Různé odstíny hnědé barvy nám připomínají sílu země. Zemitost evokuje pocit tepla, pohody, jistotu a spolehlivost. Výborně se hodí do rustikálních interiérů, kde skvěle vynikne v kombinaci s dalšími přírodními materiály.

Bílá

Bílá je barva nevinnosti a čistoty. Spousta lidí ji má v domácnosti, protože se není schopna rozhodnout pro jinou barvu. Bílé stěny působí vzdušně a prosvětlují místnost. Zkombinujte je však chytře s dalším vybavením, jinak to u vás doma bude vypadat jak v ordinaci lékaře.

Přístup dle feng shui

Feng Shui je starodávná čínská filozofie a umění, které se zaměřuje na uspořádání prostoru tak, aby byl plně v souladu s přírodními silami a energiemi, známými jako „čchi“. Principy Feng Shui sahají až do dávných čínských textů, jako je I-ťing, a vycházejí z víry, že správně organizovaný prostor může pozitivně ovlivnit tok energie a tím zlepšit životní podmínky obyvatel. Hlavním cílem Feng Shui je dosažení harmonie a rovnováhy mezi člověkem a okolním prostředím. Toho je dosaženo pomocí různých principů, jako je umístění nábytku, volba barev v interiéru, využití symbolů a optimalizace toku energie v prostoru. Klíčovými koncepty jsou jin a jang, pět prvků (dřevo, oheň, země, kov, voda), a osm trigramů, které tvoří tzv. bagua – energetickou mapu domu.

Feng Shui se aplikuje v různých oblastech života, včetně bydlení, práce a zahradního designu. V domácnosti se může projevit ve vhodném umístění nábytku tak, aby došlo k podpoře plynulého toku energie, a ve volbě barev, které odpovídají specifickým potřebám jednotlivých místností. V pracovním prostředí lze díky Feng Shui vytvořit podmínky pro kreativitu, produktivitu a harmonické vztahy mezi kolegy. Celkově lze říci, že Feng Shui nabízí komplexní pohled na spojení mezi člověkem a jeho životním prostředím. Zdůrazňuje význam energetické rovnováhy a harmonie a poskytuje nástroje pro vytváření pozitivních změn v životě prostřednictvím organizace prostoru.

Každá barva má v tomto starodávném učení svou vlastní energii a ovlivňuje tak náladu a atmosféru v místnosti. Níže lze vidět, že učení Feng shui se často shoduje s klasickou psychologií barev.

Červená

V rámci Feng Shui je červená barva považována za symbol vášně, vitality a ohnivé energie. Správně umístěná červená může přinést do domova živost, posílit vitalitu a podporovat láskyplné vztahy. Při používání červené v interiéru dle Feng Shui je však důležité respektovat rovnováhu a vyvážit tuto energickou barvu tak, aby nepřevážila a nerušila harmonii prostoru. Proto se použití červené barvy často doporučuje pro oblasti domu spojené s vášní, jako je ložnice nebo obývací pokoj. V ložnici může posílit váš vztah a vášeň, zatímco v obývacím pokoji může přinést společenskou energii a podnítit aktivitu.

Zelená

Zelená barva je považována za symbol přírody, růstu, rovnováhy a vitality. Použití zelené v interiéru přináší do domova klidnou harmonii a oživení energií, což je v souladu s principy této starodávné čínské filozofie. Odstíny zelené barvy se nejvíce hodí pro ložnici, kde symbolizují klid a obnovu energie. Měkké odstíny zelené, jako pistáciová nebo olivová, mohou vytvořit uklidňující atmosféru pro kvalitní spánek ve spojení s přírodou. Skvělou volbou pro zelené stěny je i obývací pokoj. Díky vhodně zvolené barvě totiž lze podpořit rodinné vztahy a přátelskou atmosféru. Nelze opomenout ani pracovnu či kancelář. Zelená totiž dle Feng Shui podporuje koncentraci a kreativitu.

Modrá

Modrá je barvou klidu, harmonie a komunikace. Ve Feng Shui symbolizuje vodu a nebe. Modrá může být ideální pro koupelny, ložnice nebo pracovny, kde může pomoci snížit stres a podpořit relaxaci.

Žlutá

Žlutá barva je spojována s radostí, optimismem a světlem. Ve Feng Shui symbolizuje slunce a přináší do místnosti pozitivní energii. Žlutá je vhodná pro kuchyně, jídelny nebo pracovny, kde podporuje tvůrčí myšlení.

Hnědá

Hnědé odstíny jsou spojovány s pevností, stabilitou a s přírodou. Tónované barvy, jako jsou krémová nebo teplé odstíny hnědé, mohou vytvářet pohodlí a teplý dojem v obývacích pokojích nebo ložnicích.

Bílá

Bílá barva je symbolem čistoty, světla a jednoduchosti. V učení Feng Shui představuje čistou a otevřenou energii. Bílá je proto vhodná pro prostory, kde chcete podporovat čistotu a jasnost, jako jsou koupelny nebo pracovny.

Černá

Černá barva v rámci Feng Shui nese v sobě mnoho symboliky a energetických aspektů. Je považována za barvu spojenou s hlubokou energií, tajemstvím a ochranou. Dle Feng Shui však buďte s černou opatrní a raději ji vždy kombinujte s jinými barvami, abyste se vyhnuli přílišnému kontrastu. Pokud je na vás černá výmalba moc, nezoufejte. Skvěle fungují i černé doplňky, které právě dle starodávné filozofie absorbují negativní energie a zároveň posilují ochranu vašeho domova. Proto je nejlepší umístění černých prvků a barev vhodné do chodby nebo předsíně.

Ať už se budete řídit při výběru barev do své domácnosti pomocí klasické psychologie nebo dávného učení Feng Shui, nezapomínejte, že hlavní je abyste se v daném prostoru cítili dobře hlavně vy a vaši blízcí. Jen tak totiž dosáhnete pocitu útulnosti a té správné atmosféry domova.

Přečtěte si také Jak vybrat retenční nádrž na vodu nebo Co obnáší stavební povolení.

Fotografie