Články & návody

Zahradnická firma Skoupý - realizace a návrhy zahrad, zahradní architekt působící v Brně a okolí i po celé ČR

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková okna a dveře do pasivních domů Ostrava.

INVIDA - nábytek do ložnice na míru. Skříně, postel, stolky...

Dokurzu.cz - semináře, školení a rekvalifikační kurzy z celé ČR.

HW - PANTY, spol. s r. o. - sanace zdiva technologií HW-SYSTEM.

Karissa Corp SE - revitalizace bytových domů Brno a okolí.

Komíny Plachý - nerezové komíny Brno.

SEDMA International s.r.o. - bezrámová posuvná okna a dveře.

TOKAREX spol. s r.o. - anhydritové podlahy. Realizace po celé ČR.

PROKA Design s.r.o. - betonová stěrka do kuchyně.

YD Home - prodej nemovitostí v ČR i zahraničí.

Psychologie barev v interiéru

Hra se světlem

Ještě než se pustíme do výběru konkrétní barvy, tak se podíváme na světlé a tmavé barvy. Červená barva totiž může být světlá i tmavá a výběr odstínu také velmi významně ovlivní celý vzhled interiéru. Důmyslnou hrou s odstíny navíc dokážete do jisté míry upravit perspektivu v místnosti.

Tmavé odstíny místnost opticky zmenší, protože bude vypadat tmavší. Interiér s tmavou barvou bude vypadat útulněji a také více přátelsky a tradičně. Na druhou stranu tmavá barva ubere na vzdušnosti a místnost působí tmavě i za bílého dne. Což je například žádoucí v ložnici, pokud se chcete vyspat po noční směně.

Světlé barvy naopak dodají pokoji vzdušnost a lehkost. Interiér vypadá větší a prostornější. Světlé odstíny také navodí pocit osvětlenější místnosti, takže nebudete muset svítit. To oceníte zejména v kuchyni nebo obývacím pokoji. Dejte si však pozor na příliš světlých barev, v kombinaci mohou vypadat příliš sterilně.

Co nám barvy povídají

Modrá

Modrá barva působí zklidňujícím dojmem. Ustaluje krevní tlak a dýchání, proto společně se zelenou bývají součástí nemocničních zařízení. Správně zvolený odstín vám zajistí klidné spaní v ložnici nebo dětském pokoji.

Červená

Červená je agresivní a vášnivá barva. Energie z ní přímo srší, proto se rozhodně nehodí do ložnice či dětských pokojů. Červená však podporuje chuť k jídlu a často ji najdeme v interiérech restaurací.

Zelená

Zelená je další z uklidňujících barev. Zklidňuje mysl i zrak, proto se stejně jako modrá barva používá do ložnice. Výrazné odstíny zelené však mohou působit přesně opačně, proto do míst na spaní raději volte tlumené odstíny hráškové nebo petrolejové.

Žlutá

Sluníčková žlutá barva prozáří každý pokoj. Často se s ní malují tmavší místnosti bez přísunu denního světla. Žlutá barva je pozitivní a mnoho lidí ji má rádo. Tlumenější odstíny se hodí i do dětského pokoje nebo kuchyně.

Zemitá

Různé odstíny hnědé barvy nám připomínají sílu země. Zemitost evokuje pocit tepla, pohody, jistotu a spolehlivost. Výborně se hodí do rustikálních interiérů, kde skvěle vynikne v kombinaci s dalšími přírodními materiály.

Bílá

Bílá je barva nevinnosti a čistoty. Spousta lidí ji má v domácnosti, protože se není schopna rozhodnout pro jinou barvu. Bílé stěny působí vzdušně a prosvětlují místnost. Zkombinujte je však chytře s dalším vybavením, jinak to u vás doma bude vypadat jak v ordinaci lékaře.

Přečtěte si také Jak vybrat retenční nádrž na vodu nebo Co obnáší stavební povolení.

Fotografie