Články & návody

Zahradnická firma Skoupý - realizace a návrhy zahrad, zahradní architekt působící v Brně a okolí i po celé ČR

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková okna a dveře do pasivních domů Ostrava.

INVIDA - nábytek do ložnice na míru. Skříně, postel, stolky...

Dokurzu.cz - semináře, školení a rekvalifikační kurzy z celé ČR.

HW - PANTY, spol. s r. o. - sanace zdiva technologií HW-SYSTEM.

Karissa Corp SE - revitalizace bytových domů Brno a okolí.

TOKAREX spol. s r.o. - anhydritové podlahy. Realizace po celé ČR.

Co obnáší stavební povolení

Před nákupem nemovitosti

Ještě než si koupíte pozemek nebo nemovitost, tak se vyplatí zajít na příslušný stavební úřad. Ten najdete v obci s rozšířenou působností. Zde můžete s úředníky zkonzultovat reálnost vašeho stavebního záměru. Možná totiž přijdete na to, že některá vaše přání nemohou být realizována.

Na vině bývají různá omezení ve spojitosti se stavbou v ochranném pásmu letiště, železniční tratě nebo chráněné oblasti. V těchto případech přichází na řadu kompromis, který ovlivní například: umístění stavby na pozemku, výšku, barvu oken, sklon střechy, oplocení a další atributy.

Stavební povolení bez starostí

Pokud nemáte rádi byrokracii a chcete se vyhnout stavebnímu úřadu obloukem, tak si najměte člověka, který za vás vše oběhá. Stavební firmy často nabízí výhodné balíčky na vypracování projektu a zastoupení ve stavebním řízení.

Jednoduše podepíšete plnou moc a pověřená osoba vše obejde za vás. Není to ovšem zadarmo. Vyřízení všech náležitostí zabere nějaký čas a cena za tuto službu se pohybuje v řádech tisíců až deseti tisíců.

Jak dlouho to bude trvat?

Vydání stavebního povolení může nějakou chvíli trvat a pravděpodobně tomu tak skutečně bude. Úřady mají lhůtu pro vydání stavebního povolení 60 – 90 dnů. Nezapočítává se do ní však čas na získání závazného stanoviska. Lhůta je také prodlužována žádostmi o doplnění.

Velký problém mohou být také sousedé, kteří se stavbou nesouhlasí. Pokud v rámci sporu úřad rozhodne ve váš prospěch, tak má soused 60 dní na odvolání. Celková doba vydání povolení bývá průměrně půl roku, v případě komplikovaných sporů i rok.

Krok za krokem

  1. Zajděte na stavební úřad a ověřte si omezení pro daný pozemek
  2. Vyřešte koupi domu a financování
  3. Najděte si firmu na vytvoření projektu
  4. Rozhodněte se, zda budete stavební povolení vyřizovat sami
  5. Žádost o stavební povolení
  6. Doplnění dalších dokumentů (pokud je vyžadováno)
  7. Vydání stavebního povolení

Stavební povolení má platnost dva roky, které se počítají od nabytí právní moci. Lhůta dvou let neznamená, že musíte mít stavbu dokončenou. Do dvou let je nutné se stavbou započít, jinak povolení propadlo.

Pokud stavět nezačnete a povolení propadne, lze zažádat o jeho obnovení. Stavební úřad jej, ale na základě nových požadavků nebo změně zákonů nemusí schválit.

V pokročilých fázích stavby vám poradí naše články Jak správně vybrat zabezpečení domu a Jak vybrat tepelné čerpadlo.

Fotografie