Články & návody

Zahradnická firma Skoupý - realizace a návrhy zahrad, zahradní architekt působící v Brně a okolí i po celé ČR

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková okna a dveře do pasivních domů Ostrava.

INVIDA - nábytek do ložnice na míru. Skříně, postel, stolky...

Dokurzu.cz - semináře, školení a rekvalifikační kurzy z celé ČR.

HW - PANTY, spol. s r. o. - sanace zdiva technologií HW-SYSTEM.

Karissa Corp SE - revitalizace bytových domů Brno a okolí.

SEDMA International s.r.o. - bezrámová posuvná okna a dveře.

TOKAREX spol. s r.o. - anhydritové podlahy. Realizace po celé ČR.

Jaké vybrat tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo je alternativní zdroj vytápění obydlí. Využívá obnovitelných zdrojů a je tedy ekologickým řešením pro váš dům. Kromě ochrany životního prostředí hraje pro tepelná čerpadla také fakt, že šetří peníze. Je samozřejmě potřeba propočítat si počáteční investici s návratností, většinou se však vložená částka do tepelného čerpadla začne vracet zhruba po šesti letech. A vzhledem k tomu, že dnešní tepelná čerpadla mají životnost 15 až na 20 let, pak se tato investice do ekologičtější domácnosti zhodnotí i finančně.

Aby byl výsledek co nejefektivnější, je však třeba vybrat tepelné čerpadlo vhodné tak akorát pro vás. Existuje několik typů tepelných čerpadel a v zásadě se liší v tom, odkud teplo (v zimě), případně chlad (v létě) odebírají.

Při výběru tepelného čerpadla je také zásadní tzv. topný faktor (COP), který v podstatě udává efektivitu zařízení. Čím vyšší číslo COP je, tím je provoz levnější. Tato čísla se pohybují od 2,5 do 5.

A teď už k jednotlivým typům tepelných čerpadel.

Tepelná čerpadla typu voda-voda, kdy je například ze studny či z blízkého rybníku odebírána voda, se u nás v českých zemích příliš nevyužívá.

Tepelná čerpadla typu země-voda využívá vrtu a za použití plastových hadic s nemrznoucí směsí odebírá teplo z povrchové vrstvy půdy, kde se kumuluje teplo ze slunečního záření. Je třeba udělat takovýto vrt odborně, aby půda později nezamrzala.

Typ vzduch-voda se hodí do zrekonstruovaných domů a je v současnosti pravděpodobně neužívanější. Odebírá teplo z venkovního vzduchu a ohřívá jím vodu v domě. Počáteční náklady jsou menší než u čerpadel jiných typů, avšak naproti tomu jsou poté o něco vyšší náklady na provoz.

Tepelná čerpadla typu vzduch-vzduch fungují na stejném principu, ale jejich nevýhodou je, že jimi nelze ohřívat užitková voda.

A jak si tedy z množství tepelných čerpadel na trhu vybrat? Pro začátek se určitě mrkněte na stránky www.klimaspol.eu. Nabízíme tepelná čerpadla FUJITSU, SINCLAIR, LG a také tepelná čerpadla Daikin, což jsou ověřené značky. Firma KLIMASPOL pomůže s instalací a také vám v případě zájmu poradí a zkonzultuje s vámi vaši konkrétní situaci.

Fotografie