Články & návody

Zahradnická firma Skoupý - realizace a návrhy zahrad, zahradní architekt působící v Brně a okolí i po celé ČR

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková okna a dveře do pasivních domů Ostrava.

INVIDA - nábytek do ložnice na míru. Skříně, postel, stolky...

Dokurzu.cz - semináře, školení a rekvalifikační kurzy z celé ČR.

HW - PANTY, spol. s r. o. - sanace zdiva technologií HW-SYSTEM.

Karissa Corp SE - revitalizace bytových domů Brno a okolí.

TOKAREX spol. s r.o. - anhydritové podlahy. Realizace po celé ČR.

4 tipy, jak vybrat střešní tašky

Výběr střešní krytiny

Střešní tašky jsou jen jednou z možností krytiny v současné době. Přestože pálená taška je tu s námi už velmi dlouho, tak se nezdá, že by v budoucnu měla být vytlačena. Oblíbená je ze zřejmých důvodů. Je trvanlivá, odolná, stálá, relativně levná a také ekologická.

Žádné jiné řešení nenabízí takové výhody, ale ne vždy je možné na střechu umístit právě tašky. Jejich nevýhodou je totiž vysoká hmotnost a zejména při rekonstrukcích nemusí vydržet nosné konstrukce. Takže je třeba zvolit lehčí variantu ve formě plechové střechy.

  1. Nosnost konstrukce

Nosná konstrukce střechy se nazývá krov. U nových krovů obvykle není problém položit pálené tašky, ale u rekonstrukcí je třeba posoudit jejich stav. Posouzení přenechejte projektantovi, který zváží, zda je krov dostatečně nosný.

Přílišné zatížení může způsobit dosednutí, což má za následek praskliny na zdech v horních patrech a v podkroví. V závažných případech je narušena celá statika budovy.

  1. Celkový ráz krajiny

Než se pustíte do rekonstrukce nebo stavby, vydejte se na procházku po blízkém okolí. Všímejte si okolních domů a jednotlivých prvků. Odlišná barva střechy dokáže změnit celý vzhled domu a v zástavbě stejných střech může vypadat jako pěst na oko.

  1. Složitost střechy

Čím složitější a členitější střecha, tím menší tašky vybírejte. Na jednoduchou sedlovou střechu bez oken a výklenků můžete zvolit prakticky jakoukoliv tašku. Na členité střechy menší tašky kvůli složitosti a i tak bude třeba hodně řezu.

  1. Klimatické podmínky

V oblastech s velkou pravděpodobností sněhu se staví šikmé střechy s vyšším sklonem, aby sníh příliš nezatížil nosnou konstrukci střechy a sjel z ní dolů. V nížinách jsou častější střechy s nižším sklonem nebo s rovnou střechou, která může být i pochozí. Různé sklony střech vyžadují různé krytiny a je třeba se přizpůsobit.

Co si z článku odnést?

Výběr střešní krytiny je poměrně složitý úkol a není radno jej podceňovat. Zaměřte se na něj již ve fázi projektu a vše důležité konzultujte s projektantem. Správný výběr tašek je důležitý zejména u rekonstrukcí, kde musí být správně spočítána nosnost střešní konstrukce.

Přečtěte si také Co obnáší stavební povolení a Jak správně vybrat zabezpečení domu.

Fotografie