Články & návody

Zahradnická firma Skoupý - realizace a návrhy zahrad, zahradní architekt působící v Brně a okolí i po celé ČR

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková okna a dveře do pasivních domů Ostrava.

INVIDA - nábytek do ložnice na míru. Skříně, postel, stolky...

Dokurzu.cz - semináře, školení a rekvalifikační kurzy z celé ČR.

HW - PANTY, spol. s r. o. - sanace zdiva technologií HW-SYSTEM.

Karissa Corp SE - revitalizace bytových domů Brno a okolí.

TOKAREX spol. s r.o. - anhydritové podlahy. Realizace po celé ČR.

Zajímavé alternativy podlahového vytápění

Klasické podlahové topení

Podlahové topení je už stálice v našich domácnostech. V jeho začátcích byl poměrně velký problém s udržením teplotní stálosti. Velké výkyvy teplot mohou způsobit záněty žil, otoky dolních končetin a bolesti kloubů. Pokud je však podlahové topení správně provedeno, takž žádný z těchto problémů nehrozí.

Nespornou výhodou podlahového vytápění je schopnost akumulace některých materiálů. Pokud položíte podlahovku pod keramickou nebo mramorovou dlažbu, tak její natopení pár dní potrvá, ale i po vypnutí bude krásně sálat teplo.

Podlahové topení se hodí do všech interiérů. Můžete jej dát do kuchyně, obývacího pokoje nebo do koupelny. Pokud rekonstruujete rekreační objekt, tak raději sáhněte po jiném řešení. Podlahové topení není určené k rychlému vytápění a než se nahřeje, tak jedete domů.

Topíme stropem

Stropní topení se nabízí jako řešení posledních pár let. Možná vám to přijde divné, ale ve skutečnosti jde o velmi příjemný druh vytápění. Teplo sálající shora nám připomíná sluneční paprsky. Místnost vytápěná stropem poskytuje příjemné teplo, které „odnikud“ nevychází. Teplo je v místnosti přirozeně rozloženo a poskytuje opravdu příjemný komfort.

Na druhou stranu si stropní topení najde i své odpůrce. Často s ním nesouhlasí ženy, které trpí na studené nohy. Tepla od země se skutečně nedočkáte a budete se muset vybavit bačkorami. Stropní topení, proto nevolí ani lidé s menšími dětmi, které si často hrají na zemi.

Stěnové topení

Jestli vám přišlo zvláštní topení stropem, tak nad topením stěnami musíte kroutit hlavou. I zde však musíme vypíchnout jeho skvělé vlastnosti. Oproti předchozím dvěma typům se u stěnového vytápění dostavuje pocit tepleného komfortu při nižších teplotách. A to až o 3 stupně, což garantuje významnou úsporu na vytápění.

Stěna, kterou vytápíte, zároveň ohřívá další konstrukce (podlahu, sousední stěny, strop) a poskytuje velkou sálavou plochu. Stěnové topení poskytuje nejlepší rozložení teplot a dosáhnete díky němu prakticky ideálního rozložení tepla v místnosti. To vám žádný jiný zdroj neposkytne.

Tip: Pokud se rozhodujte o druhu vytápění, tak navštivte typové domy nebo domácnost přátel, kde mají daný zdroj k dispozici. Všímejte si tepelného komfortu a neváhejte místnost navštívit opakovaně. Výběr vytápění je velmi důležitý a není radno jej podceňovat.

Přečtěte si také, co obnáší Rekonstrukce zahradní chaty nebo Jak snadno poznat pravé a levé dveře.

Fotografie