Články & návody

Zahradnická firma Skoupý - realizace a návrhy zahrad, zahradní architekt působící v Brně a okolí i po celé ČR

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková okna a dveře do pasivních domů Ostrava.

INVIDA - nábytek do ložnice na míru. Skříně, postel, stolky...

Dokurzu.cz - semináře, školení a rekvalifikační kurzy z celé ČR.

HW - PANTY, spol. s r. o. - sanace zdiva technologií HW-SYSTEM.

Karissa Corp SE - revitalizace bytových domů Brno a okolí.

TOKAREX spol. s r.o. - anhydritové podlahy. Realizace po celé ČR.

Rekonstrukce zahradní chaty

Jaký je účel chaty?

Nejprve si ujasněte, co vlastně od rekonstrukce očekáváte. Potřebujete místo na uskladnění nářadí, sekačky a zahradního nábytku? V takovém případě nepotřebujete žádné velké zásahy. Nemusíte řešit vytápění ani složité zateplení objektu. Stačí si pohlídat kvalitu materiálu a zpracování.

Možná chcete zahradní chatku přestavět na letní kuchyni na grilování, kam si s přáteli zalezete i za nepříznivého počasí. Zde se zaměřte nejen na kvalitu provedení, ale také na estetiku. Možná bude třeba zařídit i sociální zařízení nebo místnost na zahradní nářadí.

Pokud si chcete zahradní chatku přestavět na plnohodnotné bydlení a nemáte zkušenosti s rekonstrukcemi, tak musíte oslovit šikovného projektanta, který vám zpracuje projekt a na jeho základě můžete začít s přestavbou nebo si pozvat firmu.

Stavba svépomocí

Než začnete s rekonstrukcí, nezapomeňte si ověřit nutnost stavebního povolení. Vydejte se na příslušný stavební úřad a optejte se úředníka. Sdělte mu svoje požadavky a ihned zjistíte verdikt. Někde bude třeba povolení a jinde se mu úplně vyhnete. Každý stavební úřad může mít vlastní požadavky.

Zahradní chatku na nářadí nebo letní kuchyni zvládne zbudovat každý šikovný kutil. Alfou a omegou úspěchu je správná izolace. Podceníte-li izolaci, tak vám velmi brzy začnou plesnivět rohy a celou rekonstrukci budete muset brzy zopakovat.

Podle účelu vyberte vhodné materiály. Na podlahu účelové chatky se hodí beton, který snese špatné zacházení. Do letní kuchyně či obytné chatky se můžete více rozšoupnout, stále však myslete na praktičnost. Nesnažte se ušetřit pár korun na materiálu. Ve finále zaplatíte mnohem více za následné opravy.

Když chcete v chatce bydlet natrvalo

Trvale obydlet zahradní chatku je možná lákavé, ale není to zas tak snadné, jak se na první pohled může zdát. V rekreačních objektech často není zavedena voda, elektřina, plyn, odpad. Zasíťování rekreačního objektu může vyjít na velmi vysokou částku.

Některé banky vám na rekonstrukci rekreačního objektu nedají hypotéku, protože nejde o hodnotnou zástavu. V rekreačních objektech vám obec nemusí dovolit trvalý pobyt, na což se navalují další potíže. Řešením je rekolaudace na rodinný dům.

Krátkodobě v rekonstruované chatce samozřejmě bydlet můžete, trvalé bydliště zde pravděpodobně nezískáte. Než se pustíte do přestavby, tak si dobře propočítejte, zda by vás koupě rodinného domu přece jen nevyšla lépe.

Přečtěte si také Co obnáší stavební povolení a Zimní zahrada aneb tipy na vhodné rostliny.

Fotografie