Články & návody

Zahradnická firma Skoupý - realizace a návrhy zahrad, zahradní architekt působící v Brně a okolí i po celé ČR

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková okna a dveře do pasivních domů Ostrava.

INVIDA - nábytek do ložnice na míru. Skříně, postel, stolky...

Dokurzu.cz - semináře, školení a rekvalifikační kurzy z celé ČR.

HW - PANTY, spol. s r. o. - sanace zdiva technologií HW-SYSTEM.

Karissa Corp SE - revitalizace bytových domů Brno a okolí.

SEDMA International s.r.o. - bezrámová posuvná okna a dveře.

TOKAREX spol. s r.o. - anhydritové podlahy. Realizace po celé ČR.

Jak snadno poznat pravé a levé dveře?

Pokud přemýšlíte, jak rozeznat pravé a levé dveře, pro rozeznání stačí postavit se tak, aby se dveřní křídlo otevíralo k Vám. V té chvíli je důležité, kde jsou umístěny dveřní závěsy. Jestli jsou po Vaší pravé straně, jde o dveře pravé, jestli jsou po Vaší levé ruce, jde o dveře levé.

Pravo-levost se řeší u interiérových dveří, které jsou otočné. Jsou to klasické dveře, otvírající se na jednu stranu, dovnitř nebo ven. Při výběru, které dveře se k Vám do bytu hodí více, záleží na dispozici pokojů a domu. Otočné dveře musí mít kolem sebe prostor, kam se budou otvírat. Takže otvírání dveří záleží na rozmístění nábytku, topení a dalších náležitostí. Přirozené rozdělení lidí na praváky a leváky nemá na otvírání dveří vliv, člověk si zvykne na otvírání dveří tak, jak je to v daném pokoji uzpůsobeno.

Pokud projektujete dům nebo chystáte rekonstrukci bytu, můžete si na plánu vymezit kruhové výseče, které ukazují, jak se dveře otvírají. Důležité je to při projektování ostatního nábytku a vybavení. V místnostech, jako jsou předsíně a chodby, je důležité vědět, kam se dveře otevírají. Malé místnosti potřebují dveře otevírat ven, koupelny, wc a šatny, tak abyste se dostali pohodlně ven i dovnitř. Další náležitosti místností jsou také vypínače, které by měly být umístěné na straně kliky, abyste si snadno rozsvítili. Otevřené otočné dveře také nesmí narážet do vybavení místností a nábytku. Jestliže tedy plánujete nákup a pořízení nových dveří, zhodnoťte všechny podmínky a možnosti Vašich místností a celého domu.

Fotografie