Články & návody

Zahradnická firma Skoupý - realizace a návrhy zahrad, zahradní architekt působící v Brně a okolí i po celé ČR

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková okna a dveře do pasivních domů Ostrava.

INVIDA - nábytek do ložnice na míru. Skříně, postel, stolky...

Dokurzu.cz - semináře, školení a rekvalifikační kurzy z celé ČR.

HW - PANTY, spol. s r. o. - sanace zdiva technologií HW-SYSTEM.

Karissa Corp SE - revitalizace bytových domů Brno a okolí.

SEDMA International s.r.o. - bezrámová posuvná okna a dveře.

TOKAREX spol. s r.o. - anhydritové podlahy. Realizace po celé ČR.

Výběr vchodových dveří do rodinného domu

Design vchodových dveří

Dveře sice musí splňovat určitá bezpečnostní a praktická kritéria, ale faktem zůstává, že tohle nás většinou zajímá pouze při jejich pořízení. Ve chvíli, kdy se na ně každý den díváme, nám dělají radost především svým vzhledem, který by měl vždy korespondovat s celkovým vyzněním domu.

Pokud máte moderní bydlení, sáhnete spíš po bílém nebo kovovém designu. Oproti tomu do staré chalupy se budou hodit spíše dřevěné dveře, případně do starého domu ještě prosklené.

I tak nezapomínejte na vhodné pojištění.

Materiál vchodových dveří

Většina dveří je konstruována takzvaným sendvičovým způsobem, kdy je rám s kovovou výztuží a tepelnou izolací obalen vnějším pláštěm, který může být z plastu, dřeva nebo oceli, případně může být částečně prosklený nebo může kombinovat více zmíněných materiálů.

Oblíbenou variantou je také z každé strany dveří jiný materiál. Z jedné strany to může být dřevo a z druhé například kov, který lépe splňuje bezpečnostní podmínky.

Nejlevnější jsou většinou dřevěné dveře, které však vyžadují pravidelnou péči v podobě nátěru. O něco dražší a méně náročné na údržbu jsou plastové dveře. Bezpečnost nejlépe splňují kovové dveře, které se však nehodí do každého interiéru a ke každé fasádě.

Podívejme se teď na jednotlivý materiál podrobněji.

Dřevo

Jak už zaznělo, dřevěné dveře jsou náročné na údržbu. Pokud se o ně nebudete správně starat, dlouho vám ani nevydrží. Navíc nejsou ani příliš bezpečné, takže po nich není v poslední době příliš velká poptávka a od jejich výroby se spíše ustupuje.

Hliník

Tahle varianta je sice nejdražší, ale také nejodolnější a jejich životnost je vysoká. Nepodléhají deformaci a nejsou náročné na údržbu. Navíc mají výborné izolační vlastnosti co do tepla i hluku.

Plast

Jak už jsme si řekli, mezi výhody plastových dveří patří jejich nízká pořizovací cena. Také mají výborné teplené izolační vlastnosti. O jejich kvalitě však nerozhoduje samotný plast, ale jejich výplň. Plastové dveře můžou mít i dekor dřeva, takže splní vizuální i praktické požadavky starších nebo přírodně laděných domů.

Sklo

Prosklené vchodové dveře jsou vyrobené z tvrzeného skla, které je odolné proti rozbití. Přesto však není příliš bezpečné.

Bezpečnost vchodových dveří

U vchodových dveří je potřeba dbát především na bezpečnost. Jejich součástí by měly být certifikáty dokládající splnění evropských norem. Dveře jsou řazeny do takzvaných bezpečnostních tříd. Je to jako s hvězdičkami u hotelů – každá třída splňuje určitá kritéria, s kterými můžete u daného modelu počítat. Dveře mohou mít například trny v oblasti pantů proti vysazení nebo dokážou odolat požáru celých 30 minut. To vše už je otázka pořizovací ceny a toho, kolik je pro vás reálné investovat.

Jejich součástí můžou být i moderní prvky, kterými je například digitální kukátko se záznamem pohybu nebo otevření pomocí čtečky prstů. To, zda se to vyplatí ve chvíli, kdy vám vypadne elektřina a vy budete stejně odkázáni na obyčejný klíč, je druhá věc.

Pokud si zvolíte bezpečnostní dveře, bude potřeba počítat také s bezpečnostními zárubněmi.

Závěrem

Základní informace už máte, teď se jen pustit do výběru toho pravého kousku, který bude splňovat všechny vaše nároky.

Dveře už máte. Podívejte se s námi také na výběr oken pro pasivní dům.

Fotografie