Jak funguje tepelné čerpadlo
Tepelné čerpadlo si můžeme představit jako obrácenou klimatizaci. Jeho hlavní funkcí je odebírání nízko potencionálního tepla z okolního prostředí a jeho přeměna na teplo k ohřevu vody pomocí vytlačení vypařeného chladiva.
Pro lepší představu můžeme princip tepelného čerpadla připodobnit k nafukování kola pumpičkou. Stlačováním vzduchu se pumpička i vzduch zahřejí. Tepelné čerpadlo díky tomu dokáže získat prakticky zadarmo teplo ze svého okolí.
Tepelná čerpadla jsou natolik důmyslná zařízení, že zvládnou odebrat teplo i velmi chladným místům. Jak to dělají? Ještě více toto místo zchladí. Díky tomu zvládnou získat nějaké teplo i ze vzduchu, když je zrovna pod nulou. Účinnost je samozřejmě nižší, ale pořád je to relativně výhodné.
Druhy tepelných čerpadel
V současné době existuje hned několik druhů tepelných čerpadel. Mezi základní a nejčastěji používané řadíme tato čerpadla:
- čerpadlo vzduch-voda
- čerpadlo voda-voda
- čerpadlo země-voda
Nejčastěji využívané čerpadlo ej v současnosti vzduch-voda a to díky nižší pořizovací ceně a rychlejší a snazší instalaci. Toto čerpadlo není náročné na velikost pozemku a nepotřebujete ani povolení stavebního úřadu.
Pro představu čerpadlo země-voda se zakopávají plošně nebo do hloubkového vrtu. Obě varianty jsou náročnější na zřízení a v případě plošného potřebujete opravdu velký pozemek na jeho realizaci. Hloubkové vrty se provádí s ohledem na podloží a jejich hloubka je průměrně 100-150 metrů.
Přestože jsou teplená čerpadla země-vzduch zhruba o 25 % úspornější než vzduch-voda, tak právě druhý typ převažuje.
Jak je to s úsporou za vytápění
Tepelná čerpadla jsou vždy úspornější než klasické zdroje tepla. Ale mezi různými čerpadly existují samozřejmě rozdíly. Většině rodin se investice vrátí za zhruba 6-8 let. Při využití dotací je návratnost ještě rychlejší.
Jak bylo zmíněno výše, tak nejúčinnější je čerpadlo země-voda, ale jeho instalace vyžaduje vyšší investici. U účinnosti se zaměřujeme na takzvaný topný faktor, který vyjadřuje poměr získané energie k spotřebované energii. Čím vyšší faktor, tím vyšší účinnost.
Přečtěte si také Jak snadno poznat pravé a levé dveře? nebo Rekonstrukce zahradní chaty.