Články & návody

Zahradnická firma Skoupý - realizace a návrhy zahrad, zahradní architekt působící v Brně a okolí i po celé ČR

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková okna a dveře do pasivních domů Ostrava.

INVIDA - nábytek do ložnice na míru. Skříně, postel, stolky...

Dokurzu.cz - semináře, školení a rekvalifikační kurzy z celé ČR.

HW - PANTY, spol. s r. o. - sanace zdiva technologií HW-SYSTEM.

Karissa Corp SE - revitalizace bytových domů Brno a okolí.

TOKAREX spol. s r.o. - anhydritové podlahy. Realizace po celé ČR.

Vše, co potřebujete vědět o tepelném čerpadle

Jak funguje tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo si můžeme představit jako obrácenou klimatizaci. Jeho hlavní funkcí je odebírání nízko potencionálního tepla z okolního prostředí a jeho přeměna na teplo k ohřevu vody pomocí vytlačení vypařeného chladiva.

Pro lepší představu můžeme princip tepelného čerpadla připodobnit k nafukování kola pumpičkou. Stlačováním vzduchu se pumpička i vzduch zahřejí. Tepelné čerpadlo díky tomu dokáže získat prakticky zadarmo teplo ze svého okolí.

Tepelná čerpadla jsou natolik důmyslná zařízení, že zvládnou odebrat teplo i velmi chladným místům. Jak to dělají? Ještě více toto místo zchladí. Díky tomu zvládnou získat nějaké teplo i ze vzduchu, když je zrovna pod nulou. Účinnost je samozřejmě nižší, ale pořád je to relativně výhodné.

Druhy tepelných čerpadel

V současné době existuje hned několik druhů tepelných čerpadel. Mezi základní a nejčastěji používané řadíme tato čerpadla:

  • čerpadlo vzduch-voda
  • čerpadlo voda-voda
  • čerpadlo země-voda

Nejčastěji využívané čerpadlo ej v současnosti vzduch-voda a to díky nižší pořizovací ceně a rychlejší a snazší instalaci. Toto čerpadlo není náročné na velikost pozemku a nepotřebujete ani povolení stavebního úřadu.

Pro představu čerpadlo země-voda se zakopávají plošně nebo do hloubkového vrtu. Obě varianty jsou náročnější na zřízení a v případě plošného potřebujete opravdu velký pozemek na jeho realizaci. Hloubkové vrty se provádí s ohledem na podloží a jejich hloubka je průměrně 100-150 metrů.

Přestože jsou teplená čerpadla země-vzduch zhruba o 25 % úspornější než vzduch-voda, tak právě druhý typ převažuje.

Jak je to s úsporou za vytápění

Tepelná čerpadla jsou vždy úspornější než klasické zdroje tepla. Ale mezi různými čerpadly existují samozřejmě rozdíly. Většině rodin se investice vrátí za zhruba 6-8 let. Při využití dotací je návratnost ještě rychlejší.

Jak bylo zmíněno výše, tak nejúčinnější je čerpadlo země-voda, ale jeho instalace vyžaduje vyšší investici. U účinnosti se zaměřujeme na takzvaný topný faktor, který vyjadřuje poměr získané energie k spotřebované energii. Čím vyšší faktor, tím vyšší účinnost.

Přečtěte si také Jak snadno poznat pravé a levé dveře? nebo Rekonstrukce zahradní chaty.

Fotografie