Články & návody

Zahradnická firma Skoupý - realizace a návrhy zahrad, zahradní architekt působící v Brně a okolí i po celé ČR

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková okna a dveře do pasivních domů Ostrava.

INVIDA - nábytek do ložnice na míru. Skříně, postel, stolky...

Dokurzu.cz - semináře, školení a rekvalifikační kurzy z celé ČR.

HW - PANTY, spol. s r. o. - sanace zdiva technologií HW-SYSTEM.

Karissa Corp SE - revitalizace bytových domů Brno a okolí.

SEDMA International s.r.o. - bezrámová posuvná okna a dveře.

TOKAREX spol. s r.o. - anhydritové podlahy. Realizace po celé ČR.

Zimní zahrada aneb tipy na vhodné rostliny

K čemu slouží zimní zahrada

Zimní zahradu si lidé primárně pořizují z estetických důvodů. Relaxovat po celý rok mezi květinami a v prosinci být v zeleni, je krásné. Vhodně zvolené materiály podlah, stěn i nábytek vytvoří ze zimní zahrady útulnou džungli nebo elegantní udržovanou zahrádku.

Můžete zde nechat přezimovat květiny, které na záhoně nepřežijí. Bez problémů tak lze pěstovat subtropické rostliny v květináči a na podzim je zazimujete do zimní zahrady.

Stavba zimní zahrady není levná záležitost a rozhodně se na ní nevyplatí šetřit. Najděte si šikovného projektanta, který vám navrhne funkční stavbu. Osázení rostlinami můžete konzultovat se zahradním architektem nebo vsadit na osvědčené klasiky.

Rostliny do nevytápěné zahrady

Zimní zahrada bez vytápění má v zimních měsících teplotu mezi 5 až 10 stupni. V noci klesá teplota níže, což je v tomto případě žádoucí.

Umístit sem můžete rostliny subtropického pásma. Fíkovníky, citrusy, eukalyptus, bílý zázvor, rozmarýn, oleandr, gardénie a další. Zimní zahrada je skvělá na zazimování muškátů.

V nevytápěné zimní zahradě si v zimě příliš neposedíte. Podobnou službu vám odvede i pergola s posuvnými dveřmi, které lze v létě zatáhnout a prostor zimní zahrady se otevře. V zimě nebo při špatném počasí udržujte boky pergoly zatažené.

Rostliny do vytápěné zahrady

Vytápěné zahrady jsou náročnější na energie a jejich provoz je dražší. Teploty se zde i v zimě pohybují od 15 do 26 stupňů. Typická je také vyšší vlhkost připomínající tropické podnebí. Velmi důležitá je stálost teploty, tropické rostliny vyžadují stálou teplotu i v noci. Investujte tedy do kvalitního zateplení.

Tropické rostliny do zimní zahrady mohou být orchideje, kardamom, banánovník, vanilka, kávovník, zázvor, bromélie nebo parožnatky.

Kvůli vyšší vlhkosti zvolte nábytek, který jí odolá. Informujte prodejce zahradního nábytku, kam chcete soupravu umístit a nechte si potvrdit, že přestojí i velkou vzdušnou vlhkost.

Letní stínění

Každá zimní zahrada potřebuje kvalitní stínění. Zejména v létě rostliny trpí slunečními paprsky a mohou se spálit. Nejlépe stíní venkovní rolety, které jsou o něco finančně nákladnější.

Velmi stylové mohou být řasené rolety, plisé nebo japonské stěny. Vhodně zvoleným stíněním můžete dotáhnout vzhled zimní zahrady k dokonalosti. U většiny druhů stínění můžete vybírat z mnoha barev a vzorů. Ovládat lze manuálně, ve větších prostorách oceníte elektrické ovládání.

Přečtěte si také Co obnáší stavební povolení a Výhody a nevýhody dřevostaveb.

Fotografie