Články & návody

Zahradnická firma Skoupý - realizace a návrhy zahrad, zahradní architekt působící v Brně a okolí i po celé ČR

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková okna a dveře do pasivních domů Ostrava.

INVIDA - nábytek do ložnice na míru. Skříně, postel, stolky...

Dokurzu.cz - semináře, školení a rekvalifikační kurzy z celé ČR.

HW - PANTY, spol. s r. o. - sanace zdiva technologií HW-SYSTEM.

Karissa Corp SE - revitalizace bytových domů Brno a okolí.

SEDMA International s.r.o. - bezrámová posuvná okna a dveře.

TOKAREX spol. s r.o. - anhydritové podlahy. Realizace po celé ČR.

Krbová kamna aneb splňte si sen

Výkon krbových kamen

Prvním kritériem, které byste měli vzít v úvahu, je samotný výkon krbových kamen. Kamna jsou sice krásná na pohled a vytváří jedinečné teplo, které nic nenahradí, ale jejich funkčnost a praktičnost by měla být vždy na prvním místě.

Krbová kamna byste měli vždy vybírat s ohledem na velikost vytápěného prostoru a na to, jak často budou využívána. Jiná kamna si pořídíte do domu, kde bydlíte celoročně a jiná na chatu, kde se objevíte občas na týden. Pokud byste vybrali kamna s nízkým výkonem, místnosti byste nejen nevytopili, ale při snaze docílit požadované teploty by navíc docházelo k přetěžování kamen. To může výrazně snížit jejich životnost.

Pokud byste naopak vybrali předimenzovaná kamna, která by odpovídala mnohem většímu prostoru, než je ten váš, museli byste kamna neustále tlumit a tím byste si přidělali zbytečně starosti navíc.

Kromě toho, že by docházelo k nedokonalému spalování dřeva, byste předimenzováním kamen zvýšili přítomnost CO ve spalinách, což by vedlo k výraznému zašpinění skla a následné práci s jeho pravidelným čištěním.

Také byste nikdy neměli optimalizovat kamna tak, aby byl využit 100% jejich potenciálu. Naopak je žádoucí, aby kamna pracovala pouze na 70% svého výkonu.

Přívod vzduchu jako důležitá součást

Abyste si byli jisti, že bude plamen v kamnech dostatečně hořet, je potřeba zajistit dostatečně kvalitní přívod vzduchu. Kamna budou mít dostatečný přívod kyslíku ve chvíli, kdy dům není zcela odizolován a lehce v něm „táhne.“ Což je převážná většina domů. Vedle nich však stojí moderní domy, které jsou naopak zcela uzavřeny, a je nutné v nich řešit speciální přívod vzduchu, který je označován zkratkou CPV.

Teplotní výměník a jeho využití

Zde je důležité, zda chcete pouze vytápět nebo chcete za pomoci kamen také ohřívat vodu. Dalším využitím je připojení kamen k topným tělesům. Krbová kamna jsou vhodná pro všechna řešení, jen je potřeba s nimi počítat předem a při plánování projektu je zohlednit. Může to sice být výrazný rozdíl v ceně, ale do budoucna můžete výrazně ušetřit – to je třeba spočítat. Ušetřené peníze můžete věnovat například na pojištění domácnosti.

Teď už se ale podívejme, jak výkonná kamna budete vlastně potřebovat.

Jak spočítat potřebný výkon krbových kamen

Spočítat potřebný výkon krbových kamen zvládnete sami. Jelikož se však jedná o nákladnou položku, je dobré nechat výpočet zkontrolovat ve chvíli, kdy kamna pořizujete.

Abyste získali správné číslo, potřebujete znát objem vytápěného prostoru v metrech krychlových a přirozenou tepelnou ztrátu, které čelí prakticky každá stavba. Ta se však u jednotlivých objektů značně liší – staré domy budou mít větší tepelnou ztrátu než novostavby nebo zrekonstruované objekty. Přesné údaje najdete v energetickém štítku budovy. Tento faktor je výrazně ovlivněn také vchodovými dveřmi.

V úvahu je nutné vzít také podnebí, ve kterém žijete. To znamená, že vzorec, který lze použít zde v Česku nebude platný v Mexiku a podobně. U nás se udávají následující hodnoty:

  • Pasivní dům - na 1 m3 je ztráta tepla 20 W
  • Nízkoenergetická stavba – na 1 m3 je ztráta tepla 30 W
  • Stará budova, bez izolace a zateplení – na 1 m3 je ztráta tepla 50 W

Modelový výpočet

Pro modelový výpočet si vymysleme prostor, který má 400 m3 a zároveň se jedná o pasivní dům.

400 m3 * 30 W = 12 000 W => 12 000 / 1000 = 12 kW

Pro tento prostor tedy budeme potřebovat kamna s výkonem 12 kW.

Řada firem provádí výpočet zdarma v rámci cenové nabídky.

Na závěr vám popřeji šťastné dokončení projektu a krásné chvíle u nových krbových kamen.

Fotografie