Články & návody

Zahradnická firma Skoupý - realizace a návrhy zahrad, zahradní architekt působící v Brně a okolí i po celé ČR

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková okna a dveře do pasivních domů Ostrava.

INVIDA - nábytek do ložnice na míru. Skříně, postel, stolky...

Dokurzu.cz - semináře, školení a rekvalifikační kurzy z celé ČR.

HW - PANTY, spol. s r. o. - sanace zdiva technologií HW-SYSTEM.

Karissa Corp SE - revitalizace bytových domů Brno a okolí.

SEDMA International s.r.o. - bezrámová posuvná okna a dveře.

TOKAREX spol. s r.o. - anhydritové podlahy. Realizace po celé ČR.

Eternit – vše, co potřebujete vědět

Vlastnosti eternitu

Výraz eternit pochází z latinského slova aeternum a označuje věčnost. Eternit je také registrován ochrannou známkou, kterou vlastní belgická společnost Etex Group a označuje vláknitý cement. Eternit se také používá jako obecné označení pro směs cementu a azbestových vláken.

Vláknitý cement se nejčastěji používal právě k pokrytí střech, ale z materiálu lze vyrobit mnoho jiných věcí. Například i nádoby na vodu. Eternit byl velmi oblíbený pro svoji nízkou finanční náročnost a odolnost.

V současné době je zakázána výroba vláknitého cementu s příměsí azbestu, ale nahradil jej podobný a mnohem bezpečnější výrobek. Vláknocementový eternit je vyroben z cementu, vody, vápence a celulózových vláken. Výrobek disponuje stejnými vlastnostmi a není zdravotně závadný.

Dopady na zdraví

Azbest je nebezpečnou složkou původního eternitu. Před azbestem dlouho varovali lékaři, ale nikdo jejich slova nebral vážně. Nebezpečí azbestu spočívá v jeho nenápadnosti a dlouhé době latence. Nemoc propukne teprve po mnoha letech a těžko s ní něco pořídíme.

Drobná azbestová vlákna vnikají do plic a naše tělo je nijak nezachytí. Zde se usazují a nerozkládají. Tato časovaná bomba může vybuchnout až za desítky let. Častým onemocněním je zajizvení plicní tkáně, azbestóza, nádory poplicnice a rakovina plic. Riziko onemocnění se ještě více zvyšuje u kuřáků a to až 90x.

Jak s eternitem naložit?

Azbest se řadí mezi nebezpečné materiály a přesně tak s ním musí být nakládáno. Bohužel si majitelé nemovitostí počínají nezodpovědně, shazují eternit ze střechy. Ten se rozbíjí a uvolňuje azbestová vlákna. Mnohdy nepoužívají ochranné pomůcky nezbytné k ochraně dýchacích cest.

Podmínky pro práci s azbestem upravuje například zákon č 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví. Na práci s azbestem se specializují firmy, které znají předpisy a mají veškeré potřebné ochranné pomůcky. Zároveň vám odpadne otázka, kam starý eternit odvézt, protože jej firma ekologicky zlikviduje.

Pokud se vám nechce investovat do odborníků, tak si přečtěte příslušný zákon, zajistěte potřebné ochranné pomůcky a snažte se o minimální kontakt eternitu s okolím. Rozhodně starý eternit nepoužívejte jako podklad pro novou střechu. Pokud starou střechu takzvaně zakonzervujete pod novou, tak tím jen zvýšíte škodlivost azbestu.

Přečtěte si také, jaké jsou Zajímavé alternativy podlahového vytápění nebo co obnáší Rekonstrukce zahradní chaty.

Fotografie