Články & návody

Zahradnická firma Skoupý - realizace a návrhy zahrad, zahradní architekt působící v Brně a okolí i po celé ČR

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková okna a dveře do pasivních domů Ostrava.

INVIDA - nábytek do ložnice na míru. Skříně, postel, stolky...

Dokurzu.cz - semináře, školení a rekvalifikační kurzy z celé ČR.

HW - PANTY, spol. s r. o. - sanace zdiva technologií HW-SYSTEM.

Karissa Corp SE - revitalizace bytových domů Brno a okolí.

TOKAREX spol. s r.o. - anhydritové podlahy. Realizace po celé ČR.

Netradiční fasády, které vás odliší od ostatních

Výrazné barvy fasády

Výrazná barva fasády je asi nejjednodušší způsob, jak se odlišit od svého okolí. Jděte se projít po ulici a prohlédněte si okolní domy. Vyberte si barvu, která se vám líbí, ale nikdo ze sousedství ji nemá. Samozřejmě myslete i prakticky.

Menší bungalovy snesou kombinaci několika barev a výrazných odstínů. Pokud natřete dvoupatrový dům růžovou barvou, tak bude vypadat přinejlepším jako kopec cukrové vaty. Myslete také na to, že na hladkém povrchu vypadá barva výrazněji, než na drsném.

Předezdívka

Předezdívka zažila svůj vrchol před nějakou dobou. To ale neznamená, že byste ji na svém domě nemohli mít. Nejčastějším materiálem pro předezdění jsou lícové cihly, vápenopískové cihly, klinkery (zvonivé cihly) nebo přírodní kámen. Předezdívka je prakticky bezúdržbová a velmi odolná vůči vlivům počasí.

Na druhou stranu počítejte s vyšší finanční náročností. Předezdívka také vyžaduje dostatečnou únosnost veškerých nosných konstrukcí, protože je velmi těžká. Lze ji libovolně kombinovat s fasádní barvou a vytvořit zajímavé ornamenty nebo jen okrasný pruh napříč zdí.

Dřevěná fasáda

Dřevěné fasády se vrací opět do módy. Dřevo je výjimečný stavební materiál, který má skvělé tepelné vlastnosti. Izoluje před zimou i teplem a také skvěle vypadá. Dřevěná fasáda se připevňuje pomocí latí, které jsou napevno ukotveny v nosných zdech. Opět jej lze kombinovat s fasádní barvou nebo předezdívkou.

U dřeva je však nutná zvýšená opatrnost vůči škůdcům. Dřevo je před použitím nutné řádně namořit a naimpregnovat, aby odolalo vlhkosti a škůdcům. Pokud víte, že bydlíte v oblasti se spodní vodou nebo máte problémy s vlhkostí, tak dřevěná fasáda nebude ideálním řešením.

Zelená fasáda

Zelená fasáda není fasáda v pravém slova smyslu. Ve skutečnosti jde o rostlinu, která pokrývá původní fasádu. Často ji vídáme na starších domech a populární je zejména v Anglii. Pokryvné rostliny jsou výjimečným izolantem a chrání fasádu před sluncem i větrem. Zároveň však dovolují zdivu pohodlně dýchat.

Při plánování zelené fasády počítejte s tím, že vám rozhodně nevyroste za rok. Důležitý je také správný výběr rostlin. Často se používá například břečťan nebo velmi rychle rostoucí rdesno ovíjivé. Pokud je vaše původní fasáda poničená, tak je důležitá oprava, protože by neunesla těžké šlahouny.

Přečtěte si také Jak na čištění fasády nebo jaké zvolit Netradiční dekorace na fasády.

Fotografie