Články & návody

Zahradnická firma Skoupý - realizace a návrhy zahrad, zahradní architekt působící v Brně a okolí i po celé ČR

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková okna a dveře do pasivních domů Ostrava.

INVIDA - nábytek do ložnice na míru. Skříně, postel, stolky...

Dokurzu.cz - semináře, školení a rekvalifikační kurzy z celé ČR.

HW - PANTY, spol. s r. o. - sanace zdiva technologií HW-SYSTEM.

Karissa Corp SE - revitalizace bytových domů Brno a okolí.

SEDMA International s.r.o. - bezrámová posuvná okna a dveře.

TOKAREX spol. s r.o. - anhydritové podlahy. Realizace po celé ČR.

Jak na čištění fasády

Co se na fasádě usazuje

V první řadě se na fasádě usazuje prach a nečistoty. Pokud máte dům u rušné silnice, tak pravděpodobně schytá nějaký i nějaký ten cákanec bláta od projíždějícího auta.

Časem se na fasádách mohou objevovat plísně a zelené řasy, které rozhodně nejsou vítanými návštěvníky. Způsobují nejen neestetické černozelené povlaky a mohou dokonce způsobovat dýchací obtíže astmatikům. Navíc poškozují zateplení, které jejich působením degraduje a ztrácí účinnost.

Suché čištění

Suché mechanické čištění je absolutní základ. Věnujte omítce péči v podobě ometení pavučin z rohů a kartáčem nebo koštětem můžete odstranit prach. Nasucho lze fasádu také vysát vysavačem. Suché čištění nezabírá na řasy a nevyčistí cákance bláta.

Mokré čištění

Při mokrém čištění vezměte hezky postaru kyblík s jarovou vodou a houbičku na nádobí. Jemnou stranou vyčistěte všechny viditelné cákance a fleky. Nikdy nepoužívejte hrubé abrazivní kartáče nebo houby. Přílišným tlakem snadno fasádu poškodíte a naděláte víc škody než užitku.

Lepší a mnohem účinnější variantou je tlakové čištění vapkou. Vysokotlaký čistič má k dispozici stále více rodin a v případě potřeby vám jej soused jistě na odpoledne zapůjčí. Speciálním nástavcem omyjte pod tlakem fasádu a všechny nečistoty. I přístroje s menším tlakem jsou účinnější než zahradní hadice nebo kýbl s vodou.

Na fasádu napadenou plísní musíte nasadit vyšší arsenál. V hobby marketu zakupte fungicidní přípravek určený na čištění fasád a kartáčem jej aplikujte na fasádu. Míru koncentrace najdete na obalu a nikdy ji nepřekračujte. Na bílé fasády lze použít klasické savo. Na barevné fasády raději kupte speciální přípravek.

Zavolejte profesionála

Pokud se vám do čištění na vlastní pěst nechce nebo je fasáda pořádně zaneřáděná, tak si můžete najmout firmu, která vrátí vašemu domu čistou tvář. Profesionální firmy používají vysokotlaké čističe a speciální přípravky likvidující houby i řasy.

Některé mají v zásobě také nové a neokoukané metody:

  • Pískování

Při pískování se používá abrazivních vlastností písku, který dokáže obrousit povrch fasády, aniž by ji poškodil. Metoda je to velmi účinná, ale velkou nevýhodou je obrovská prašnost. Oblaka prachu mohou vystoupat až do výše několika metrů.

  • Suchý led

Čištění suchým ledem je poměrně novinkou. Suchý led je šetrný a dokáže odstranit i graffiti, proto se hodí i na velmi znečištěné zdi nebo omítky poškozené od vandalů.

Přečtěte si také Rekonstrukce zahradní chaty a Co obnáší stavební povolení.

Fotografie