Články & návody

Zahradnická firma Skoupý - realizace a návrhy zahrad, zahradní architekt působící v Brně a okolí i po celé ČR

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková okna a dveře do pasivních domů Ostrava.

INVIDA - nábytek do ložnice na míru. Skříně, postel, stolky...

Dokurzu.cz - semináře, školení a rekvalifikační kurzy z celé ČR.

HW - PANTY, spol. s r. o. - sanace zdiva technologií HW-SYSTEM.

Karissa Corp SE - revitalizace bytových domů Brno a okolí.

TOKAREX spol. s r.o. - anhydritové podlahy. Realizace po celé ČR.

Netradiční dekorace na fasády

Jak vybrat dekoraci na fasádu

Veškerá lidská činnost podléhá trendům. Co je v módě letos, se příští rok nemusí líbit. Ve stavebnictví se také setkáváme s trendy, jejich střídání není však tolik rychlé jako v jiných oblastech. Přesto však vsaďte na nadčasovou klasiku.

Vyberte si firmu, která své práci opravdu rozumí a má dostatečné množství recenzí. Není problém najít specializované firmy v prakticky jakémkoliv odvětví. Kvalitní firma vám vytvoří cenovou nabídku, ukáže vám vizualizaci projektu a případně poradí, jak návrh vylepšit. Precizní realizace je pak samozřejmostí.

Zajímavá mozaika

Mozaiky nejsou nic nového. Můžeme se s nimi setkat v prakticky jakékoliv místnosti v interiéru a lze je aplikovat i na fasádu. Mozaiky jsou velmi výrazné a musí se s nimi zacházet opatrně. V opačném případě vám vznikne změť čehosi, která nevypadá esteticky.

Nemusíte nutně tvořit mozaiku na celé fasádě. Velmi zajímavě vypadá mozaika kolem oken a dveří nebo lem nad zemí. Mozaiku lze vytvořit ve stejném odstínu, jako je zbytek fasády nebo ji zhotovit v kontrastních barvách.

Tradiční mozaika může být keramická nebo kamenná. Používají se také cihlové mozaiky, které jsou nalepeny na fasádu, a nejde o přiznané zdivo. Trendem poslední doby jsou skleněné mozaiky. Ty jsou k vidění spíše na kancelářských budovách, ale skvěle vypadají i na rodinném domě. Musí se s nimi však opatrně, protože jde o velmi výrazný prvek.

Netradiční sgrafito

Sgrafito zažilo svůj vrchol v renesanci a dodnes jej vídáme na starších budovách, kde jsou díky němu vytvořeny zajímavé vzory. Sgrafito se vytváří nanesením první vrstvy tmavé omítky a tenké vrstvy světlé omítky. Po zaschnutí obou vrstev se do světlé vrstvy vyrývají různé geometrické obrazce, čímž vynikne spodní tmavá vrstva.

Sgrafito není v současné době rozšířená technika a pravděpodobně budete mít problém najít firmu, která vám jej provede. Můžete zkusit oslovit restaurátory nebo šikovného zedníka.

Strukturovaná fasáda

Pokud nechcete nic divokého a přesto toužíte po změně, tak vyberte jednu z finálních strukturálních úprav. Strukturální úpravy nejsou nijak náročné a prakticky každý zedník je umí vytvořit. Při práci svépomocí je také snadno vytvoříte sami.

Typy strukturované fasády:

  • Zrnitá struktura
  • Škrábaná fasáda
  • Rýhovaná struktura

Přečtěte si také Jak na čištění fasády nebo Nejčastěji používané typy fasád.

Fotografie