Články & návody

Zahradnická firma Skoupý - realizace a návrhy zahrad, zahradní architekt působící v Brně a okolí i po celé ČR

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková okna a dveře do pasivních domů Ostrava.

INVIDA - nábytek do ložnice na míru. Skříně, postel, stolky...

Dokurzu.cz - semináře, školení a rekvalifikační kurzy z celé ČR.

HW - PANTY, spol. s r. o. - sanace zdiva technologií HW-SYSTEM.

Karissa Corp SE - revitalizace bytových domů Brno a okolí.

SEDMA International s.r.o. - bezrámová posuvná okna a dveře.

TOKAREX spol. s r.o. - anhydritové podlahy. Realizace po celé ČR.

Nejčastěji používané typy fasád

Rozpočet a další aspekty

Fasáda je jedním z nejdůležitějších prvků stavby. Domu dodá konečný vzhled a navíc má i ochrannou funkci. Stylově je nabídka opravdu pestrá. Zároveň se jedná o jednu z nákladnějších položek, mnohdy jednu z nejdražších. Každá volba má své výhody a nevýhody. Záleží na vaší představě a tom, co od fasády čekáte. Někdy za vás tenhle problém vyřeší architekt, jindy si musíte poradit sami.

Dvěma nejčastěji volenými variantami je stále klasická vnější omítka a kamenný obklad, který má dlouhou životnost. V poslední době si získal velkou oblibu také pohledový beton. Po které variantě sáhnete vy?

Další typy pro zlepšení kvality životního prostředí najdete v našem článku Paulownia do každé zahrady.

Klasická fasáda – venkovní omítka

Většina klasických rodinných domů stále sahá po nejtradičnějším řešení, kterým je venkovní omítka. Často se volí kombinace s obkladem, dřevěnými prvky a podobně. Vnější omítky můžeme rozdělit na dva druhy. Jsou jimi hrubovrstvé a tenkovrstvé. S těmi tenkovrstvými se můžete setkat především u zdí, které jsou zatepleny za použití technologie BSO. Pokud se podíváme na hrubovrstvé omítky, najdeme v této kategorii tradiční vápenocementové omítky.

Pokud bychom s epodívali, které řešení je nejlevnější, vyjde nám klasická hladká hrubovrstvá omítka. Pokud byste chtěli vizuálně zajímavější řešení, lze použít strukturální omítku. Výhodou tohoto druhu fasády je možnost kdykoli ji natřít jinou barvou.

Kamenný obklad

U tradiční omítky lze sice měnit barvu, ale kámen je přírodní materiál, který se jen tak neokouká a navíc je mnohem trvanlivější. Obklad může pokrývat jen část zdi nebo celý povrch. Setkat se můžeme s obkladem z umělého i přírodního kamene. Například žulou, pískovcem nebo travertinem.

Při volbě obkladu z kamene, nikoli jeho napodobeniny, se vyplatí investovat do kvalitního kameníka a nenechávat práci na „obyčejném“ zedníkovi. Ten si sice může vzít za práci mnohem méně, ale na výsledku a kvalitě odvedené práce to bude znát.

Pohledový beton

S pohledovým betonem se můžeme setkat jak v interiérech, tak v exteriérech. Pohledový beton lze zakoupit ve formě desek, které se vyznačuji barevnou stálostí. Navíc je velmi odolný i vůči změně teploty, mrazu a vlhkosti. Jeho výhodou je, že odolá i ohni. Betonové desky jsou snadné na montáž.

Pohledový beton je většinou hladký a má zpravidla určitou strukturální úpravu – buď jemnější, nebo hrubší. Oblíbený je však i čistě hladký beton.

Skleněná fasáda
Tohle je jednoznačně top varianta, co se týče světla. Skleněná fasáda ho propustí opravdu hodně, ale i to má své nevýhody. Sklo má horší izolační vlastnosti a v slunných dnech je potřeba okna stínit. Architekti si však prosklené prvky velmi oblíbili a u moderních staveb a rekonstrukcí se s nimi setkáme čím dál tím častěji. Skleněné fasády, někdy celé stěny domů nebo pater, výrazně opticky zvětšují prostor. Povrchová úprava může být různá – sklo může sluneční světlo odrážet nebo absorbovat. Sklo je většinou bezbarvé a často má UV ochranu.

Fasádní sklo má navíc skvělé akustické vlastnosti a mnohem lepší izolační vlastnosti než klasické sklo.

Instalace skleněné fasády je navíc velice rychlá.

Plechová fasáda

Další variantou je plechová fasáda. Ta je oblíbenou volbou především u technických objektů. Přece jenom má poněkud technický ráz, a pokud to není architektův záměr, na rodinných domech se s ní příliš často nesetkáte.

Jedná se o oblíbenou variantu především pro snadnou montáž. Jsou to takzvané sendvičové panely, které jsou, zpevněny ocelovým plechem, velice odolné a navíc mají výborné izolační vlastnosti. Plechová fasáda je navíc odolná proti ohni a také tento typ konstrukce dokáže ochránit před hlukem a má poměrně dobré izolační vlastnosti.

Síla jednoho panelu je obvykle 40 až 200 mm a jeho délka bývá mezi 2 až 12 m. Z toho si lze udělat představu, že montáž je opravdu rychlá, což se vyplatí především u opravdu rozměrných budov, kde by bylo jiné řešení časově zdlouhavé a finančně příliš náročné.

Fotografie