Články & návody

Zahradnická firma Skoupý - realizace a návrhy zahrad, zahradní architekt působící v Brně a okolí i po celé ČR

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková okna a dveře do pasivních domů Ostrava.

INVIDA - nábytek do ložnice na míru. Skříně, postel, stolky...

Dokurzu.cz - semináře, školení a rekvalifikační kurzy z celé ČR.

HW - PANTY, spol. s r. o. - sanace zdiva technologií HW-SYSTEM.

Karissa Corp SE - revitalizace bytových domů Brno a okolí.

TOKAREX spol. s r.o. - anhydritové podlahy. Realizace po celé ČR.

Mozaiková zeď na zahradu – netradiční dekorace

Jak navrhnout mozaiku

Nejprve si vyhlédněte vhodnou plochu, kam mozaiku umístíte. Protože jde o dekorativní prvek, tak vybírejte dobře viditelné místo. Prohlédněte si okolí vybraného místa a snažte se materiál i barvu mozaiky sladit. Na přírodní zídku se hodí mozaika v zemitých barvách. V okolí květinového záhonu skvěle vynikne barevná mozaika v pestrých barvách.

Následně si sedněte k počítači a vyhledejte si na internetu vzory, které se vám líbí. Mohou být abstraktní spirály nebo květinové či sluneční vzory. Pokud máte bohatou fantazii, tak si celou mozaiku můžete navrhnout sami. Nezapomeňte celý návrh udělat barevně a detailně, protože se vám bude snadněji přenášet na zeď.

Ideální materiál

Materiál na výrobu mozaiky můžete nakoupit na internetu nebo zrecyklovat zbytky z domácnosti. Pokud bude výsledná mozaika dobře izolovaná od deště, tak není problém použít dřevěné výřezy. Různé druhy dřeva vám poskytnou skvělý zdroj materiálu, ale výsledný produkt musí být izolován od deště a vlhkosti nebo dobře ošetřen impregnací.

Dále se poohlédněte po kachličkách, pestrobarevné nebo jednobarevné kachličky rozbijete kladívkem na menší kusy. Oslovte známé v okolí, kteří rekonstruují koupelnu a třeba vám pár pěkných kousků věnují. Vyrábíte-li barevnou mozaiku a některá barva vám vyloženě chybí, tak není problém koupit pár kusů kachličky v hobymarketu.

Mozaika, kam se podíváš

Pohledové zdi se k instalaci mozaiky přímo nabízí. Zahradní zídky s mozaikou krásně ožijí. Nebo ozdobte zeď domu směřující do zahrady. Fantazii se meze nekladou a určitě najdete nespočet míst, kam se mozaika hodí a můžete ji zde umístit.

Dalším zajímavým projektem k doplnění jsou mozaikové chodníčky. Zde se však příliš nehodí kachličky, ale spíše využijete kamínky různých velikostí a tvarů. Pro lepší efekt je nabarvěte a zkombinujte s klasickou dlažbou.

Mozaikový chodníček je poněkud složitější na výrobu, ale rozhodně udělá velkou parádu. Pokud se vám mozaiky líbí a nechce se vám příliš přemýšlet nebo nic tvořit, tak navštivte hobymarket a pořiďte si dlaždice s mozaikovým vzorem. Přírodní dlažbu z kamene také koupíte v různých velikostech a dle kladecího návrhu si sami položíte jednoduchou mozaiku.

Podívejte se, jaké mohou být další Netradiční dekorace fasády nebo Jak na čištění fasády.

Fotografie