Články & návody

Zahradnická firma Skoupý - realizace a návrhy zahrad, zahradní architekt působící v Brně a okolí i po celé ČR

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková okna a dveře do pasivních domů Ostrava.

INVIDA - nábytek do ložnice na míru. Skříně, postel, stolky...

Dokurzu.cz - semináře, školení a rekvalifikační kurzy z celé ČR.

HW - PANTY, spol. s r. o. - sanace zdiva technologií HW-SYSTEM.

Karissa Corp SE - revitalizace bytových domů Brno a okolí.

TOKAREX spol. s r.o. - anhydritové podlahy. Realizace po celé ČR.

Dřevostavby jako cesta k trvalé udržitelnosti?

Co je to trvalá udržitelnost?

Trvalá udržitelnost je v současnosti často skloňovaný pojem. Málokdo však zná jeho přesnou definici. V kontextu lidské společnosti chápeme udržitelnost, jako schopnost pokrýt potřeby současných obyvatel a zároveň zanechat dostatek zdrojů i pro další generace.

Jinými slovy se snažíme nežít podle hesla „po nás potopa“, ale myslíme i na naše potomky. Trvalá udržitelnost se týká nejen ekologie, ale také ekonomie, politiky a kultury.

Trvale udržitelné stavby

V současné době neexistuje žádný ucelený seznam nebo kritéria, podle kterých by se dalo stanovit, co je trvale udržitelné a co už není. Nicméně trvale udržitelné stavby by měly splňovat tyto podmínky:

  • Materiály šetrné k přírodě
  • Obnovitelné materiály
  • Hospodaření s vodou
  • Dlouhá životnost
  • Nízké nároky na spotřebu energie

Životnost dřevostavby

Největší obavy se u dřevostaveb týkají její životnosti. Některé zdroje uvádí životnost kolem 30 let, což není pravda. Při správném provedení a využití kvalitních materiálů dřevostavba vydrží klidně 100 let, takže v ní můžou bydlet i vaše děti nebo vnoučata.

Dřevo je obnovitelný materiál

Dřevo je krásný přírodní materiál, který nikdy nevyšel z módy. Dřevo je trvanlivé a při správné péči i dlouhověké. Velkou výhodou je obnovitelnost dřeva, pokud se bude v budoucnu nakládat s dřevem rozumně, tak poslouží i dalším generacím.

Dřevostavba není záruka udržitelnosti

Samotná dřevostavba není zárukou trvalé udržitelnosti. Samozřejmě máme dům z ekologických materiálů, ale musíme se postarat i o důmyslné vodohospodářství. Vypouštět šedou vodu do kanalizace není dobrým řešením. Využijte ji ještě na spláchnutí toalety. Rekuperace vody by neměla v moderním domě chybět.

O ekologii nemůžeme mluvit ani v případě vysoké spotřeby energie. Udržitelné domy se snaží využívat menší množství energie a zařadit se do kategorie:

  • Nízkoenergetické stavby
  • Pasivní domy
  • Nulové domy

Zatímco první dvě kategorie jsou zakotveny v legislativě, tak nulové domky jsou relativní novinkou. Při stavbě domu plnící přísná kritéria na spotřebu energie, je třeba počítat již ve fázi projektu.

Co si z článku odnést?

Samotné dřevostavby jsou dobrou cestou k trvalé udržitelnosti. Nicméně je to také na nás. Pokud se majitel dřevěného domu nebude chovat uvědoměle a pořídí si domů vybavení, které nesplňuje ekologické standardy, propálí ročně energie jako tři další domácnosti, tak z něj bydlení v dřevostavbě ekologa neudělá.

Přečtěte si také Klempířské práce a Dřevostavby se vrací do módy.

Fotografie