Co je to trvalá udržitelnost?
Trvalá udržitelnost je v současnosti často skloňovaný pojem. Málokdo však zná jeho přesnou definici. V kontextu lidské společnosti chápeme udržitelnost, jako schopnost pokrýt potřeby současných obyvatel a zároveň zanechat dostatek zdrojů i pro další generace.
Jinými slovy se snažíme nežít podle hesla „po nás potopa“, ale myslíme i na naše potomky. Trvalá udržitelnost se týká nejen ekologie, ale také ekonomie, politiky a kultury.
Trvale udržitelné stavby
V současné době neexistuje žádný ucelený seznam nebo kritéria, podle kterých by se dalo stanovit, co je trvale udržitelné a co už není. Nicméně trvale udržitelné stavby by měly splňovat tyto podmínky:
- Materiály šetrné k přírodě
- Obnovitelné materiály
- Hospodaření s vodou
- Dlouhá životnost
- Nízké nároky na spotřebu energie
Životnost dřevostavby
Největší obavy se u dřevostaveb týkají její životnosti. Některé zdroje uvádí životnost kolem 30 let, což není pravda. Při správném provedení a využití kvalitních materiálů dřevostavba vydrží klidně 100 let, takže v ní můžou bydlet i vaše děti nebo vnoučata.
Dřevo je obnovitelný materiál
Dřevo je krásný přírodní materiál, který nikdy nevyšel z módy. Dřevo je trvanlivé a při správné péči i dlouhověké. Velkou výhodou je obnovitelnost dřeva, pokud se bude v budoucnu nakládat s dřevem rozumně, tak poslouží i dalším generacím.
Dřevostavba není záruka udržitelnosti
Samotná dřevostavba není zárukou trvalé udržitelnosti. Samozřejmě máme dům z ekologických materiálů, ale musíme se postarat i o důmyslné vodohospodářství. Vypouštět šedou vodu do kanalizace není dobrým řešením. Využijte ji ještě na spláchnutí toalety. Rekuperace vody by neměla v moderním domě chybět.
O ekologii nemůžeme mluvit ani v případě vysoké spotřeby energie. Udržitelné domy se snaží využívat menší množství energie a zařadit se do kategorie:
- Nízkoenergetické stavby
- Pasivní domy
- Nulové domy
Zatímco první dvě kategorie jsou zakotveny v legislativě, tak nulové domky jsou relativní novinkou. Při stavbě domu plnící přísná kritéria na spotřebu energie, je třeba počítat již ve fázi projektu.
Co si z článku odnést?
Samotné dřevostavby jsou dobrou cestou k trvalé udržitelnosti. Nicméně je to také na nás. Pokud se majitel dřevěného domu nebude chovat uvědoměle a pořídí si domů vybavení, které nesplňuje ekologické standardy, propálí ročně energie jako tři další domácnosti, tak z něj bydlení v dřevostavbě ekologa neudělá.
Přečtěte si také Klempířské práce a Dřevostavby se vrací do módy.