Články & návody

Zahradnická firma Skoupý - realizace a návrhy zahrad, zahradní architekt působící v Brně a okolí i po celé ČR

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková okna a dveře do pasivních domů Ostrava.

INVIDA - nábytek do ložnice na míru. Skříně, postel, stolky...

Dokurzu.cz - semináře, školení a rekvalifikační kurzy z celé ČR.

HW - PANTY, spol. s r. o. - sanace zdiva technologií HW-SYSTEM.

Karissa Corp SE - revitalizace bytových domů Brno a okolí.

SEDMA International s.r.o. - bezrámová posuvná okna a dveře.

TOKAREX spol. s r.o. - anhydritové podlahy. Realizace po celé ČR.

Dřevostavby se vrací do módy

Dřevěné sruby známe zejména ze severských zemí či z úžasné aljašské přírody. Ovšem i u nás se v minulosti stavěly domy ze dřeva. Dnes je známe převážně jako rekreační chalupy, ovšem v minulosti sloužilo dřevo jako hlavní stavební materiál. V současnosti se dřevo opět začíná vracet do módy a využívá se ho ke stavbě i moderních rodinných domů.

Dřevostavby mají řadu výhod. Jednak je dřevo snadno opracovatelné, takže lze při stavbě dosáhnout maximální přesnosti, a jednak dřevo poskytuje majitelům domu příjemné a útulné bydlení. Vůně dřeva je nezaměnitelná a poznáte ji ihned při samotném vstupu do domu. Z hlediska současných požadavků na úsporu nákladů na bydlení, se v souvislosti s dřevostavbami dá hovořit jako o nízkoenergetické stavbě.

Typy dřevostaveb

Ve většině případů je základem dřevostavby dřevěná konstrukce z opracovaných hranolů. Tím se dřevostavby poněkud liší od tradičních dřevěných srubů, k jejichž stavbě se používají celé kmeny, tedy kulatina. Typickou dřevostavbu nerozeznáte z vnějšího pohledu od klasického zděného domu. Velké rozdíly nepoznáte ani uvnitř a srovnatelná je i stavební odolnost a pevnost dřevostavby. 

Pokud si necháte dřevostavbu postavit na klíč od specializované firmy, jsou na výběr různé druhy. Nejčastějším rozlišovacím kritériem je difúzní otevřenost či uzavřenost dřevostavby. Můžete si vybírat z katalogů, kde je pestrý výběr typizovaných dřevostaveb, nebo si tyto domky ve spolupráci s architektem přizpůsobit a upravit podle vlastních představ. Vyloučena však není ani možnost, že si můžete vypracovat zcela vlastní projekt, samozřejmě máte-li k tomu potřebné znalosti a schopnosti.

Přednosti dřevostavby

Především jde o dostupnost dřeva a snadnou opracovatelnost. Ze dřeva lze stavět rodinný domek jak v klasickém, tak moderním stylu. Na rozdíl od mnohých zděných staveb je dřevostavba mnohem levnější. K nesporným výhodám dřevostavby patří absence jakýchkoliv škodlivin a příjemná vůně dřeva. Pozoruhodná je také vysoká míra tepelné a hlukové izolace. 

Dům smontovaný ze dřeva je obvykle realizován v rekordně krátké době v porovnání s jinými stavbami. Dřevostavba má díky dřevěné konstrukci velmi nízkou celkovou hmotnost, takže je vhodná zejména do svažitých terénů. Přes nízkou hmotnost mají dřevostavby vysokou odolnost vůči požáru či eventuálním otřesům.
Dřevostavby jsou dnes vyhledávaným typem bydlení jak pro mladé rodiny, tak například pro seniory, kteří si na stáří chtějí pořídit malý útulný domek se zahrádkou. Pro tyto účely je ideální levná a nízkonákladová dřevostavba v podobě bungalovu.