Jak obrazy umístit?
Pokud hledáme místo pro velký, dominantní obraz, potřebujete velký prostor a to nejen v závislosti na velikosti obrazu ale také na prostoru, který bude obraz obklopovat. V těsné blízkosti velkého obrazu by neměl být ani nábytek a jiné dekorace. Co se pozadí týče, každému obrazu svědčí jednobarevný podklad, který ovšem rozhodně nemusí být sterilně bílý. Obrazy umisťujeme do výšky očí průměrného dospělého člověka.
Umístit na stěnu jeden samostatný obraz je poměrně snadné, teď už víte jak správně na to, ale vytvořit kompozici z většího množství obrázků je však náročnější. Pokud jsou všechny obrazy, z nichž chceme vytvořit kompozici, ve stejném formátu, nabízí se uspořádat je do pravidelného tvaru.
Osvětlení
Je samozřejmé, že každý obraz v domácnosti nebude mít vlastní osvětlení tak, jako když je vystaven v galerii. Je třeba však dbát, kam obraz umisťujeme. Nikdy nevěste obraz na přímé sluneční záření, které může obraz během krátké doby poškodit.
Problém může také nastat s kresbami a grafikami za sklem, které při určitém úhlu odráží světlo a jsou poté špatně viditelné.
Vhodné je obrazy umístit po levé či pravé stěně u okna. Obraz tak nikdy nebude vystaven přímému slunečnímu záření a zároveň nebude v temné části.
Pokud chcete krásu vašeho uměleckého díla podpořit, existuje mnoho zářivek nad obrazy. Obvykle se jedná o bílá LED světla, jejichž spotřeba energie je naprosto minimální.
Rám, sklo nebo jen plátno?
Trendem je minimalismus a obrazy se dnes nechávají zpravidla bez rámů. Tento design se hodí do moderních domácností, kde by honosné rámy neladily se zbytkem interiéru. Pokud si na rámech zakládáte, lze zvolit jednoduché rámy bez vzorů, různé šířky a barev. Pamatujte, že rám nesmí být nikdy kontrastnější než samotný obraz. V případě, že máte předem daný ucelený soubor, který věšíte najednou, hodí se jeho části zarámovat stejným způsobem a umístit do pravidelné sestavy.
Pokud máte například sérii litografií nebo fotografií od jednoho autora, je pěkné rámovat je stejně, nebo jen do stejného typu rámové lišty, ale v různých barevných odstínech. Naopak starším interiérům sluší honosné rámy, obvykle pozlacené či postříbřené, poměrně široké a s nejrůznějšími rytinami. Takové obrazy jsou díky samotným rámům vzácnější a interiéru dodávají pocit luxusu.
S vhodným zařízením interiéru vám poradí také naše články Interiér podle Feng Shui a Samolepky na zeď dokáží oživit interiér.