Články & návody

Zahradnická firma Skoupý - realizace a návrhy zahrad, zahradní architekt působící v Brně a okolí i po celé ČR

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková okna a dveře do pasivních domů Ostrava.

INVIDA - nábytek do ložnice na míru. Skříně, postel, stolky...

Dokurzu.cz - semináře, školení a rekvalifikační kurzy z celé ČR.

HW - PANTY, spol. s r. o. - sanace zdiva technologií HW-SYSTEM.

Karissa Corp SE - revitalizace bytových domů Brno a okolí.

SEDMA International s.r.o. - bezrámová posuvná okna a dveře.

TOKAREX spol. s r.o. - anhydritové podlahy. Realizace po celé ČR.

Interiér podle Feng Shui

Vchodové dveře jako brána do domu

Vchodové dveře jsou tím prvním, co uvidíte, když vcházíte do domu a tím posledním, čím projdete, když z něj odcházíte. Měly by být vždy v perfektním stavu. Jsou vizitkou celého domu.

Dveře udržujte čisté a doplňte je o další prvky. Můžete u nich vysadit okrasný keř, pověsit na ně věnec ladící s ročním obdobím nebo k nim postavit kamennou lucernu.

Feng Shui je dobré vzít v úvahu již při samotném návrhu projektu budoucí stavby.

Uklizený prostor v chodbě

Vchodovými dveřmi vcházíme do chodby nebo předsíně, tedy prostoru, který nás doma přivítá. Ten by měl být uklizený, mělo by v něm dostatek prostoru pro pohodlný pohyb a zároveň by se mělo jednat o místo, které dýchá přívětivou atmosférou domova.

Kabáty ukliďte do skříní, boty do botníku – nenechávejte nic povalovat na zemi. Kola, koloběžky a podobné věci ukliďte do garáže nebo do jiné místnosti, aby zbytečně nezabíraly prostor.

Kokedama jako ideální prvek

Vhodné je doplnit prostor o živé rostliny. Ideálním prvkem je kokedama pocházející z Japonska. Jedná se o způsob pěstování rostlin v závěsné poloze bez použití květináče. Rostliny vyniknou včetně části svých kořenů – rostou pouze v jakémsi balu z jílu a mechu ovázaného provázkem nebo omotaného kouskem pytloviny či jiným přírodním materiálem.

Vhodné jsou však i klasické květiny v květináčích, například divoce rostoucí kapradí.

Naopak se vyhněte sušeným rostlinám – není dobré žít v prostoru, kde je něco, co v podstatě zemřelo žízní.

Kuchyň a jídelna v perfektní harmonii

Kuchyň a jídelna jsou srdcem domu. Jsou místem, kde se rodina setkává u jídla a kde spolu tráví čas při dlouhém zimním povídání nad hrnkem čaje nebo při setkání s přáteli.

Zde byste měli mít vždy uklizeno. Měli byste se tu cítit v pohodlí, prožívat pocity hojnosti a klidu. Prostor můžete doplnit o sušené bylinky na čaj v zavařovacích sklenicích, voňavý a vyžehlený ubrus, doma šité prostírání nebo ručně dělanou keramiku.

Ložnice jako kousek srdce

Ložnice je místo, kde se sami ukládáme k odpočinku, trávíme zde čas s partnerem a spojujeme se ve chvílích meditace s vlastním nitrem. Je to prostor, kde bychom se měli vždy cítit dobře. Jeho středem by měla být postel, stojící čelem u stěny, přístupná z obou stran. Také by neměla být otočena nohama ke dveřím.

Do ložnice se hodí rostoucí květiny, svíčky, kameny a další předměty navozující pocit harmonie. Naopak se vyhněte zrcadlům.

Krb v obývacím pokoji

Do obývacího pokoje se hodí krb. Ten sem přivede nejen element ohně jako takový, tedy energii a sílu, ale také přirozené světlo, příjemné teplo a pocit pohodlného a útulného domova. Příprava dřeva vás navíc navrátí k přirozenějšímu způsobu života, který byl oproti tomu současnému většiny z nás mnohem více propojen s přírodou.

Přírodní barvy

Obecně je vhodné volit spíše přírodní barvy, jako jsou zelené, krémová, hnědá nebo modrá, navozující pocit harmonie.

Naopak se vyhněte rudé a dalším agresivním barvám, které podporují negativní myšlenky.

Nejdůležitějším prvkem jste vy

Na závěr už jen můžeme poznamenat, že tím nejdůležitějším prvkem jste vy sami. To vy rozhodujete, v jakém prostoru se budete cítit dobře. Zapomeňte při zařizování domu nebo by tu na chvíli na všechny poučky, které by vám měly být stejně pouze inspirací a vylaďte se sami na sebe. Vy sami víte nejlépe, jaké barvy se vám líbí nejvíce a jaké přírodniny kolem sebe uvítáte.

Fotografie