Články & návody

Zahradnická firma Skoupý - realizace a návrhy zahrad, zahradní architekt působící v Brně a okolí i po celé ČR

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková okna a dveře do pasivních domů Ostrava.

INVIDA - nábytek do ložnice na míru. Skříně, postel, stolky...

Dokurzu.cz - semináře, školení a rekvalifikační kurzy z celé ČR.

HW - PANTY, spol. s r. o. - sanace zdiva technologií HW-SYSTEM.

Karissa Corp SE - revitalizace bytových domů Brno a okolí.

SEDMA International s.r.o. - bezrámová posuvná okna a dveře.

TOKAREX spol. s r.o. - anhydritové podlahy. Realizace po celé ČR.

Jak správně sladit barvy v interiéru

Jakou barvu zvolit?

Výběr barvy závisí čistě na vašich osobních preferencích. Co se týče barvy stěn, tak vsaďte raději na nadčasové barvy, které máte opravdu rádi, a nejde jen o módní výstřelek, který vás po roce omrzí. Doplňky není nijak těžké vyměnit, tam můžete více experimentovat.

Pozor si dejte na odstín dominantní barvy. Dominantní je v interiéru barva zdí. Jejich odstín může zamávat s perspektivou celého pokoje. Tmavé odstíny barev opticky prostor zmenšují a dodávají mu útulnost. Světlé barvy vytváří vzdušný interiér s nádechem světla a prostor vypadá větší.

Odvážné kontrasty

Velmi zajímavě fungují v interiéru kontrasty, kdy k dominantní barvě vyberete doplňky a nábytek v kontrastní barvě. Za kontrastní barvy považujeme takové barvy, které jsou na barevném kruhu přesně proti sobě:

  • žlutá a fialová
  • modrá a oranžová
  • červená a modrá

Ne všechny barvy spolu fungují, proto je třeba o kompozici přemýšlet a nejlépe se podívat do podobně zbarveného interiéru. Ze své představy jste možná unesení, ale realita se může značně lišit.

Decentní tón v tónu

Velmi moderní a decentní je takzvaný tón v tónu, kdy zvolíme dominantní barvu a k té přidáváme doplňky a nábytek v jiných odstínech dané barvy. Takovýto interiér působí uceleně a jednotně. Hodí se také pro spojení dvou pokojů – například propojení jídelny s obývacím pokojem.

Přestože tón v tónu nevyžaduje tolik opatrnosti, jako kontrasty, tak i zde zvažte použití některých barev. Červená a její odstíny působí velmi agresivně a spoustě lidí může vadit. Pokoj s růžovými dekoracemi zase vypadá příliš holčičkovsky.

Kolik barev je tak akorát?

Méně je někdy více. To platí zejména u barev. Vyberte si jednu dominantní barvu a v případě kontrastů volte jednu až dvě další barvy. Kontrastní interiér s mnoha odstíny nepůsobí jednotně a budete si v něm připadat jako v cirkuse.

Málo barev může být také na škodu. Pokud se vám líbí světlé interiéry, tak si dejte pozor, ať to u vás doma nevypadá jako v ordinaci u lékaře. Světlé odstíny zelené nebo krémové si mnozí podvědomě spojují se zdravotnictvím a sterilní interiér může působit až nepřátelsky.

Tip: Velmi elegantní kombinace světlé dominantní barvy může být s netradiční královsky modrou nebo smaragdově zelenou. Tyto barvy velmi dobře fungují i s bílou, proto je velmi často najdete v domech ve scandi stylu, který je trendem posledních let.

Přečtěte si také Jak vybrat květináče nebo Kresby a obrazy v interiéru.

Fotografie