Články & návody

Zahradnická firma Skoupý - realizace a návrhy zahrad, zahradní architekt působící v Brně a okolí i po celé ČR

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková okna a dveře do pasivních domů Ostrava.

INVIDA - nábytek do ložnice na míru. Skříně, postel, stolky...

Dokurzu.cz - semináře, školení a rekvalifikační kurzy z celé ČR.

HW - PANTY, spol. s r. o. - sanace zdiva technologií HW-SYSTEM.

Karissa Corp SE - revitalizace bytových domů Brno a okolí.

SEDMA International s.r.o. - bezrámová posuvná okna a dveře.

TOKAREX spol. s r.o. - anhydritové podlahy. Realizace po celé ČR.

Jak vybrat květináče

Správná velikost

Spousta lidí má tendenci dopřát rostlinám místo a sází je do velkých květináčů. V příliš velkém květináči může rostlina posilovat podzemní části na úkor těch nadzemních. Což u okrasných pokojovek rozhodně nechcete.

V malém květináči je kořenový bal utlačovaný a nemůže se správně rozrůstat. Rostlina trpí nedostatkem živin a může chřadnout. Ideální velikost poznáte, když strčíte kořenový bal do nového květináče a je kolem 1 – 2 centimetry prostoru, který vyplníte čerstvým substrátem.

Materiál květináče

Vlhkomilné rostliny potřebují materiály, které dobře drží vodu. Ideální je pro ně plast nebo sklo, které nevsakují a neodvádějí rostlině potřebnou vodu. Mezi vlhkomilné rostliny patří například voděnky, kapradiny, šáchory, kaly nebo monstery.

Suchomilné rostliny vyžadují prodyšné materiály jako je beton nebo terakota. Oba materiály jsou přírodní a nasávají do sebe vodu, čímž pomáhají regulovat zálivku. V terakotě se bude dařit jukám, sukulentům nebo kaktusům.

Všechny rostliny bez ohledu na druh potřebují děrovaný květináč, který odvádí vodu. Odtok přebytečné vody vyžadují i vlhkomilné rostliny. Nezapomeňte pod květináč umístit misku na zachytávání vody.

Design vs praktičnost

Design květináčů je samozřejmě důležitý. Na prvním místě by však měla být rostlina. Pokud se vám do domu hodí terakotové nebo betonové květináče, tak si pořiďte suchomilné rostliny. Snažte se vždy vyjít rostlinám vstříc.

Co se týče designu, tak se řiďte celkovým vzhledem interiéru. Do každého se totiž hodí něco jiného.

  • Scandi

Skandinávský styl si libuje v přírodních materiálech, takže se nebojte terakoty nebo si pořiďte květináč opletený světlým provazem.

  • Moderní interiér

V moderních interiérech se nebojte popustit uzdu fantazie. Plastové květináče se prodávají v mnoha barvách a vzorech.

  • Rustikální dům

Rustikální styl potřebuje přírodní materiály, které jsou minimálně opracované.

Obal na květináč

Pokud neseženete květináč podle svých představ, tak nezoufejte a zkuste na to jít šalamounsky. Květináč vyberte podle požadavků rostliny a kupte si obal na květináč, který se vám líbí. V tomto případě nemusíte řešit velikost kořenového balu a vzít velký obal, který vám vytvoří výrazný dekorační prvek.

Fotografie