Články & návody

Zahradnická firma Skoupý - realizace a návrhy zahrad, zahradní architekt působící v Brně a okolí i po celé ČR

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková okna a dveře do pasivních domů Ostrava.

INVIDA - nábytek do ložnice na míru. Skříně, postel, stolky...

Dokurzu.cz - semináře, školení a rekvalifikační kurzy z celé ČR.

HW - PANTY, spol. s r. o. - sanace zdiva technologií HW-SYSTEM.

Karissa Corp SE - revitalizace bytových domů Brno a okolí.

SEDMA International s.r.o. - bezrámová posuvná okna a dveře.

TOKAREX spol. s r.o. - anhydritové podlahy. Realizace po celé ČR.

Jak na vermikompostér

Ubytování pro žížaly

Aby vermikompostér správně fungoval a vytvořilo se v něm optimální prostředí, je potřeba žížaly nejprve správně ubytovat. Nejprve zařiďte dno vermikompostéru. Dejte na ně podestýlku, která může být tvořena trávou, kouskem zeminy, listím hoblinami nebo kokosovým vláknem. Většinou dostanete koupit vermikompostér s tímto základem. Takže není potřeba nic shánět, pouze ubytování připravit. Vše, co dáte na dno, je potřeba navlhčit, aby měly žížaly vhodné prostředí, které nebude rychle vysychat.

Jakmile máte podestýlku vermikompostéru připravenou, je čas ubytovat samotné žížaly. Aby se jim u vás líbilo, dejte jim hned do začátku k jídlu trochu zbytků z kuchyně. Ten připravte na menší kousky. Může se jednat například o odkrojky ze zeleniny.

Ideální prostředí, tedy obsah žížalího vermikompostéru, by nikdy nemělo být příliš suché ani mokré. Ve chvíli, kdy zmáčkneme v hrsti kousek obsahu, neměla by z něj téci voda. Pouze by se vám mělo mezi prsty sevřené pěsti vytvořit několik kapek. Pokud se tak nestane, je potřeba přidat naopak vodu. Například v podobě namočeného papíru. Obsah je také potřeba čas od času provzdušnit, aby se žížalám dobře dýchalo a zbytky tlely rychleji.

Jakmile se ve vermikompostéru objeví příliš přebytečné vody, odteče do takzvaného zásobníku. Výsledné tekutině se říká žížalí čaj. Nenechte se však zmást názvem, příliš byste si na něm nepochutnali. Je vhodný jako zálivka pro pokojové a další rostliny. Aby byl vermikompostér v pořádku, je potřeba zásobník pravidelně čistit. Někdy se může stát, že do něj propadne žížala – zkuste dát do vody něco, po čem se může vyšplhat zpět nahoru.

Potrava pro žížaly

Žížaly už máme ubytované, teď se ještě podívejme na potravu, která jim bude vyhovovat.

Do vermikompostéru můžete dát většinu organického odpadu, který se v kuchyni vytvoří. Můžou to být zbytky zeleniny, ovoce, papírové ubrousky nebo dokonce vlhká papírová lepenka. Nikdy byste ji však neměli dávat žížalám se zbytky lepidla, kancelářskými svorkami a podobně.

V menší míře je lze přikrmit také zbytky pečiva, například kůrkami z chleba.

Do vermikompostéru můžete přihodit také nadrcené skořápky od vajec, čímž přidáte vápník. Ten je výborný při překyselení – vše tak srovnáte do neutrální hladiny.

Žížaly by neměly dostávat, kromě velkého množství pečiva, zbytky masa a tuky. Nevhodné jsou také mléčné výrobky, které jim nesvědčí. Podobně jako u klasického kompostu, na který vyhazujete také pouze produkty rostlinného původu – z živočišných by to nebyl kompost.

Přihodit můžete také sáčky od čaje, nesmí být však umělé.

Závěrem k vermikompostéru

Ve chvíli, kdy se spodní patro naplní, je potřeba připravit žížalám do toho dalšího novou podestýlku. Jakmile se žížaly přestěhují (ideálně jim dejte něco dobrého), můžete kompost ze spodního patra použít. Obvykle to trvá 2-3 měsíce. V této době také zetlejí dosud nezpracované kousky bioodpadu.

Nezapomeňte žížaly nakrmit, ani když odjíždíte na dovolenou.

Teď už víte, jak žížaly krmit, jaké jim vytvořit prostředí a jak se o ně starat. Odměnou vám bude kvalitní kompost.

Zaujal vás článek? Pro další inspiraci ohledně interiéru si můžete přečíst naše články Interiér podle Feng Shui nebo Venkovní žaluzie pro dokonalý komfort.

Fotografie