Články & návody

Zahradnická firma Skoupý - realizace a návrhy zahrad, zahradní architekt působící v Brně a okolí i po celé ČR

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková okna a dveře do pasivních domů Ostrava.

INVIDA - nábytek do ložnice na míru. Skříně, postel, stolky...

Dokurzu.cz - semináře, školení a rekvalifikační kurzy z celé ČR.

HW - PANTY, spol. s r. o. - sanace zdiva technologií HW-SYSTEM.

Karissa Corp SE - revitalizace bytových domů Brno a okolí.

SEDMA International s.r.o. - bezrámová posuvná okna a dveře.

TOKAREX spol. s r.o. - anhydritové podlahy. Realizace po celé ČR.

Zakládáme bylinkovou zahrádku

Kde pěstovat bylinky

Bylinky můžete pěstovat prakticky kdekoliv, dokonce i v bytě. Máte-li větší parapety, tak lze některé druhy bylinek vysázet do truhlíků nebo květináčů a nechat je za oknem. Na balkón můžete koupit nebo vyrobit vysoký stojan na jednotlivé bylinky a nechat zazelenat svůj městský byt.

Na velkých zahrádkách se můžete vyřádit a vysadit mnoho bylinek vedle sebe a vytvořit bohaté záhony. Bylinky nejsou ve většině případů náročné na místo a některé vám odvedou dobrou službu, protože jsou rozložité (máta) nebo půdopokryvné (tymián).

Na malých zahrádkách nebo skalkách lze také bylinky pěstovat a nijak je to neohrozí. Když dopřejete každé rostlince alespoň trošku prostoru, tak se vám bohatě odmění. Zajistěte bylince dostatek slunečního svitu a nemusíte se o nic jiného starat.

Ideální stanoviště pro bylinky

Většina bylin je nenáročná a preferuje neutrální nebo mírně zásaditou půdu. Na běžně pohnojený záhonek rovnou vysaďte sazenice nebo zasejte semínka. Pokud chcete mít lepší pocit, tak pořiďte svým sazeničkám substrát na bylinky a speciální hnojivo.

Až na výjimky jsou bylinky převážně světlomilné a teplomilné. Nevadí jim přímé sluneční světlo a některé středomořské rostliny jej dokonce vyžadují (rozmarýn, levandule, bazalka). Bylinky potřebují pravidelnou zálivku, ale konstantní vlhkost jim nedělá příliš dobře. Stínomilné rostliny můžete v rámci úspory místa zasadit pod stromy (medvědí česnek).

Máte-li doma skalku a nevíte, jakými květinami ji osázet, tak můžete i v tomto případě sáhnout po bylinkách. Tymián nebo mateřídouška mají v oblibě slunná a poměrně suchá stanoviště. V přírodě je najdeme i na kamenitém podkladu. Lze je pořídit v zajímavých barevných variantách, které také dobře vypadají.

Bylinky pro každou zahrádku

Při zakládání bylinkové zahrádky se držte svých osobních preferencí. Pořiďte si rostliny, které opravdu zužitkujete a najdete pro ně v kuchyni uplatnění. Možná zjistíte, že i některé méně tradiční druhy jsou pro vás skvělou volbou.

  • Santolína

Santolína neboli svatolina cypřišová je bylinka, která kvete krásnými žlutými kvítky, působí jako odpuzovač hmyzu a lze ji přidávat i do jídla.

  • Řecký horský čaj

Hojník horský roste v řeckých horách ve velmi nehostinných podmínkách a bez problému přečká i naše zimy. Jak název napovídá, tak se z něj připravuje vítečný čaj, který je vhodný i pro děti, protože neobsahuje kofein.

  • Smil italský

Také se mu říká kari bylina, protože svou chutí nápadně připomíná směs kari. Můžete jej používat čerstvé i sušené.

  • Olivová nať

Olivová nať neboli santolina viridis chutná jako olivový olej a skvěle doplní veškeré středomořské recepty.

Přečtěte si také Rododendrony – jasná volba pro zahradu a Zimní zahrada aneb tipy na vhodné rostliny.

Fotografie