Články & návody

Zahradnická firma Skoupý - realizace a návrhy zahrad, zahradní architekt působící v Brně a okolí i po celé ČR

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková okna a dveře do pasivních domů Ostrava.

INVIDA - nábytek do ložnice na míru. Skříně, postel, stolky...

Dokurzu.cz - semináře, školení a rekvalifikační kurzy z celé ČR.

HW - PANTY, spol. s r. o. - sanace zdiva technologií HW-SYSTEM.

Karissa Corp SE - revitalizace bytových domů Brno a okolí.

SEDMA International s.r.o. - bezrámová posuvná okna a dveře.

TOKAREX spol. s r.o. - anhydritové podlahy. Realizace po celé ČR.

Příprava zahrady na zimu

Babí léto

Období, během kterého uklízíme zahradu, se nazývá Babí léto. Jedná se o období, kdy je ještě teplo, jakési prodloužené léto, kdy už je však podle astronomie podzim. Typická jsou všudypřítomná pavoučí vlákna, do kterých se zamotáváme při procházce po zahradě nebo na cestách v přírodě. Noci jsou sice stále ještě teplé, ale nepotrvá dlouho a přijdou první mrazy. V některých krajích už dávno přišly. Proto nenechávejte venku žádné rostliny ani úrodu, která by mohla zmrznout. Přece jen, na výběr bazénu máte celou zimu.

Podzimní úklid zahrady

Během posledních podzimních měsíců je potřeba na zahradě sklidit pozdní ovoce a zeleninu. Uklidit byste měli i dýně a další plody jako jsou jablka, která byla dosud sklizena ve venkovních prostorech, například v bedýnkách, a uskladnit je někam, kde nemohou promrznout. Pokud na to nemáte aktuálně čas, je dobré zakrýt úrodu alespoň dekou nebo čímkoli, co bude izolovat a ochránit ji tak před prvními mrazy. Ořechy zatím nechte uschnout na sluníčku a ukliďte je nevykřápané – jakmile bude zahrada uklizená, do Vánoc na ně budete mít dostatek času, abyste je zužitkovali během vánočního pečení.

Všechny jednoleté rostliny, které na zahradě zůstanou, jako jsou rajčata nebo dýně, dejte na kompost. Kukuřičné stopky a další silné stonky je dobré nejprve nastříhat na menší kousky, aby lépe zetlely a nezabíraly v kompostu příliš místa.

Zahradu zryjte. Při rytí využijte loňský nebo předloňský kompost. Pro další roky můžete založit i tzv. listovku – což je v podstatě kompost, který vznikl pouze ze zetleného listí. Zda dát do kompostu i listí z ořešáku je na zvážení každého. Zde se názory výrazně liší. Někteří tvrdí, že to není vhodné, protože tleje déle než ostatní a druzí jsou toho názoru, že si příroda poradí se vším. Řešením může být listí namíchat tak, aby byla v listovce toho ořešákového jen část.

Sklep a další vhodné prostory

Než ubytujete do sklepa letošní úrodu, kompletně ho ukliďte. Pokud zde zbyla loňská úroda, překontrolujte ji a tu část, která je v pořádku, připravte ke konzumaci přednostně. Část, kterou jste nestihli včas zkonzumovat a která je shnilá nebo jinak poškozená, přidejte do kompostu. Zeleninu, kterou už sami nechcete, ale která je v pořádku (například scvrklá mrkev), můžete dát zvářatům.

Mrkev, řepu, petržel a další úrodu naskládejte do dřevěných bedýnek. Pokud máte skutečně studený sklep, který by mohl promrznout, je vhodné spodní bedýnky podložit, aby na zeleninu nešel příliš velký chlad od země. Vhodné jsou polystyrenové desky. Ideální teplota sklepa je lehce nad nulou.

Marmelády a další zavařeniny

Určitě to znáte – ve chvíli, kdy začnou plodit ovocné stromy, sklidíte i několik kýblů ovoce denně. Pokud si nepotrpíte na pálenku, případně už ho není komu rozdávat, řešení je jasné. Zavařit. Je to rychlé a především spotřebujete velké množství ovoce najednou. Během podzimu jsou to hlavně švestky, které jsou výborné na povidlí a v kombinaci s jablky můžete udělat i pečený ovocný čaj.

Dalším řešením je ovoce usušit, ale to je poměrně zdlouhavé. Pokud nemáte čas zavařovat, část můžete dát i do mrazáku – v zimě se bude výborně hodit do ovesných a dalších kaší, případně na klasický táč.

Nové rostliny do zahrady

Rostliny nebo semínka. Jakmile je zahrada uklizena, je čas na setbu a výsadbu nových rostlin. Zasadit můžete kosatce, bledule a další jarní cibuloviny. Vyset můžete mrkev nebo petržel a záhon následně zakrýt chvojím, aby nepromrzl. Na jaře už vás čeká jenom sklizeň. Také budete mít méně práce se zahradou.

Vypíchnout přesadit můžete také dceřiné rostlinky jahodníků. I ty zakryjte chvojím.

Do domu nebo do zimní zahrady přestěhujte rostliny v květináčích, které jste měli přes léto venku.

Zahrada je uklizena

Zahrada je uklizena a vy už se můžete těšit na příští rok. Než se však příroda opět probudí, využijte čas pro sebe. Choďte na procházky, meditujte, čtěte a věnujte čas věcem, na kateré během roku nemáte čas.


S další péčí o zahradu vám poradí náš článek Likvidujeme lišejníky kolem domu.

Fotografie