Články & návody

Zahradnická firma Skoupý - realizace a návrhy zahrad, zahradní architekt působící v Brně a okolí i po celé ČR

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková okna a dveře do pasivních domů Ostrava.

INVIDA - nábytek do ložnice na míru. Skříně, postel, stolky...

Dokurzu.cz - semináře, školení a rekvalifikační kurzy z celé ČR.

HW - PANTY, spol. s r. o. - sanace zdiva technologií HW-SYSTEM.

Karissa Corp SE - revitalizace bytových domů Brno a okolí.

TOKAREX spol. s r.o. - anhydritové podlahy. Realizace po celé ČR.

Chcete mít doma vždy uklizeno? Je to snadné, aneb základní zásady pro čistý domov

Úklid domácnosti je pro většinu z nás nepříjemnou povinností, kterou je nutné v pravidelných intervalech opakovat. Někdy se zdá, že úklid je nejen k ničemu, ale pořád se opakuje dokola a tím nebere konce. Existuje tedy vůbec nějaké řešení, jak svůj domov udržet alespoň pár dní čistý? Možná budete překvapeni, ale ano stačí jen dodržovat pár zásad a záhy se zařadíte mezi pomyslné superhrdiny, které nepřekvapí žádná nečeká návštěva.

Každá věc má své místo

Možná se vám tento bod bude zdát jako samozřejmost, ale divili byste se, kolik lidí ho nerespektuje. A přitom jde o zcela zásadní věc, která zabrání vzniku nepořádku. Jakýkoliv předmět, který doma použijete ukliďte bezprostředně po akci na své místo. A nezáleží na tom, zda se jedná o obouvátko, papírové kapesníky, denní krém nebo boty. Jen si to představte, přijdete domů a místo abyste uklidili boty do botníku, necháte je rozhozené v chodbě. To samé platí i se stlaním postele a dalšími činnostmi. Zkrátka chtě nechtě, je pak stejně budete muset udělat později. Proto se vyplatí uklízet tzv. za pochodu. Tato forma je totiž nejen rychlejší, ale i méně zatěžující.

Hromadění věcí již vyšlo z módy

Když se řekne hromadění věcí určitě se vám vybaví typické extrémní pořady z USA, kde lidé schovávali, co se dalo. I když vás „křečkování“ věcí neomezuje tak, abyste neměli prostor k žití, i tak je důležité věci čas od času třídit. Je zbytečné nechávat si staré a rozbité předměty, které víte, že už nikdy nespravíte nebo nepoužijete. Zbytečně budete zatěžovat vaši domácnost a ubírat si úložný prostor. Věci navíc nemusíte vyhodit nutně do popelnice, ale v případě, že ještě dobře poslouží, je lze věnovat třeba na charitu. Pokud vás láká ponechat si doma jen věci, které používáte a potřebujete, inspirujte se minimalismem. Jedná se o samostatný styl, který představuje nejen cestu k trvalému pořádku, ale i ke snížení zátěže životního prostředí.

Všeho moc škodí

Jak říká jedno přísloví: „Méně je někdy více“. A to doslova platí i v interiéru. Přeplácané police plné dekorací a ozdob navozují namísto pocitu útulnosti spíše dojem přeplácanosti a nepořádku. Proto raději volte střídmější výzdobu a dominantnější prvky nábytku, které sami o sobě skvěle doplní každý interiér.

Využijte chytrých pomocníků

Na rozdíl od našich prarodičů žijeme v době moderních technologií. Proč si tedy neusnadnit práci. Kromě naprostého základu jako je myčka, si můžete pořídit robotický vysavač a mop, anebo třeba robota pro čištění oken. Všechny tyto zařízení mají zpravidla chytrou aplikaci, kde si lze nastavit pravidelné intervaly úklidu pro vždy čistou domácnost.

Krátké úklidy = větší efektivita

Základem každé úspěšné akce je mít správný plán. Ten si lze snadno sestavit i pro poklízení. Kromě toho, že si určíte, co budete v jednotlivých místnostech uklízet, si lze stanovit i denní množství času, které jste úklidu ochotni věnovat. Oblíbené a velmi efektivní jsou tzv. 15 minutovky. Každý den tedy věnujete 15 minut úklidu a nebudete mít pocit, že úklidem trávíte „celý život“. Vymezený čas na úklid se kromě jiného doporučuje i před spaním. Než ulehnete, pokliďte krátce kuchyň a poházené hračky uložte do dětského organizéru.

Rozdělte úkoly

V případě, že má vaše domácnost více členů, zapojte je do úklidu všechny. Už děti od tří let jsou dle studií schopni mít jednu starost, s kterou dokážou v domácnosti pomoci. Navíc jím vštípíte správné návyky, které se jim v dospělosti jistě neztratí. Máma ani táta nejsou sluhové, a proto si zaslouží pomoc. Jak správně motivovat děti k úklidu se dozvíte v jednom z našich minulých článků.

Sezónní uklízení má svůj smysl

I když jsou krátkodobé úklidy velmi efektivní, za pár minut se obvykle nestihne vše. Čas od času je tedy nutné přistoupit k důkladnějšímu gruntování, kdy setřete prach nejen na policích, ale i na každé žárovce či spáře v koupelně. Zda si tento typ úklidu necháte na jaro nebo Vánoce, záleží jen na vás.

Využijte každou volnou chvíli

Představte si situaci, že si večer čistíte zuby nebo čekáte v koupelně, než se děti vykoupou. Co s časem, kdy jen tak bloumáte ve své mysli a přemýšlíte co budete zítra dělat nebo dokonce vařit? Zkuste ho využít efektivně, a zatímco ve vaně se koupou vaše ratolesti, vy můžete umýt záchod nebo zrcadlo. Jak se říká „zabijete, tak dvě mouchy jednou ranou“ a půjdete spát spokojenější, než kdybyste nečinně přihlíželi.

Používejte vyzkoušené přípravky

Jakýkoliv úklid si lze zjednodušit použitím správných čistících produktů. Vybírejte vždy ty antistatické, na kterých neulpívá prach a není tedy nutné chodit s prachovkou každý druhý den.

Postupujte z místnosti do místnosti

Začne-li vám běžet vyhraněný čas na úklid, věnujte se pouze jedné místnosti. Uděláte tak mnohem více, než když budete pobíhat z jednoho pokoje do druhého. Inspirujte se třeba našimi 7 kroky pro dokonale čistou koupelnu a WC.

Ač jsme na začátku uváděli, že se jedná o pár drobných zásad, vidíte, že jsme měli pravdu. Zkuste je postupně aplikovat do svého života a dříve nebo později jistě pocítíte pozitivní změny. Chcete-li si navíc samotný úklid ještě více zpříjemnit, doporučujeme speciální uklízecí playlisty nebo podcasty, které najdete na známých streamovacích službách. Kromě toho, že uklidíte váš domov si odpočinete i psychicky a rozšíříte si vaše znalosti nebo všeobecný rozhled. A to se vždy vyplatí!

 

Fotografie