Články & návody

Zahradnická firma Skoupý - realizace a návrhy zahrad, zahradní architekt působící v Brně a okolí i po celé ČR

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková okna a dveře do pasivních domů Ostrava.

INVIDA - nábytek do ložnice na míru. Skříně, postel, stolky...

Dokurzu.cz - semináře, školení a rekvalifikační kurzy z celé ČR.

HW - PANTY, spol. s r. o. - sanace zdiva technologií HW-SYSTEM.

Karissa Corp SE - revitalizace bytových domů Brno a okolí.

SEDMA International s.r.o. - bezrámová posuvná okna a dveře.

TOKAREX spol. s r.o. - anhydritové podlahy. Realizace po celé ČR.

Dokonale čistá koupelna a WC v 7 krocích

Koupelna a záchod jsou místnosti, kde sice netrávíme tolik času, ale z hlediska bakterií jsou to lokality s jejich vyšším výskytem. Z tohoto důvodu je nutné věnovat úklidu důkladnou pozornost a dodržovat určité náležitosti, které vám práci nejen usnadní, ale zbaví tyto místnosti všech nečistot a mikrobů. Pojďte se s námi podívat na ty nejdůležitější kroky, díky kterým bude vaše koupelna zase perfektně čistá a voňavá. Slibujeme vám, že práce vám bude odsýpat od ruky a konečný výsledek celý proces ještě více zpříjemní.

Příprava je důležitá

Ještě před tím, než se vrhnete do samotného úklidu, je důležité připravit si potřebné pomůcky. Kromě hadříků z mikrovlákna si připravte gumové rukavice, kbelík, vysavač, případně mop a konkrétní čistící prostředky. Ty si lze samozřejmě zakoupit nebosi je můžete vyrobit sami. Dnes totiž letí trend udržitelnosti a postupně se vracíme k přípravkům, které používaly naše babičky. Ze směsi bílého octa, citrónu a jedlé sody snadno vytvoříte domácí eko čistič, který bude univerzální a prakticky zadarmo.

Z hlediska přípravy je také velmi důležité vyklidit uklízený prostor. Zcela jistě se vám bude mnohem snáz uklízet koupelna ve které je méně věcí. Všechny věci ze skříněk vyndejte a dočasně přesuňte mimo. V rámci úklidu je také vhodné kosmetické krémy a přípravky vytřídit a ty s prošlým datem spotřeby buď co nejdříve použít nebo vyhodit.

Důkladný úklid chce správnou organizaci

  1. Světlo jako největší lapač prachu

Stejně jako v případě úklidu u ostatních pokojů je hlavní postupovat od shora dolů. Jako první je vhodné začít světlem, které je častým lapačem prachu. Prach odstraníte snadno hadříkem a posléze světlo můžete omýt či očistit příslušným přípravkem.

  1. Nepodceňujte čistotu obkladů

Jako další jsou na řadě obklady a jejich spáry. Ty sice nemusíte čistit při každém úklidu koupelny, ale minimálně jednou za měsíc je to vhodné. Na čištění spár skvěle funguje parní mop s nástavcem nebo obyčejný kartáček na zuby. Oproti tomu na obklady postačí hadřík a podomácku vyrobený nebo zakoupený čistič.

Tip! V případě, že vám některé spáry plesniví, je třeba zasáhnout co nejdříve. Využijte známé přípravky určené na plísně nebo klasický ocet. Ten nechte působit alespoň 20 minut a v případě potřeby proces opakujte.

  1. Čistý záchod je vizitkou celé domácnosti

Začněte tím, že do záchodu nalejete čistič. Následně důkladně omyjte prkénko a zbývající části záchodu. Po pár minutách vyčistěte vnitřek WC za pomoci záchodové štětky.

  1. Mycí části je nutné důkladně umýt

Čištění vany, umyvadel a sprchového koutu je obvykle náročnější. Z hlediska efektivnosti je nejlepší začít od kohoutků. Ty přeleštěte, tak, abyste se zbavili vodního kamene a v případě tvrdé vody zvažte použití speciálních přípravků zabraňující právě jeho ulpívání. Na povrch vany, umyvadel i sprchového koutu nebo samotné dlažby je ideální tekutý písek, který si poradí i s těmi největšími usazeninami a zároveň nenaruší povrch sanity.

  1. Stále lesklé povrchy

Ke koupelně neodmyslitelně patří i zrcadlo. To stejně jako případné okno nebo zástěnu sprchového koutu vyleštěte a zbavte nehezkých šmouh. Ještě před samotným leštěním je však nutné oba povrchy umýt. Do kbelíku si dejte teplou vodu s trochou DIY (do it yourself) přípravku nebo saponátu a důkladně skla i okna omyjte.

  1. Prach jako nepřítel každé domácnosti

Pomalu, ale jistě se blížíme k samotnému konci celého úklidu. Ještě před tím, než půjdeme úplně do finále je však na čase otřít prach ze všech povrchů. Kromě skříněk neopomeňte ani zásuvky nebo vypínače světel. Prach je neúprosný a dostane se zkrátka kamkoliv.

Tip! Nebaví-li vás prach utírat tak často, zkuste do domácího eko čističe přidat pár kapek olivového oleje. Ten díky svému skupenství přirozeně odpuzuje prach a zároveň působí antistaticky.

  1. Podlaha jako poslední

Jako poslední vysajte celou místnost a následně za pomoci mopu nebo obyčejného hadru koupelnu vytřete. Po zaschnutí vraťte zpět vytříděné přípravky a užijte si radost z vykonané práce.

Aby vám koupelna a WC vydržely co nejdéle čisté, snažte se uklízet průběžně a mít vše dobře zorganizované. Vhodné je také po každém mytí otevřít okno či zapnout odvětrávání. Nejen, že pročistíte vzduch v celé místnosti, ale snížíte i riziko vzniku plísní. I když ne každému se do toho chce, určitě stojí za zmínku fakt, že vyleštění sprchového koutu a jeho údržbu si usnadníte tím, že po každém mytí sklo setřete stěrkou. Podobné pravidlo platí i u čištění rukou a zubů, kdy se po každém úkonu vyplatí umýt i jen za pomoci ruky umyvadlo a zbavit ho tak právě zbytků pasty a nečistot. I když se to nezdá i tyto malé rady vám zcela jistě pomohou a zajistí rychlejší a efektivnější úklid.

Fotografie