Články & návody

Zahradnická firma Skoupý - realizace a návrhy zahrad, zahradní architekt působící v Brně a okolí i po celé ČR

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková okna a dveře do pasivních domů Ostrava.

INVIDA - nábytek do ložnice na míru. Skříně, postel, stolky...

Dokurzu.cz - semináře, školení a rekvalifikační kurzy z celé ČR.

HW - PANTY, spol. s r. o. - sanace zdiva technologií HW-SYSTEM.

Karissa Corp SE - revitalizace bytových domů Brno a okolí.

SEDMA International s.r.o. - bezrámová posuvná okna a dveře.

TOKAREX spol. s r.o. - anhydritové podlahy. Realizace po celé ČR.

5 tipů pro ekologičtější domácnost

1. Neplýtvejte jídlem

V současné době nadbytku každý člověk vyhodí v průměru 57,1 kilogramů jídla, což je nejen neekologické, ale také neekonomické. Plýtvání jídlem připravuje vaši peněženku o spoustu peněz a zároveň znevažujete lidskou práci a zdroje, které byly vyprodukovány na pěstování plodin či chov zvířat.

Naučte se nakupovat s rozmyslem a nechoďte do obchodu hladoví. Udělejte si týdenní jídelníček, který vám pomůže udržet lednici pod kontrolou. Velká balení jsou lákavá, pokud je však nestihnete sníst před datem spotřeby, tak je vyhodíte. Nejdražší jídlo je to, které vyhazujete.

2. Recyklace a upcyklace

Nepotřebné a staré věci patří do koše. Proč opravovat něco, když si můžu koupit novou věc? Dejte šanci starým věcem a vytvořte z nich něco nového. Nemusí to být nic převratného. Když donosíte tričko, tak jej nevyhazujte, ale ještě jej rozstříhejte na hadry.

Upcyklace je v současné době velmi moderní pojem. Vytvoření něčeho nového ze staré věci změní lineární tok ekonomiky na cirkulární, která je mnohem úspornější.

3. Redukujte odpad

Odpad je v současnosti velký problém, protože se jej neumíme adekvátně zbavit. Vytváření dalšího a dalšího odpadu vede k zamoření naší planetu, proto dobře zvažte, zda jsou některé obaly nutné. Opravdu potřebujete sáček na zeleninu? Nemůžete si pořídit látkový na opětovné použití?

Až příště budete v obchodě na nákupu, tak si prohlédněte svůj košík a řekněte si, kolik zbytečného plastu si nesete domů a zda neexistuje nějaká lepší varianta.

4. Ekologičtější drogerie

Nemusíte rovnou vyhodit všechny konvenční prostředky a pustit se bezhlavě do non toxic principů, ale vyměnit některé prostředky za ekologičtější je krok kupředu. Některé drogerie nabízí odběr eko čističů a pracích prostředků do vlastních nádob, takže zároveň redukujete i odpad.

5. Nakupujte s rozmyslem

Až příště budete kupovat oblečení nebo elektroniku, tak předem zvažte, zda je skutečně potřebujete. Dojdete-li k závěru, že ano, tak se nejdřív podívejte do bazarových skupinek. Když danou věc neseženete z druhé ruky, tak si kupte novou.

Přečtěte si také Jak motivovat děti k úklidu a podívejte se na našich 6 tipů, jak si usnadnit mytí oken.

Fotografie