Články & návody

Zahradnická firma Skoupý - realizace a návrhy zahrad, zahradní architekt působící v Brně a okolí i po celé ČR

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková okna a dveře do pasivních domů Ostrava.

INVIDA - nábytek do ložnice na míru. Skříně, postel, stolky...

Dokurzu.cz - semináře, školení a rekvalifikační kurzy z celé ČR.

HW - PANTY, spol. s r. o. - sanace zdiva technologií HW-SYSTEM.

Karissa Corp SE - revitalizace bytových domů Brno a okolí.

SEDMA International s.r.o. - bezrámová posuvná okna a dveře.

TOKAREX spol. s r.o. - anhydritové podlahy. Realizace po celé ČR.

6 tipů, jak si usnadnit mytí oken

1. Myjte ve správný čas

Většina lidí myje okna na jaře a na podzim jako součást předvánočního úklidu. Nejde jen o nějakou tradici. Toto načasování má v sobě i jistou praktičnost. Pokud myjete okna v létě, tak vám voda rychle na skle zasychá a špatně se vám leští. V zimě při teplotách pod 5 stupňů zase voda namrzá a čistící přípravky ztrácejí účinnost.

Tip: Naplánujte si mytí oken na den, kdy příliš nesvítí slunce. Proti slunci neuvidíte šmouhy na skle a později můžete zjistit, že jste sklo pořádně nevyleštili.

2. Leštění bez šmouh

Leštění je alfou a omegou úspěchu. Někdo nedá dopustit na leštění hadříkem, utěrkou a jiný zase sází na noviny. Pravda je přitom úplně prostá. Sáhněte po něčem, co nepouští chloupky. Přestože jsou klasické utěrky relativně hladké, tak z nich jdou drobné chloupky a usazují se na skle.

3. Pusťte páru

Parní čističe jsou skvělými pomocníky nejen na mytí oken. Vydrhnete s nimi zaneřáděnou troubu, koupelnu, toaletu nebo kuchyni. Velkou výhodou je zabíjení bakterií a virů pomocí vysoké teploty. Nemusíte tedy používat žádnou chemii. Parní čistič využívají nejen milovníci non-toxic směru. Investujete do jednoho přístroje a poté už nemusíte utrácet další peníze za čističe.

4. Čištění bez chemie

Pokud se chcete vyhnout používání chemie a přitom se vám nechce investovat do parního čističe, tak můžete vyzkoušet jeden z těchto přípravků, které běžně najdete v domácnosti:

  • pudinkový prášek,
  • ocet,
  • sodovka.

Ač se to zdá nemožné, tak s těmito levnými a dostupnými přísadami zvládnete vyleštit okno během pár chvil. Příště zkuste vyměnit chemii za přírodní složky a možná se budete divit.

5. Nezapomínejte na rámy

Při mytí oken začněte s rámy. Usazuje se na nich nejvíce nečistot a po jejich omytí vyměňte vodu a teprve poté se pusťte do čištění skel. Špinavá voda stékající dolů by vám mohla zašpinit vyleštěná okna a zbytečně si přidáte práci navíc.

6. Šikovní pomocníci

Nemusíte se spoléhat na hadřík. Základním pomocníkem je klasická stěrka, kterou můžete využít i na umývání auta nebo sprchového koutu. Pokud máte hodně oken, tak zauvažujte nad vysavačem na okna či robotickým čističem skel. Výrazně si ušetříte čas i námahu.

Přečtěte si také Jak motivovat děti k úklidu nebo Jak se zbavit rybenek.

Fotografie