Články & návody

Zahradnická firma Skoupý - realizace a návrhy zahrad, zahradní architekt působící v Brně a okolí i po celé ČR

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková okna a dveře do pasivních domů Ostrava.

INVIDA - nábytek do ložnice na míru. Skříně, postel, stolky...

Dokurzu.cz - semináře, školení a rekvalifikační kurzy z celé ČR.

HW - PANTY, spol. s r. o. - sanace zdiva technologií HW-SYSTEM.

Karissa Corp SE - revitalizace bytových domů Brno a okolí.

SEDMA International s.r.o. - bezrámová posuvná okna a dveře.

TOKAREX spol. s r.o. - anhydritové podlahy. Realizace po celé ČR.

Renovace dřevěného stropu – než začnete s rekonstrukcí

Posouzení stavu dřeva

Dřevo je poměrně trvanlivý stavební materiál a při správné péči vám vydrží dlouhé roky. Ve většině starších domů se nachází dřevěné stropní konstrukce a dříve nebo později dojde na jejich opravu. V první řadě je důležité zhodnotit jejich zdraví. Od toho se odvíjí další kroky.

Specializovaná firma vám udělá sondáž dřeva a zhodnotí jeho stav. Nejčastěji se můžete potkat se znehodnocením dřeva hnilobou, hmyzem, nebo houbami. Nejzávažnější je potom houba dřevomorka. Poškození můžete předejít dodržováním správné vlhkosti (izolace, ochrana proti zatékání, kondenzace).

Někdy je dřevo zasažené jen na několika místech a lze zachránit. Rozhodnutí je sice na vás, ale nechte si poradit od odborníků. Velmi poškozené stropní konstrukce nemá smysl zachraňovat a lepší je celková výměna.

Jak bude rekonstrukce vypadat?

Než oslovíte stavební firmu nebo architekta, tak se rozmyslete, co vlastně od rekonstrukce očekáváte. Budete chtít opravit strop a tím je hotovo? Nebo chcete rovnou půdní vestavbu. V druhém případě je důležité posouzení nosnosti konstrukce.

Pokud chcete půdní vestavbu na stávajícím stropě, tak musí být dostatečně nosná na udržení váhy podlahy veškerého vybavení. Některé stropní konstrukce jsou poddimenzované a při pouhém poskočení se nepříjemně rozvibrují. Na takovém stropě nelze ostavit půdní vestavbu.

Obraťte se na odborníky

Až budete mít rozmyšleno, co chcete postavit, tak můžete kontaktovat odbornou stavební firmu nebo architekta, kteří provedou posouzení stavu dřeva, a následně se můžete domluvit na vypracování projektu a dalších nezbytných formalitách.

Stavební projekt je důležitý i v případě rekonstrukcí, protože v případě půdní vestavby vás s největší pravděpodobností čeká i cesta na stavební úřad. Některé firmy za vás všechny náležitosti vyřídí, ale vše je samozřejmě za poplatek.

Nezávazné kalkulace

Než kývnete na jakoukoliv nabídku, tak prozkoumejte dostupné možnosti na internetu. Nebojte se oslovit více firem a z cenových nabídek si vyberte tu nejlepší. Nezapomínejte, že v případě velkých rekonstrukcí není dobré šetřit na každém šroubku a raději investovat do kvalitního materiálu a služeb.

Přečtěte si také Rekonstrukce zahradní chaty nebo Rekonstrukce koupelny.

Fotografie