Články & návody

Zahradnická firma Skoupý - realizace a návrhy zahrad, zahradní architekt působící v Brně a okolí i po celé ČR

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková okna a dveře do pasivních domů Ostrava.

INVIDA - nábytek do ložnice na míru. Skříně, postel, stolky...

Dokurzu.cz - semináře, školení a rekvalifikační kurzy z celé ČR.

HW - PANTY, spol. s r. o. - sanace zdiva technologií HW-SYSTEM.

Karissa Corp SE - revitalizace bytových domů Brno a okolí.

SEDMA International s.r.o. - bezrámová posuvná okna a dveře.

TOKAREX spol. s r.o. - anhydritové podlahy. Realizace po celé ČR.

Betonová stěrka a vše, co potřebujete vědět

Stěny i podlahy a mnohem víc

Betonová stěrka je oblíbeným trendem celého světa. Jedná se o zajímavý prvek, který doplní prakticky jakýkoli prostor. Lidé si oblíbili betonovou stěrku jako doplněk obývacích pokojů, stěny barů i jako zajímavý prvek v pracovním prostředí. Lze ji využít nejen na stěny, ale i na podlahy. Z betonu se dnes vyrábí prvky do zahrad, originální nábytek, schodiště a řada dalších věcí.

Betonová stěrka může být tónovaná, může nabídnout řadu struktur a dekoru a pokaždé bude vypadat jinak. Vždy se však bude jednat o beton, který má svůj vlastní nezaměnitelný charakter.

Co je to betonová stěrka?

Nejprve se však vraťme k základům. Co to vlastně ta betonová stěrka je?

Jedná se o pohledový beton, který dokáže napodobit nejrůznější druhy omítek, štuk, kámen a podobně. Výhodou je absence spár, které není potřeba čistit. Proto se často volí do koupelny nebo do kuchyně, kde dostávají bílé spáry zabrat nejvíc a ne vždy se hodí vybrat tmavé. S betonovou stěrkou se setkáte především v interiérech, ale lze ji nalézt i jako pohledový beton na fasádě domu. K tomu se výborně hodí venkovní žaluzie.

Výhody betonové stěrky

Vyznačuje se nejen desénovou kvalitou, ale také vysokou pevností v tlaku i tahu. Navíc má výbornou odolnost proti oděru a dalšímu opotřebení. Je tedy vhodná jak do reprezentativních prostor, tak do místností, které jsou pravidelně používány.

Betonová stěrka dokáže navíc sjednotit podlahy, stěny i stropy. Tento materiál má nízký tepelný odpor, takže se hodí i k podlahovému vytápění a podobně. Navíc ji lže použít i na podklady jako je sádrokarton. V takovém případě ji stačí vyztužit za pomoci skleněných vláken.

Betonová stěrka je vyrobena z přírodních materiálů a je zdravotně nezávadná.

Její životnost není prakticky ničím omezena. Pokud je provedena technicky správně, vydrží opravdu dlouho.

Lze ji také doplnit o zajímavé samolepky.

Realizace betonové stěrky

Šikovné ruce zvládnou betonovou stěrku sami, aniž by bylo nutné volat profesionála. Lze ji koupit připravenou v plastovém kýblu stejně jako barvu. Má o něco hustší konzistenci než běžná malířská barva, takže se s ní pracuje velmi dobře. Před použitím ji nezapomeňte dobře promíchat. Použít můžete, jak název napovídá, stěrku nebo klasický malířský váleček. Pro uhlazení použijte benátské hladítko.

Než ji však začnete nanášet, je potřeba obrousit všechny nerovnosti, zapravit praskliny a prohlubně a zeď celkově očistit, aby na ní nebyly prvky, které se mohou během nanášení uvolnit. Například kamínky a podobně. Pro zásadnější úpravy stěny můžete použít například akrylové tmely.

Ještě před nanesením samotné stěrky je potřeba nanést penetraci, kterou vybírejte vždy podle povrchu, na který stěrka přijde. Tato vrstva primárně zvyšuje přilnavost podkladu a navíc ho chrání před vlhkostí. Veškerá vlhkost z betonové stěrky se tedy odpaří do prostoru během schnutí, aniž by se vsákla do podkladu.

Pokud jste stěrku použili v koupelně nebo v jiné místnosti, kde přijde do styku s nadměrným množstvím vody, bude nutné na závěr použít hydroizolaci ve formě laku.

Fotografie