Seznamte se: tohle je štěnice
Štěnice domácí patří mezi ploštice a je veliká 5 – 9 mm. Parazituje na všech teplokrevných živočiších a nepohrdne ani člověkem. Za svého krátkého života dokáže samička naklást až 500 vajíček a jejich vývoj trvá 30 – 50 dní.
Tento nepříjemný hmyz je aktivní především v noci, kdy vylézá ze svých úkrytů a saje krev nic netušících obětí. Během dne se ukrývá ve spárách. Zalézá do matrací a využije každou sebemenší skulinku jako úkryt. Takže je opravdu náročné se jich zbavit.
Jak poznám, že máme štěnice?
Je velmi pravděpodobné, že přítomnost štěnic odhalíte podle kousanců na těle. Štípance jsou bolestivé a velmi svědí. Pupínky jsou až 3 mm velké a mnohočetné pokousání u citlivých osob a dětí vyvolá kopřivku, otoky a horečku.
Když objevíte podezřelé kousance, tak nahlédněte pod postel nebo pod matraci. Pravděpodobně narazíte na nevítané návštěvníky, které je třeba neprodleně vystěhovat.
Zbavte se jich!
Pozvat si domů firmu je to nejlepší, co můžete udělat. Možná se stydíte, že si vás pracovníci budou prohlížet a vysmívat se, ale nemusíte se bát. Dokonalé zahubení je mnohem důležitější než vaše ego. Takže nezkoušejte žádné babské rady a kontaktujte odborníka, který vám pomůže.
Co můžete udělat:
- Vyprat veškeré prádlo na minimálně 60 stupňů (potahy na matrace, povlečení, záclony, závěsy)
- Oblečení, které nelze vyprat umístěte do sáčku a dejte do mrazáku na pět dní
- Vysajte dokonale všechny spáry a místa, kde se štěnice mohou skrývat
Neodborným zásahem většinou nezvládnete vyhubit všechny štěnice nebo jejich vajíčka, která jsou velmi odolná. Možná budete žít pár dní v klidu, ale po vylíhnutí dalších vajíček vás čeká kolotoč hubení nanovo. Tak si odpusťte další kolo a rovnou to vezměte z gruntu.
Aby se štěnice nevrátily
Zaměřte se především na prevenci. Jakmile se štěnic zbavíte, tak si je rozhodně nebudete chtít znovu přinést domů, takže si ve veřejných prostorách nesedejte na látkové potahy a v kavárnách si nepůjčujte deky na zakrytí nohou.
Ubytujete-li se v hotelu, tak pečlivě prohlédněte matraci a rohy povlečení. Kufr nedávejte pod postel ani na koberec, ale uložte je na pevný podklad (dlažba, vana, dřevěná skříň). Po příjezdu domů zkontrolujte veškerý obsah kufru a všechno oblečení dejte ihned vyprat.
Přečtěte si také Jak se zbavit blech a Jak se zbavit octomilek.