Články & návody

Zahradnická firma Skoupý - realizace a návrhy zahrad, zahradní architekt působící v Brně a okolí i po celé ČR

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková okna a dveře do pasivních domů Ostrava.

INVIDA - nábytek do ložnice na míru. Skříně, postel, stolky...

Dokurzu.cz - semináře, školení a rekvalifikační kurzy z celé ČR.

HW - PANTY, spol. s r. o. - sanace zdiva technologií HW-SYSTEM.

Karissa Corp SE - revitalizace bytových domů Brno a okolí.

SEDMA International s.r.o. - bezrámová posuvná okna a dveře.

TOKAREX spol. s r.o. - anhydritové podlahy. Realizace po celé ČR.

Jak se zbavit octomilek

Ukliďte volně ležící ovoce

Volně ležící ovoce na míse vypadá krásně, ale přesto ho alespoň na čas ukliďte. Než octomilky zmizí. Dejte ho do lednice – tam se na něj nedostanou a veškeré mušky, které na ovoci ještě jsou, včetně nakladených vajíček, se podchladí.

Pomůže i projít dům a důkladně uklidit – možná jste nechali v komoře zapomenuté jablko nebo vám vedle kuchyňské linky zapadla slupka od brambor, na kterou jste dávno zapomněli.

Vyčistěte odpadkové koše i odpady

Rájem pro octomilky jsou také odřezky z ovoce a zeleniny. Pravidelně je vynášejte na kompost. Ve chvíli, kdy je necháte přes noc v teple, poskytujete octomilkám čas, aby se objevily.

Stejně tak vyneste klasické odpadky. A nejen to. Umyjte i odpadkový koš – často je na jeho dně špína, o které ani nevíte a která je pro octomilky velice lákavá.

Podobně je to i s odpadem u dřezu – ten je potřeba pravidelně čistit, aby se zde tyto malé mušky nezabydlely. Podobně je to i se špinavým nádobím – to je potřeba umývat pravidelně.

Past na octomilky

Pokud se vám octomilky rozmnoží v něčem, co nechcete vyhodit a přesto se jich chcete zbavit, můžete si na ně vytvořit past.

Na talířek nebo do mělké misky položte kousek zralého ovoce a přetáhněte potravinovou folií. Následně do ní udělejte drobné díky, kterými se octomilky dostanou dovnitř. Ve chvíli, kdy bude past plná malých mušek, přiklopte ji něčím plochým, aby vám neulétly a drobným otvorem do pasti napusťte vodu, abyste je spláchli do dřezu.

Past rozdělejte, osušte, opět do ní dejte kousek ovoce a znova ji nastražte jako před tím. Když to takhle párkrát uděláte, octomilky postupně vymizí.

Chutnat jim bude i trocha piva nebo sladkého džusu.

Octomilky v květináčích

Snadnější je to s octomilkami v květináčích. Svědčí jim vlhké prostředí, takže jakmile rostliny zalijete, vytvoříte jim menší ráj. Libují si také v zimních zahradách.

Zkuste na povrch substrátu umístit hřebíček nebo celé kousky skořice. Nám to sice voní, ale octomilkám ne a brzy se odstěhují.

Použijte vysavač

Zní to sice banálně, ale je to účinné. Ve chvíli, kdy najdete v kuchyni nebo jinde v domě hejno vznášejících se octomilek, vezměte vysavač a vysajte je.

Nevyřešíte tím příčinu, ale octomilek okamžitě na čas ubude – to se hodí v případě očekávané návštěvy nebo když potřebujete odejít z domu a nechcete ho nechat v takovém stavu pro zbytek rodiny.

S péčí o domov vám pomůže také náš článek zaměřený na likvidaci lišejníku.

Žluté lepivé desky

Použít můžete také žluté lepivé desky, které fungují jako past, o kterou se však nemusíte starat. Desky dostanete koupit v prodejnách pro zahrádkáře nebo si je můžete jednoduše vyrobit doma.

Stačí vám žlutý plast, který potřete medem nebo čímkoli jiným, co zůstane po dlouhou dobu lepivé. Octomilky bude lákat žlutá barva a přilepí se.

Na závěr vám popřejeme úspěšný lov na octomilky nebo ještě lépe, ať se k vám vůbec nenastěhují!

Fotografie