Články & návody

Zahradnická firma Skoupý - realizace a návrhy zahrad, zahradní architekt působící v Brně a okolí i po celé ČR

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková okna a dveře do pasivních domů Ostrava.

INVIDA - nábytek do ložnice na míru. Skříně, postel, stolky...

Dokurzu.cz - semináře, školení a rekvalifikační kurzy z celé ČR.

HW - PANTY, spol. s r. o. - sanace zdiva technologií HW-SYSTEM.

Karissa Corp SE - revitalizace bytových domů Brno a okolí.

SEDMA International s.r.o. - bezrámová posuvná okna a dveře.

TOKAREX spol. s r.o. - anhydritové podlahy. Realizace po celé ČR.

Jak odhalit červotoče a zbavit se ho jednou pro vždy?

Bydlí s námi červotoč?

Červotoč je na první pohled velmi nenápadný. Pravděpodobně si jej ani nevšimnete a jeho přítomnost odhalíte spíše podle náznaků. Zpozorněte, pokud najdete na podlaze dřevěný prášek. Ten s největší pravděpodobností vykousal právě červotoč.

Zaposlouchejte se večer před usnutím do ticha a uslyšíte-li vytrvalé chroupání, tak vás navštívil červotoč. Při bližším ohledání najdete drobné chodbičky, které nejsou z vnějšku příliš patrné, ale uvnitř může být dřevo zcela zničeno.

Červotoč je malý brouk o velikosti 2-4 mm. Existuje jich několik druhů, ale všechny jsou stejně nepříjemné. Dospělý brouk prokousává dřevem chodbičky a klade zde larvy, které se živí také dřevem. Nebezpečná jsou tedy obě vývojová stádia. Další špatnou zprávou je, že se červotoč velmi snadno množí.

Jak se červotoče zbavit?

Chytré zdroje uvádějí, že je červotoč citlivý na teplo a zahubí jej teplota kolem 30 stupňů. Bohužel dřevo není dobrý vodič tepla, proto nespoléhejte na parné léto. Nejúčinnějším nástrojem je prevence. Můžete napustit dřevo účinnými insekticidem, který je toxický pro červotoče, ale člověku neublíží.

Pokud se u vás červotoč zabydlel, tak lze v hobby marketu zakoupit insekticid na hubení larev dřevokazného hmyzu. Ten je sice velmi účinný, ale aplikovat jej přímo na postižená místa může být oříšek. Nebojte se oslovit odbornou firmu a nechat si dřevo ošetřit od nich.

Zmíněné postřiky aplikují pod vysokým tlakem přímo do nitra dřeva a naváže se na něj. Jakmile larva pozře takto napuštěné dřevo, tak se otráví a zahyne. Následně je doporučeno dřevo ošetřit impregnací a pečlivě sledovat, protože může být náchylné k napadení dalšími škůdci.

Co s napadeným dřevem?

Velké nebezpečí červotoče je v jeho nenápadnosti. Na první pohled může dřevo vypadat prakticky neporušeně a uvidíte jen pár dírek na povrchu. V hloubi dřeva však najdete spleť chodbiček, které dřevo zcela znehodnotí.

Takto napadené dřevo nemá smysl zachraňovat, protože ztrácí svoje přirozené vlastnosti. Pokud jsou napadeny jakékoliv nosné i nenosné konstrukce, tak jej vyměňte. Zpráchnivělé trámy napadené červotočem ztrácí svoji nosnost a během většího větru vám může spadnout dům na hlavu.

Přečtěte si také Jak se zbavit blech nebo Jak se zbavit octomilek.

Fotografie