Články & návody

Zahradnická firma Skoupý - realizace a návrhy zahrad, zahradní architekt působící v Brně a okolí i po celé ČR

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková okna a dveře do pasivních domů Ostrava.

INVIDA - nábytek do ložnice na míru. Skříně, postel, stolky...

Dokurzu.cz - semináře, školení a rekvalifikační kurzy z celé ČR.

HW - PANTY, spol. s r. o. - sanace zdiva technologií HW-SYSTEM.

Karissa Corp SE - revitalizace bytových domů Brno a okolí.

TOKAREX spol. s r.o. - anhydritové podlahy. Realizace po celé ČR.

Ochraňte dřevo před škůdci

Ideální prostředí pro dřevo

Ať už dřevo ošetříte jakýmkoliv prostředkem, tak si stále zachová některé své přirozené vlastnosti. Jednou z těchto vlastností je nasákavost, kterou lze do jisté míry korigovat správným vyschnutím před použitím a také ochrannými prostředky. Stále však s touto vlastností počítejte.

Dřevo má rádo stálé prostředí s ideální vlhkostí. Ta by se v interiéru měla pohybovat v rozmezí od 40 do 60 %. Při nižší vlhkosti dřevo vysychá a může se smršťovat, při vyšších vlhkostech zase bobtná a může se boulit. Nejlepší je stálá vlhkost, která se během roku dramaticky nemění.

Co se týče teploty, tak dřevo snese výkyvy teplot. Pokud je však dřevo vystaveno slunci a je neošetřené, tak může změnit barvu- vyšisovat se. Tyto vlastnosti však lze korigovat ochrannými prostředky, které je třeba pravidelně opakovat. Protože neošetřené dřevo je náchylnější k napadení škůdci.

Nejčastější škůdci na dřevě

Dřevo je přírodní materiál, proto je přirozeným domovem mnoha škůdců, které nevítáme s otevřenou náručí. Pouze dobře ošetřené dřevo zajistí delší životnost a ochranu před nevítanými návštěvníky. Důležitá je také vlhkost, protože vlhké dřevo je také náchylnější k poškození.

Nejčastějším škůdcem dřeva je plíseň. Ta vytváří šedavé až černé povlaky. Vytváří se ve vlhkém a nevětraném prostředí. Je nejen nevzhledná, ale také zdraví škodlivá. Plíseň vypouští do ovzduší své spory, které mohou způsobit alergické reakce a dýchací obtíže.

Plesnivé dřevo se stává domovem červotoče, který se v něm vyvrtává chodbičky. Poznáte jej podle vytrvalého chroupání. Dřevo napadené červotočem je náchylnější k napadení houbami. Největším strašákem je dřevomorka, která je neuvěřitelně odolná a dřevo prakticky zničí. Zvládne prorůst cihlou i betonem. Napadené dřevo je třeba zničit.

Jak ochránit dřevo

Základním předpokladem úspěchu je udržování stálého prostředí. Není moudré bažit po dřevěné podlaze ve vlhkém domě, kde si jí pravděpodobně nebude dařit a její údržba bude náročná. Zvažte svoje možnosti a případně se nejdříve snažte zbavit dům vlhkosti.

Preventivní ochrana před škůdci spočívá v impregnaci dřeva. Lak a barva není pro hmyz a plísně žádnou bariérou a je snadno překonatelná. Jedinou skutečnou ochranou je právě impregnace, kterou seženete v každém hobymarketu. Existuje několik druhů, takže vyberte podle účelu a místa aplikace.

Přečtěte si také článek Dřevostavby: kousek historie nebo jak na Klempířské práce.

Fotografie