Články & návody

Zahradnická firma Skoupý - realizace a návrhy zahrad, zahradní architekt působící v Brně a okolí i po celé ČR

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková okna a dveře do pasivních domů Ostrava.

INVIDA - nábytek do ložnice na míru. Skříně, postel, stolky...

Dokurzu.cz - semináře, školení a rekvalifikační kurzy z celé ČR.

HW - PANTY, spol. s r. o. - sanace zdiva technologií HW-SYSTEM.

Karissa Corp SE - revitalizace bytových domů Brno a okolí.

TOKAREX spol. s r.o. - anhydritové podlahy. Realizace po celé ČR.

Gabion - oblíbený architektonický prvek nejen pro stavbu plotů a zdí

Když se řekne slovo gabiony, možná hned nebudete vědět o co se jedná. S nápovědou, že jde o drátěné svařované konstrukce určené nejčastěji pro kamennou výplň, vám bude hned jasno. V níže uvedeném článku se však podíváme na to, že gabiony mohou kromě stavby plotů a zdí sloužit i k dalšímu využití.

Efektní plot s dlouhou životností

Typické a nejčastější využití gabionů je právě pro výstavbu plotů či opěrných zdí. A není se čemu divit, na rozdíl od klasických plotů, totiž jde o vysoce stabilní prvek, který má velmi dlouholetou životnost. Navíc jsou vhodné i pro výstavbu vysokých plotů či zpevnění svahu. Samozřejmostí je pak oddělení pozemku od sousedů nebo ulice, kdy díky kamenné výplni nikdo neuvidí na vaši zahradu. Můžete si tak v klidu užívat nerušeného odpočinku bez zvídavých pohledů okolí.

Místo kamenů zeleň

Ještě před tím, než se podíváme na další využití gabionů, je důležité zmínit, že konstrukci nemusíte plnit jen kameny. Velmi dobře vypadají i dřevěná polena, zbytky cihel či živé rostliny. Zejména poslední možnost je velmi oblíbená, pokud chcete zachovat přírodní ráz vaší zahrady. Drátěný koš se pro toto použití ponechá prázdný a v místě, kde bude gabion stát, se zasadí nejrůznější druhy rostlin, které postupem času obrostou a vytvoří krásný přírodní gabion. Nejvhodnější pro tento účel jsou okrasné trávy a popínavé rostliny, jako je břečťan nebo psí víno.

Krb, posezení i truhlík

Máte-li plot již vyřešený, a přesto se vám gabiony líbí, nemusíte zoufat. Kromě stavby plotů a opěrných zdí, je totiž gabion možné využít i dalšími způsoby. Nás nejvíce zaujalo použití pro výstavbu vyvýšených záhonů, přírodních truhlíků, schodů či venkovního krbu a posezení. Skvělá je také kombinace s vodním živlem, kdy můžete vytvořit netradiční fontánu nebo jezírko. Zkrátka fantazii se meze nekladou. Výrobci gabionů nabízí pro tento účel různý tvar košů od základního kvádru až po válec. Dle přání jsou k dispozici také různé rozměry košů od těch největších až po ty nejmenší možné. Zkrátka v zahradě je dovoleno experimentovat, a proto se nebojte vytvořit neotřelé nápady. Kromě svého potěšení můžete inspirovat i ostatní!

 

Fotografie