Články & návody

Zahradnická firma Skoupý - realizace a návrhy zahrad, zahradní architekt působící v Brně a okolí i po celé ČR

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková okna a dveře do pasivních domů Ostrava.

INVIDA - nábytek do ložnice na míru. Skříně, postel, stolky...

Dokurzu.cz - semináře, školení a rekvalifikační kurzy z celé ČR.

HW - PANTY, spol. s r. o. - sanace zdiva technologií HW-SYSTEM.

Karissa Corp SE - revitalizace bytových domů Brno a okolí.

SEDMA International s.r.o. - bezrámová posuvná okna a dveře.

TOKAREX spol. s r.o. - anhydritové podlahy. Realizace po celé ČR.

Úklid domácnosti po nemoci aneb dejte sbohem virům a bakteriím

Bolest svalů, kloubů, horečka a nechutenství. To jsou nejčastější příznaky virového onemocnění. Nejlepším lékem je odpočinek a podání příslušných léků. Dříve nebo později se opět ale budete cítit ve formě a budete chtít zamezit šíření bacilů mezi další členy vaší rodiny. Jak ale na to? Jednoduše, vrhněte se na úklid! Sepsali jsme pro vás základní tipy, jak nežádoucí viry a bakterie bez milosti zničíte. Od běžného úklidu je tento typ mnohem důkladnější.

Odolné bacily

Během nemoci vypouštíte do prostoru tzv. kapénky. Ty se šíří dýcháním, mluvením, ale i specifickými projevy onemocnění, tedy kýcháním či kašláním. Kromě toho, že se mohou rozšířit do celého okolí mají jednotlivé viry a bakterie dle svého původu různou životnost. Některé přežijí sotva pár hodin, ale jiné dokážou na povrchu ulpět i roky. Vítezství nad uzdravením může být tedy jen dočasné. Když však zahájíte důkladnou dezinfekci riziko relapsu je minimální.

Postel je rájem virů a bakterií

Úklid zahajte tím nejdůležitějším. Vaší postelí nebo místem, kde jste stonali a potili se. Lůžkoviny dejte vyprat na dezinfekční program nebo na minimálně 60 °C. V případě, že máte bílé povlečení a prostěradlo, můžete použít i vyvářku, která je z hlediska usmrcení virů nejideálnější. Do pračky dále přidejte i pyžamo a jakékoliv dekorační polštářky, které byly ve vaší posteli. V případě, že v ložnici máte závěsy je vhodné vyprat i ty. Po vyprání všechny předměty pro jistotu ještě přežehlete. Kombinace horké vody a teplé páry z žehlení zajistí 100 % sterilitu.

Kromě lůžkovin a textilií je vhodné se zaměřit i na samotnou matraci. Nejprve ji vysajte a pokud máte k dispozici tepovač nebo parní přístroj určitě není od věci ho použít.

Dezinfekce koupelny

Po ložnici je druhým nejnavštěvovanějším místem v případě nemoci koupelna. V té se obecně rádi množí viry a bakterie a při nemoci to platí dvojnásob. Veškeré ručníky a textilie, které se v této místnosti nacházejí je vhodné opět vyprat na vyšší teplotu a následně vyžehlit. Základem je také výměna zubního kartáčku a dezinfekce veškerých kosmetických nástrojů, které jste během nemoci používali. Ať už se jedná o hřebeny, strojky na holení nebo nůžky na nehty, dezinfekci není radno podceňovat. Stejná situace platí i pro tuby krémů, pasty, mýdla nebo nejrůznějších sér. Na všech těchto materiálech mohou viry a bakterie snadno přežívat.

Stejně jako v rámci běžného úklidu umyjte zrcadlo, kohoutky, umyvadlo a záchod. Ideální je volit přípravek s obsahem dezinfekce, kterým kromě jiného můžete vyčistit i obklady. Naposled důkladně vytřete i podlahu. V případě, že vlastníte parní mop určitě ho využijte.

Úklid dalších místností

Ve zbytku bytu nebo domu proveďte běžný úklid. Speciální pozornost však věnujte klikám, madlům, zábradlí, a hlavně elektrickým zařízením. Na ovladačích, telefonech, tabletech a počítačích se kapénkám velmi líbí a jak již ne jedna studie prokázala, právě tyto předměty bývají semeništěm virů. V případě, že jste trpěli rýmou nezapomeňte ani na důkladnou dezinfekci odpadkového koše, kam jste posmrkané kapesníčky vyhazovali. Pokud stonali kromě vás i děti, vyperte jim i všechny hračky. U těch, které nelze vyprat pak zvolte umytí a dezinfekci speciálním přípravkem na čištění dětských hraček.

Nepodceňujte výměnu vzduchu

Zcela na závěr doporučujeme po důkladném úklidu udělat v bytě nebo domě průvan a všechny zbytkové bacily, tak vyhnat.

Takto uklizená domácnost vám nejen bude dělat radost, ale zajistí, že žádný bacil už nebude mít šanci.

Kromě očisty interiéru však nepodceňujte ani očistu svého organismu. Zejména po nemoci si lidské tělo žádá zvýšený přísun vitamínů a minerálů. Dbejte tedy jak na kvalitní stravu, tak i na vhodné doplňky a dostatek odpočinku.

Zdraví máme jen jedno a je bezpochyby nejdůležitější!

 

Fotografie