Články & návody

Zahradnická firma Skoupý - realizace a návrhy zahrad, zahradní architekt působící v Brně a okolí i po celé ČR

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková okna a dveře do pasivních domů Ostrava.

INVIDA - nábytek do ložnice na míru. Skříně, postel, stolky...

Dokurzu.cz - semináře, školení a rekvalifikační kurzy z celé ČR.

HW - PANTY, spol. s r. o. - sanace zdiva technologií HW-SYSTEM.

Karissa Corp SE - revitalizace bytových domů Brno a okolí.

TOKAREX spol. s r.o. - anhydritové podlahy. Realizace po celé ČR.

VPUSŤTE ČISTÝ VZDUCH

Přísně vzato z pohledu ekologie se jeví, že čistý vzduch v civilizovaném světě dnes najdeme všude možně, jen ne venku. Pokud nemáte to štěstí a neobýváte vysokohorskou chatu či prostou chýši uprostřed džungle, nejspíše se do vašich plic dostává vzduch více či méně znečištěný. Celoročně se plní smogem z dopravního provozu a průmyslové výroby, od jara do léta je obohacen o nejrůznější pyly. Suchá a horká léta, na jaká jsme nuceni se opakovaně adaptovat, s sebou přinášejí zvýšené množství prachových částic. Pomalu se snižuje počet obyvatel civilizovaného světa, kteří by nebyli na nic alergičtí.

Naštěstí moderní doba nejen problémy vyvolává, ale vzápětí nabízí také jejich řešení, nebo alespoň do určité míry zmírnění. Jak doma ve vlastním domě či bytě, tak v kanceláři si můžeme ovzduší, které vdechujeme a vydechujeme, do určité míry vyladit. Účinnou pomocí bývají nejrůznější čističky vzduchu, vybavené speciálními funkcemi, například schopností ionizovat a zvlhčovat vzduch. Vlny veder pomohou překonat mobilní klimatizační jednotky.

Tyto přenosné přístroje však nepostačí ve velkokapacitních prostorách, kde se pohybují stovky či tisíce lidí denně – výrobní haly, stravovací zařízení, nákupní centra a další. Zde je nevyhnutelné investovat do instalace velkoobjemové vzduchotechniky.

Specializovaná firma vypracuje projekt na míru pro instalaci vzduchotechnického potrubí, které je vybaveno filtrací. Je instalováno zpravidla v nejvyšší části stavby, pod stropem i na střeše, kde může být chráněno krytem. Vzduchotechnika zajistí přívod čerstvého vzduchu do budovy a jeho následný odvod ven, přičemž účinné a v předepsaných intervalech obměňované filtry zachytávají polétavé částice jako jsou prach, pyly, roztoči, bakterie a spóry plísní. Potrubí si poradí s odsáváním par v potravinářských provozech. Kromě toho zabezpečí rekuperaci tepla, tzn. vzájemné ohřívání a ochlazování vzduchu ve vstupním a výstupním potrubí, čímž lze dosáhnout významných úspor na vytápění objektů a jejich ochlazení podle aktuálního ročního období. Profesionálně instalované a optimálně regulované komponenty větracích systémů pracují efektivně, čistě a bez zbytečného navýšení provozních nákladů.

Vedle montáže by mělo být samozřejmou součástí servisu také proškolení klienta o ovládání celého zařízení a poradenství pro každodenní používání. Seriozní firma dále zajistí pravidelné kontrolní měření a revize stavu vzduchotechniky včetně výměny filtrů. Výrobu a kompletní dodávku i montáž vzduchotechnického potrubí včetně příslušenství poskytuje brněnská firma Giometal s. r. o. s dlouholetou tradicí a praxí.

Fotografie