Články & návody

Zahradnická firma Skoupý - realizace a návrhy zahrad, zahradní architekt působící v Brně a okolí i po celé ČR

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková okna a dveře do pasivních domů Ostrava.

INVIDA - nábytek do ložnice na míru. Skříně, postel, stolky...

Dokurzu.cz - semináře, školení a rekvalifikační kurzy z celé ČR.

HW - PANTY, spol. s r. o. - sanace zdiva technologií HW-SYSTEM.

Karissa Corp SE - revitalizace bytových domů Brno a okolí.

TOKAREX spol. s r.o. - anhydritové podlahy. Realizace po celé ČR.

Útěk z města: do starého či nového?

Jak vyřešit vlastní bydlení? Takovou otázku si již během období dospívání musí klást každý člověk, který touží vyletět z rodinného hnízda, oprostit se od dobře myšlené, leč svazující rodičovské ochrany, zkrátka vzít život do svých rukou a postavit se na vlastní nohy. Po určitou dobu může naplňovat představu o nabyté samostatnosti život v podnájmu či pronájmu. Sdílí-li jeden byt či dokonce dům parta spolubydlících, nemusí být pravidelná platba nájemného pro peněženku přílišnou zátěží a zbude ještě dost na radostné užívání svobodné existence.

Ve chvíli, kdy takový jedinec začne místo „já“ používat „my“ a přistoupí na život ve dvou, potažmo ve třech, začne se také poohlížet po lepším zázemí pro svou nově založenou rodinu. Trend velí: pryč z města, vraťme se ke svým kořenům, hurá do přírody. Představa, jak v ranní rose za zpěvu ptáků sbíráme první vlastnoručně vypěstované jahody, vyrýváme biomrkev či češeme stromkové ovoce, vede čerstvé živitele rodiny k logickému závěru: Raději koupit starší dům než nový. Bude to levnější, bez shánění a objíždění pozemků, bez zbytečného papírování s projekty, můžeme se ihned nastěhovat a zabydlit. Domeček si opravíme postupně, až zjistíme, co je kde potřeba a především jak budou peníze. Hlavně že zahrada bude součástí stavby – dávno vybudovaná, plodící. Než bychom se načekali vlastní úrody z pozemku kolem novostavby, bude dítě dávno dospělé.

Zní to rozumně a rádo se tomu věří. Až do té chvíle, než si budoucí hospodář při obhlídce páté či šesté nemovitosti na prodej konečně spočítá, že budoucí vynaložené náklady na postupnou rekonstrukci výrazně převýší náklady na novostavbu. Někdy je to „jen“ zpuchřelá omítka, která sice obyvatele přímo neohrožuje, ale nevypadá hezky. Můžou se ale projevit také zastaralé a popraskané rozvody v podlaze či ve zdech. Pak se začne sekat a rodina se dusí v prachu, než se položí nové trubky pro vodu, topení, elektřinu, plyn či odpady. A co teprve když zahnívají střešní trámy nebo vzlíná spodní vlhkost a je nutné přistoupit k podřezání domu… Představa staršího, rustikálního domečku s kouzelným geniem loci se rychle vytrácí.

Ačkoli Češi bývali národem kutilů, časy se mění a málokdo se vzápětí vrhne do dobrodružství zvaného „stavba svépomocí“. Časově zdlouhavé budování navíc hrozí i množstvím chyb, kterých se nezkušený stavitel nutně dopustí.

Zbývá tedy poslední řešení, kterému se budovatel zpočátku tolik bránil, a to obrátit se na profesionální stavební firmu. Nejlépe na základě osobního doporučení či alespoň zprostředkovaných kladných referencí. Takovou firmu, která má s výstavbou rodinných domů bohaté a mnohaleté zkušenosti. Její pracovníci vám v ideálním případě zbrusu nový dům podle vašich představ nejen postaví, ale dopředu také pomohou zvážit všechny aspekty stavby: její interiér i exteriér a prostorové rozvržení v souladu s dispozicemi pozemku. Navíc zpracují kompletní projektovou dokumentaci a zprostředkují vám jasný obrázek o vašem novém domě pomocí počítačové vizualizace. Progresivní firma zajistí také veškeré stavební práce počínaje zemními a výkopovými až po stříšku komínu. Po vyhloubení základů rodinného domu se pokračuje úpravou terénu, při které lze již začít pracovat na založení budoucí zahrady, instalací inženýrských sítí, kanalizace a přípojek vodovodu i plynu. Je-li firma skutečně kvalitní, kompletní zhotovení domu proběhne v nejkratším možném čase.

Výstavbou rodinných domů včetně zpracování projektů a vizualizace se zabývá firma A-Z STAVBY BLAŽEK s.r.o. Kromě toho, že poskytuje komplexní servis při výstavbě rodinných domů, specializuje se právě na zmíněné zemní a výkopové práce. Navíc zajistí také demolice a demontáže objektů – to kdyby bylo potřeba definitivně se zbavit nějakého zapomenutého, starého kouzelného domečku.

Fotografie