Články & návody

Zahradnická firma Skoupý - realizace a návrhy zahrad, zahradní architekt působící v Brně a okolí i po celé ČR

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková okna a dveře do pasivních domů Ostrava.

INVIDA - nábytek do ložnice na míru. Skříně, postel, stolky...

Dokurzu.cz - semináře, školení a rekvalifikační kurzy z celé ČR.

HW - PANTY, spol. s r. o. - sanace zdiva technologií HW-SYSTEM.

Karissa Corp SE - revitalizace bytových domů Brno a okolí.

TOKAREX spol. s r.o. - anhydritové podlahy. Realizace po celé ČR.

Jak změřit dveře?

Dveře jsou velmi důležitou součástí každého interiéru. I když někdo dává přednost otevřenému velkému prostoru, najdou se i v loftech místnosti, u kterých je absence dveří velmi nežádoucí. Chystáte-li se měnit vnitřní dveře ve svém bytě či firmě za využití stávajících zárubní, je velmi důležité je správně změřit.

Standardní šířky dveří běžně k dostání na našem trhu jsou 60, 70, 80 a 90 cm. Když si vezmete metr a obejdete dveře, které máte po ruce, zjistíte, že ani jedny zřejmě daných rozměrů nedosáhnou. Šířku dveří měříme jako vnitřní vzdálenost mezi pravou a levou zárubní, oproti udaným rozměrům budou ty naměřené pravděpodobně o něco větší. U dveří „osmdesátek“ (tedy šířka 80 cm) bývá tento rozdíl cca 2 – 5 cm v závislosti na místě, kde měříte. Je to běžný jev a výrobci s ním počítají. Přesto si pro jistotu přeměřte i vámi vybrané dveře na prodejně či v showroomu vybraného výrobce. Na dodání dveří se zpravidla čeká i několik týdnů a špatně zvolená velikost by vás mohla nemile překvapit a celou stavbu či rekonstrukci nepříjemně protáhnout. Pokud měníte dveře ve starém prostoru, změřte určitě všechny dveře. I když vypadají stejně, mohou se výrazně lišit a nové dveře přece nechcete hned brousit nebo řešit, že nedoléhají a že pod nimi táhne.

Dalším parametrem ke zvážení je orientace dveří pravá/levá. Jako pravé dveře označujeme takové, které mají panty na pravé straně, pokud před nimi stojíme a otvíráme je směrem k sobě. Levé dveře pak mají panty při stejném postavení na straně levé.

Fotografie