Články & návody

Zahradnická firma Skoupý - realizace a návrhy zahrad, zahradní architekt působící v Brně a okolí i po celé ČR

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková okna a dveře do pasivních domů Ostrava.

INVIDA - nábytek do ložnice na míru. Skříně, postel, stolky...

Dokurzu.cz - semináře, školení a rekvalifikační kurzy z celé ČR.

HW - PANTY, spol. s r. o. - sanace zdiva technologií HW-SYSTEM.

Karissa Corp SE - revitalizace bytových domů Brno a okolí.

TOKAREX spol. s r.o. - anhydritové podlahy. Realizace po celé ČR.

Jak vybrat obklady a dlažbu do koupelny?

Rekonstrukce koupelny nebo zařizování nové koupelny v novostavbě je neodmyslitelně spjata také s výběrem obkladů a dlažby, které hrají hlavní roli v desingu a celkovém dojmu místnosti, kde tráví svůj čas každý z nás, a to na denní bázi. V rámci zařizování je proces vybírání poměrně příjemná záležitost, pakliže vezmeme v potaz současné možnosti a širokou nabídku, kde si vybere opravdu každý, a to dle vlastních preferencí i vkusu.

Na co se zaměřit při výběru obkladů a dlažby?

Nejenom motiv, barva či velikost obkladů jsou při výběru důležité. V rámci koupelen je žádoucí zaměřit se také na vlastnosti konkrétního materiálu, jelikož právě koupelna je prostorem se zvýšenou vlhkostí a častými změnami teplot, což při výběru obkladů hraje svou roli.

Požadovanými parametry na obklady i dlažbu by tedy měla být především odolnost vůči vlhkosti, otěruvzdornost a protiskluzové zpracování.

Otěruvzdornost se uvádí ve stupních PEI v rozmezí od 1 do 5. Pro představu, stupeň PEI -5 je vhodný do velkých komerčních prostor, jako jsou nákupní centra.

Z dlouhodobého hlediska je dobré zaměřit se také na výběr obkladů/dlažby s co nejmenší spárou, neboť právě ta je jedním z nejčastějších důvodů pro rekonstrukci. Spárovací hmoty se časem vydrolují, černají a v mnoha případech se můžeme setkat také s plísněmi. Řešením je rektifikovaná, kalibrovaná dlažba, která zajistí co nejužší spáru a tím i prodlouží mnohonásobně životnost a funkčnost celé koupelny.

Protiskluzová ochrana

Protiskluzová ochrana, jak sám název napovídá, je praktickou a funkční prevencí před podklouznutími a případnými pády. Podlaha v koupelně by měla být nejen oku líbivá, ale také maximálně bezpečná, a to s ohledem na to, že je místností, kde se nějakému tomu nánosu vody a střídání teplot zkrátka nevyhneme.

* Jednotlivé stupně protiskluznosti se uvádějí písmenem R a to s různými stupni od 9 po cca 12. Pro běžný interiér se používá R9 i na bosou nohu ve sprše, na chodby a podobné prostory typu garáž nebo jiné více náchylné části na nebezpečí je vhodnější stupeň R10, přičemž na venkovní terasy, volně položené kachle v písku/ trávě nebo u bazénu je nejvhodnější povrch se stupněm R11. Speciální zakázkové produkce nabízí možnost i zpracování protiskluzu R12.

Barvy a velikost obkladů

Co se týče koupelnových obkladů a jejich velikosti – je vhodné přizpůsobit jejich rozměry celkové rozloze koupelny, vybranému koupelnového nábytku i stylu interiéru. Vybírat můžete z velkoformátových obkladů i formátů menších rozměrů. Pokud toužíte po koupelnovém obložení, které bude nadčasové i pro další sezóny, je žádoucí vybírat z přírodních odstínů a barev a tónů, které jsou vám příjemné na pohled a současně je zde vysoká pravděpodobnost, že se vám budou líbit i za několik let. Zároveň je skvělé, když zvolíte barvy a tóny neutrální, kdy si můžete vyhrát s koupelnovými doplňky a měnit tak vzhled koupelny jednoduše a bez nákladných rekonstrukcí či investic. Díky volbě nadčasovému designu s neutrálním charakterem si můžete se vzhled koupelny obměňovat v průběhu celého roku a zároveň je zde vysoká šance, že s výběrem obkladů budete spokojeni i s časovým odstupem.

V naší nabídce najdete obklady v rozměrech od 20x20cm až po velkoformáty 160x320cm. Nezáleží na tom, zda bydlíte v bytě, či rodinném domě, díky krásnému designu a nadčasovým technologiím jsou velkoformátové obklady skvělou volbou také do panelákových koupelen. Výsledné koupelny mají minimální množství spár, díky kalibrovaným dlažbám úzké spáry a také spárou neporušený design, který vynikne i v menší ploše.

Tipy v kostce:

  1. Obklad patří na stěny, dlažbu lze použít jako materiál pro podlahy, případně i stěny, jelikož má všechny potřebné vlastnosti i v případě použití namísto obkladu na zeď.
  2. Pokud přemýšlíte nad tím, zda zvolit do koupelny matné či lesklé obklady a dlažbu – obojí má svoje pro a proti. Lesklé provedení přidá koupelně nádech luxusu a bude odrážet světlo, což vaši koupelnu opticky zvětší. Avšak v případě, že přijde lesklé provedení do styku s vodou, mohou se na povrchu objevovat viditelné kapky a mapy, což už tak hezky nepůsobí a provedení v lesku tak rozhodně vyžaduje pravidelnější údržbu. Oproti tomu matné provedení vaši koupelnu zútulní, zajistí teplejší energii a rodinnější prostředí a nebude vyžadovat zvýšenou údržbu.
  3. V případě, že chcete, aby koupelnová podlaha zbytečně neupozorňovala na stopy vodního kamene, každé smítko či vlas – je vhodné zvolit dlažbu s nápadnější strukturou.
  4. Již při výběru obkladů je dobré se zamyslet také nad volbou spár, které celkový dojem z obkladů vždy doladí. Nejčastěji používané jsou spáry bílé, šedé či barevně korespondující přímo s vybraným obkladem.
  5. Je skvělé sledovat trendy a inspirovat se jimi, avšak nemělo by to být na úkor sebe sama. Ve své koupelně byste se měli především cítit příjemně a měla by odpovídat vašemu stylu a vkusu. Dnešní nabídka obkladů i dlažeb do koupelen je široká, stačí si jen ujasnit, v čem se cítíte dobře a co se vám líbí.

Pokud vám na výběru obkladů záleží a chcete mít jistotu správné volby, využijte možnost návštěvy showroomu, kde si můžete prohlédnout obklady ve 3D realitě. Vámi vybrané koupelnové obklady i dlažbu si osahejte a navnímejte si, jak na vás působí mimo stránky katalogu. Návštěva showroomu vám pomůže také vytvořit si ucelenější představu o výsledném efektu.

V případě, že uvažujete o rekonstrukci koupelny nebo právě řešíte realizaci nové – Keramika CZ, s. r. o. nabízí možnost návštěvy i odborného poradenství v Turnově i Liberci.

Fotografie