Články & návody

Zahradnická firma Skoupý - realizace a návrhy zahrad, zahradní architekt působící v Brně a okolí i po celé ČR

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková okna a dveře do pasivních domů Ostrava.

INVIDA - nábytek do ložnice na míru. Skříně, postel, stolky...

Dokurzu.cz - semináře, školení a rekvalifikační kurzy z celé ČR.

HW - PANTY, spol. s r. o. - sanace zdiva technologií HW-SYSTEM.

Karissa Corp SE - revitalizace bytových domů Brno a okolí.

TOKAREX spol. s r.o. - anhydritové podlahy. Realizace po celé ČR.

Bydlet začínáme od podlahy

Při výběru vhodné podlahové krytiny je potřeba postupovat obezřetně a pečlivě zvážit řadu faktorů. Zdánlivě nejdůležitější hlediska, jakými jsou cena a dekor, mohou v širším úhlu pohledu ustoupit poněkud do pozadí.

Zamysleme se nejprve nad prostorem, který máme k dispozici. Je místnost dostatečně prostorná, nebo bude vhodné opticky ji zvětšit světlými tóny a jednoduchými liniemi? Bude naopak žádoucí rozčlenit příliš velký prostor různobarevnými segmenty? Kdo se bude po podlaze pohybovat? Bude nutné chránit bezpečnost dětí a starých lidí protiskluzovou úpravou? Jakou místnost máme na mysli a jaká bude její funkce? Jak vysokou zátěž bude muset snést?

Vstupní místnosti jako chodba či hala vyžadují vysokou odolnost podlahy, neboť se v ní pohyb osob koncentruje. Navíc, pokud se nepřezouváme ještě před vstupem dovnitř, můžeme do předsíně nanosit z chodníku vodu z kaluží, bláto, písek, kamínky a jiné nečistoty. Nezapomínáme ani na tvrdé podpatky. To vše může povrch podlahy poškrábat a poškodit. Proto je nutné vybrat povrch pevný, tvrdý, odolný proti obroušení a vodě. Dobře poslouží například keramická dlažba.

Obývák je centrem rodinného života, zejména dospělí členové rodiny zde tráví hodně času a sem si vodí také návštěvy. Povrch podlahy by tedy měl snést středně intenzívní zátěž. Design podlahy by měl detailně korespondovat s ostatními prvky interiéru tak, aby vyjadřoval jedinečné osobnosti obyvatel bytu. Můžeme si proto dovolit s podlahou experimentovat. K tomu nám dobře poslouží kupříkladu laminátová podlaha, pro kterou existuje téměř neomezený výběr nejrůznějších vzorů. Má nižší tepelný odpor než dřevo, proto je vhodná pro podlahové vytápění. Tím se vyrovnává fakt, že sama o sobě je laminátová podlaha pocitově spíše chladná. Na rozdíl od dřeva nevyžaduje žádnou ochrannou povrchovou úpravu jako voskování, lakování či napouštění oleji. Navíc je vysoce odolná proti poškrábání. Když přesto dojde k jejímu poškození, lze znehodnocenou laminátovou desku snadno vyměnit. Nevýhodou může být kluzký povrch. Další nevýhoda, totiž nižší akustická izolace, se dá optimalizovat volbou podkladní podložky z vhodného materiálu a o větší tloušťce.

Kuchyň je místem, kde nejčastěji hrozí poškození povrchu horkou tekutinou či střepy z rozbitého nádobí. Povrch vybíráme pevný, odolný proti vodě i vysokým teplotám, a s ohledem na bezpečnost také protiskluzový. Nemusí to být nutně dlažba, ačkoli je to jeden z nejběžnějších povrchů v kuchyních. Upustíme-li však na takto vysoce tvrdý materiál hrnek, nejenže se nádobí téměř stoprocentně rozbije, ale také hrozí prasknutí dlaždice a výměna je pak komplikovaná. Existují i jiné materiály, odolné vůči kuchyňskému provozu, avšak měkčí a šetrnější vůči dopadajícím předmětům, například PVC podlahy.

V ložnici se pohybujeme často bosi a opotřebení podlahy zde tolik nehrozí. Co však musíme chránit, jsou lidská chodidla, kterým vadí chlad a tvrdost. Můžeme si zde dopřát teplé povrchy s nižší odolností, např. dřevo či korek. Stejně tak teplou, ale odolnější podlahu bychom měli volit do dětského pokoje. Zde nám poslouží třeba přírodní linoleum neboli marmoleum. Tento unikátní materiál se vyznačuje odolností proti vlhkosti, je proto ideální také do koupelen. Díky variabilnímu designu pěkně ladí i s keramickými obklady na stěnách, při případném uklouznutí na vlhkém povrchu však nehrozí tak vážné ublížení na zdraví, jako je tomu u dlažby.

Možná máte již nyní zamotanou hlavu z tolika kriterií, které musíte vzít v úvahu. A to jejich výčet ještě zdaleka nekončí. Nebojte se proto svěřit do péče odborníkům na podlahové povrchy, kteří vám rádi pomohou vybrat ten nejvhodnější materiál i design. Jednou z takových firem je Floorpark v Brně – Komárově. Realizují pokládku nejen laminátových a dřevěných podlah i zmíněných podlah z marmolea, ale také podlah vinylových, PVC. Nabízejí v neposlední řadě také široký výběr koberců všech formátů a typů, jak do interiéru, tak koberce venkovní a pro čisticí zóny. Se svou více než dvacetiletou zkušeností s dovozem a pokládkou kvalitních podlah bezpochyby dokážou pomoci i vám.

Fotografie