Články & návody

Zahradnická firma Skoupý - realizace a návrhy zahrad, zahradní architekt působící v Brně a okolí i po celé ČR

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková okna a dveře do pasivních domů Ostrava.

INVIDA - nábytek do ložnice na míru. Skříně, postel, stolky...

Dokurzu.cz - semináře, školení a rekvalifikační kurzy z celé ČR.

HW - PANTY, spol. s r. o. - sanace zdiva technologií HW-SYSTEM.

Karissa Corp SE - revitalizace bytových domů Brno a okolí.

TOKAREX spol. s r.o. - anhydritové podlahy. Realizace po celé ČR.

WC v koupelně ano, nebo ne

Plánujete rekonstrukci koupelny, projektujete domek, nebo stavíte? Chcete ušetřit místo a zvažujete spojení toalety s koupelnou? Nejste si ale jistí, jestli vám takové řešení bude vyhovovat a zda je to vůbec možné? Poradíme vám, jaké jsou výhody a nevýhody obou řešení.

Hlavní zásady

Rozhodně je vhodné před každým zásahem, jakým je například rekonstrukce bytového jádra, oslovit architekta, nebo projektanta a poradit se. Může se stát, že budete muset zasáhnout do nosných zdí, změní se dispozice bytu, dojde ke změně užívání některé jeho části a v těchto případech už budete potřebovat stavební povolení.

To, jestli budete moci mít WC dohromady s koupelnou, se také řídí vyhláškou. Rozhodující je druh budovy a počet osob, které budou dané zařízení využívat.

 • V bytech, které mají tři, až čtyři místnosti musí být jedna toaleta umístěna v samostatné místnosti. Druhé WC můžete případně mít v koupelně.
 • Jedna toaleta může být pouze v bytech s nejvýše dvěma obytnými místnostmi a v tomto případě může být v koupelně.
 • V bytech o pěti a více místnostech musí být toalety dvě. Jedna z nich musí být umístěna samostatně.

Samostatné WC

Chcete se po náročném dni na deset minut zavřít v koupelně a užít si chvilku klidu a soukromí a zrovna v ten moment potřebuje někdo jiný nutně na záchod. Tak to je jeden z důvodů, proč je lepší mít alespoň jedno WC samostatné. Společná toaleta s koupelnou může být zásahem do soukromí. Je dobré počítat také s tím, že zejména při ranních a večerních špičkách nebudou chtít dva lidé využívat koupelnu a WC současně.

Výhody

 • Je ideálním řešením zejména z důvodu soukromí
 • U oddělené toalety se nešíří bakterie do okolního prostoru, kde jsou umístěny hygienické potřeby
 • Pokud bude toaleta disponovat malým umyvadlem, nemusíte po použití WC navštěvovat koupelnu
 • Ušetřené peníze za rekonstrukci můžete investovat do vylepšení stávajícího WC. Pořídit například závěsný klozet, lepší odvětrávání, nebo bidetovou spršku a malé umyvadlo

Nevýhody

 • Zřejmě největší nevýhodou samostatného WC jsou prostorové nároky.
 • Je třeba dodržet zásady týkající se dispozic při řešení místností k hygieně. V případě WC jde zejména o minimální rozměry záchodu a o umístění a otevírání dveří
 • Malý prostor může dělat problémy zejména starším nebo zdravotně postiženým lidem

Společná koupelna s WC

Je možným řešením, pokud patříte k těm, kteří nevyžadují při hygieně soukromí. Vyhovuje vám, když si můžete po WC umýt ruce hned na místě a nemusíte chodit přes dvoje dveře. Společná koupelna s WC vás láká nabídkou vzdušnějšího a většího prostoru, kde můžete experimentovat s designem.

Výhody

 • Úspora prostoru, kterou oceníte zejména v menších bytech. Vybouráním příček můžete získat prostor pro umístění koupelnového nábytku nebo pračky. Získáte i lepší přístup k toaletě.
 • Změnou dispozice vznikne místo pro umístění bidetu, který už dnes není jen výsadou honosných vil a hotelů. Navíc nemusí jít pouze o klasický bidet. V dnešní nabídce jsou i bidetové spršky, sprchovací toalety a sprchovací sedátka.
 • Sladění prostoru do jednotného designu. Nabídka vybavení koupelen a toalet již bere v potaz řešení společného WC a koupelny.
 • S přibývajícím věkem může být společné WC s koupelnou praktičtější. Větší prostor a možnost hygieny po WC v jedné místnosti bez nutnosti přecházet.
 • Výhoda pro menší domácnosti a pro lidi, kteří často cestují.

Nevýhody

 • Koupelna s toaletou vyžaduje více hygieny. V současnosti probíhají studie, které mají za cíl zjistit, jak významným hygienickým rizikem je společné umístění toalety v koupelně.
 • Nutnost odvětrávání toalety.
 • Méně soukromí. I když vám toto řešení z počátku nevadilo, může se stát hygienické zařízení v jedné místnosti do budoucna problémem. Změní se počet osob v domácnosti, přibudou děti. I na to je třeba myslet.

Co byste měli zvážit

Zvažte náročnost konstrukčního řešení. Případné přemístění toalety, instalaci kanalizačních svodů, umístění dveří atd. Před rekonstrukcí WC je zcela určitě nutné se o těchto věcech poradit. Můžete tím ušetřit zbytečně vynaložené náklady a potíže při případném zamítnutí ze strany úřadů.

Rekonstrukce bytu Brno

Pokud zvažujete realizaci rekonstrukce bytového jádra a hledáte specialisty, kteří rozumí stavebním pracím a dokážou realizovat vaše představy a poradit vám, neváhejte se obrátit na stavební firmu KADAŇKA stav s.r.o. Brno

Firma KADAŇKA stav je vám schopná zajistit kompletní rekonstrukci bytového jádra v Brně, ale po domluvě i v rámci celé České republiky. Mají bohaté zkušenosti v oblasti výstavby, rekonstrukce i demolice. Pokud rekonstrukci teprve plánujete, poradí s návrhem i výběrem vhodného materiálu. Zajistí pro vás rekonstrukci bytového jádra na klíč, což znamená, že se postarají o veškeré stavební práce, od bourání až po následný úklid.

Fotografie