Články & návody

Zahradnická firma Skoupý - realizace a návrhy zahrad, zahradní architekt působící v Brně a okolí i po celé ČR

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková okna a dveře do pasivních domů Ostrava.

INVIDA - nábytek do ložnice na míru. Skříně, postel, stolky...

Dokurzu.cz - semináře, školení a rekvalifikační kurzy z celé ČR.

HW - PANTY, spol. s r. o. - sanace zdiva technologií HW-SYSTEM.

Karissa Corp SE - revitalizace bytových domů Brno a okolí.

SEDMA International s.r.o. - bezrámová posuvná okna a dveře.

TOKAREX spol. s r.o. - anhydritové podlahy. Realizace po celé ČR.

Rekonstrukce koupelny

Koupelna je místem, kde začínáme a mnohdy i končíme svůj den. Každý člen rodiny ji používá několikrát denně, často v ní trávíme desítky minut. Je tedy důležité, aby splňovala naše požadavky jak po stránce funkční, tak po stránce estetické. Na co si dát při rekonstrukci koupelny pozor a o čem důkladně popřemýšlet?

Při rekonstrukci koupelny musíme vycházet z velikosti prostoru, který máme k dispozici. Žádný byt není nafukovací a někdy zkrátka není možné do malé koupelny umístit vanu, sprchový masážní kout, dvojumyvadlo a pračku se sušičkou. Proto si musíme určit priority. Poležení ve vaně plné voňavé pěny či léčivé soli je jistě příjemným relaxem, jak často si ho ale dopřáváte? Opravdu se chcete kvůli několika koupelím ročně ochudit o potřebné centimetry, které pak budou chybět jinde třeba na sušičku? Kdo v bytě bydlí? Máte nějaké zdravotní omezení, bydlí s vámi prarodiče? Pak je rozhodně lepší z hlediska mobility a komfortu pořídit spíše bezbariérový sprchový kout, který vám všem používání koupelny ulehčí. Výběr vhodného sprchového koutu konzultujte se stavební firmou, která bude práci dělat nebo s odborníky ve specializovaných obchodech. Mají přehled o nabídce a pomohou vybrat nejlepší řešení podle vašich požadavků. Vybírat můžete mezi kouty s vaničkou či bez, ze zcela uzavřených variant s různými druhy uzavírání nebo elegantních koutů bez dveří jen s prosklenou stěnou. Samostatnou kapitolou jsou pak luxusní sprchové sestavy s masážními tryskami. Vše má svá pro a proti.

Zauvažujte také nad vytápěním. Stále častěji se instaluje podlahové topení, které v chladnějších měsících poskytuje příjemné teplo od nohou. V koupelnách je vhodné ho kombinovat s žebříkovým topením kvůli sušení ručníků a osušek.

Umyvadlo slouží primárně k mytí rukou a čištění zubů, hospodyňky v něm máchají hadry na úklid. K čemu je budete využívat vy? Budete v něm třeba přepírat choulostivé prádlo nebo jste zvyklí si nad umyvadlem mýt vlasy? Potom ho musíte pečlivě vybírat, aby bylo dostatečně hluboké a voda z něj zbytečně necákala do okolí. Zde se musíme zamyslet i nad typem baterie. Nabídka je nepřeberná, ale to nejlepší řešení se často hledá snadno asi jako jehla v kupce sena. Umyvadlo lze umístit do skříňky nebo na desku, což je stále vyhledávanější řešení. Pozor na volbu materiálu desky, aby vám ji voda nezničila po pár týdnech užívání.

Velmi důležitým prvkem koupelen je osvětlení. Dnes se běžně instaluje centrální svítidlo a velký důraz se klade na osvětlení zrcadla. Kvalitní světlo ocení ženy i muži. Lehce s tím souvisí i počet a umístění zásuvek. Doporučují se minimálně dvě v blízkosti zrcadla, dále je třeba myslet na zapojení pračky, případně sušičky. Poloha a počet zásuvek je téma, které je potřeba promyslet co nejdříve, neboť jsou jednou z prvních věcí, které se při rekonstrukci koupelny realizují.

Při výběru obkladů a dlažby se zaměřte na jejich praktičnost z hlediska úklidu. Výrobky s 3D efektem jsou sice krásné na pohled, ale v rýhách se rád a snadno usazuje vodní kámen. Nechcete být přece otrokem své koupelny, tím víc, čím tvrdší vodu máte.

Pak už zbývá jen rozhodnout, zda se pustíte do opravy vlastníma rukama nebo využijete služeb stavební firmy. Pak máte jistotu, že práce bude odvedena kvalifikovaně. Přece jen vybavení koupelny není levná záležitost, navíc každá chyba se může vymstít. Nikdo nechce řešit vytopené sousedy, netěsnící špatně odizolovanou dlažbu či zapáchající odpady v nové koupelně.

Nezbývá, než vám popřát pevné nervy a štěstí při výběru nejlepší stavební firmy, která provede rekonstrukci koupelny k vaší naprosté spokojenosti.

Fotografie