Články & návody

Zahradnická firma Skoupý - realizace a návrhy zahrad, zahradní architekt působící v Brně a okolí i po celé ČR

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková okna a dveře do pasivních domů Ostrava.

INVIDA - nábytek do ložnice na míru. Skříně, postel, stolky...

Dokurzu.cz - semináře, školení a rekvalifikační kurzy z celé ČR.

HW - PANTY, spol. s r. o. - sanace zdiva technologií HW-SYSTEM.

Karissa Corp SE - revitalizace bytových domů Brno a okolí.

SEDMA International s.r.o. - bezrámová posuvná okna a dveře.

TOKAREX spol. s r.o. - anhydritové podlahy. Realizace po celé ČR.

Mechanické filtry jako základ při úpravě vody

Kvalita vody v České republice se velmi různí podle místa, ze které je čerpána. Největším problémům čelí uživatelé vody ze studní. Ačkoli může být voda ze studny relativně zdravá, často se v ní vyskytují především pevné částice viditelné okem. Právě pro tyto případy jsou vhodné mechanické filtry. 

Filtrace pevných nečistot

Filtry mechanických nečistot se používají jako prvotní článek při úpravě znečištěné vody. Ať už je potřeba vodu pouze zbavit pevných částic, nebo upravit její kvalitu, která byla podle chemické analýzy zpochybněna, vždy je potřeba využít mechanický filtr. Tento způsob filtrace se využívá pro zachycení pevných látek. Tyto pevné látky mohou být písek, jíl nebo nečistoty živočišného či rostlinného původu.

Filtrační vložky

Mechanické filtry na vodu využívají pro filtraci filtračních vložek. Tyto vložky jsou jednorázové nebo proplachovatelné a nejčastěji jsou vyrobeny z lisovaných polypropylenových vláken. Vložky se liší v závislosti na tom, jak velké částice vodou proudí. Jejich propustnost je dána velikostí otvorů, která je udávána v mikronech. Do mechanického filtru se dá použít i vložka s lisovaným aktivním uhlím, které je kromě zachycení pevných částic schopno zbavit vodu zápachu či neutralizovat chlór.

Rozbor vody

Pokud pochybujete nad kvalitou vaší vody, vždy je dobré zajistit si její rozbor a chemickou analýzu. To platí především pro uživatele studní. Pokud využíváte vodu distribuovanou vodárenskou společností, pak by měly být výsledky jejího rozboru veřejně přístupné. Naleznete je například na internetových stránkách vodárenské společnosti. Rozbor vody je zásadní pro výběr vhodného filtru, ať už mechanického nebo dalších filtrů upravujících například pH vody, obsah železa či dusitanů.

Výběr filtru

Podle výsledků rozboru vody je pak možno vybrat vhodný mechanický filtr. Kromě poréznosti filtračních vložek se mechanické filtry také rozlišují podle velikosti filtru, Nejčastěji jsou využívány fitry o délce 10 palců s přípojným závitem o průměru 1 palec. Mechanický filtr se nejčastěji zapojuje před vodovodní baterii a umísťuje pod dřezem. Lze ovšem využít i filtr, zapojitelný přímo na kohoutek vodovodní baterie.

Nejste-li si jistí jaký mechanický filtr je vhodný pro účely čištění vaší vody, doporučujeme kontaktovat odborníky zabývající se distribucí mechanických filtrů. 

Fotografie