Články & návody

Zahradnická firma Skoupý - realizace a návrhy zahrad, zahradní architekt působící v Brně a okolí i po celé ČR

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková okna a dveře do pasivních domů Ostrava.

INVIDA - nábytek do ložnice na míru. Skříně, postel, stolky...

Dokurzu.cz - semináře, školení a rekvalifikační kurzy z celé ČR.

HW - PANTY, spol. s r. o. - sanace zdiva technologií HW-SYSTEM.

Karissa Corp SE - revitalizace bytových domů Brno a okolí.

SEDMA International s.r.o. - bezrámová posuvná okna a dveře.

TOKAREX spol. s r.o. - anhydritové podlahy. Realizace po celé ČR.

Otravný hmyz aneb 7 tipů, jak se doma zbavit much

Každý z nás to jistě zažil a nyní je tu znovu období, kdy dvě mouchy vyženete a další tři přiletí. Nejenže je často otravné jejich bzučení, ale často je problém v tom, že sedají na jídlo a mohou přenášet nejrůznější nemoci. I když řešením je jistě zabarikádování všech oken a absence větrání, nejedná se o tu nejlepší variantu. Naštěstí totiž existují další tipy, které mouchy z vašeho domova jednoduše vystrnadí.

  1. Okenní sítě

Tou zcela nejideálnější radou je zcela bezpochyby instalace okenních sítí. Ta totiž zabrání nejen mouchám, ale i komárům či vosám dostat se k vám domů. Zpravidla však jde o nákladnější řešení, které si ne každý může dovolit. Zakoupení a instalace je však možná i jen na některá okna. Určitě tedy stojí za zvážení, zda se vám tato ochrana nevyplatí. Přece jen toto řešení bude mít dlouhodobý účinek, a tak se počáteční investice rychle navrátí.

  1. Síla elektřiny

Další možností, která je taktéž velmi populární je elektrický odpařovač. Jde o zařízení, které jednoduše vložíte do zásuvky a ono začne uvolňovat smrtelný jed pro hmyz. Nutno dodat, že pro člověka je odpařovaný přípravek zcela neškodný a není tedy nutné obávat se nežádoucích účinků. Zařízení zakoupíte nejen v elektro obchodech, ale i v každé drogerii. Jediné co, tak doporučujeme přečíst si pozorně návod od výrobce. Každý druh je totiž vhodný pro jinak velký prostor a jeho náplň vydrží jiný počet dnů.

  1. Ultrazvukový odpuzovač

Odpuzovač much nemusí fungovat jen na bázi chemie. Existují i varianty, které v sobě mají zabudovaný ultrazvuk. Ten vydává určitý signál, který mouchám vadí a způsobuje jejich dezorientaci. Výsledkem je, že mouchy vyhodnotí danou oblast jako nepřátelskou a záhy odletí. Působení ultrazvuku navíc nemá vliv na domácí mazlíčky a je taktéž zcela bezpečným tipem.

  1. Lapač hmyzu

Pokud nechcete mouchám ublížit, pak pro vás toto řešení zcela jistě není. Elektrické lapače hmyzu totiž fungují na principu přilákání hmyzu a jeho následného spálení. I když se jedná o opravdu účinné zařízení, nevýhodou může být kromě jiného i fakt, že proces nefunguje na bodavý hmyz, a naopak dokáže zabít jiný prospěšný hmyz, který se náhodou zatoulá do vaší domácnosti.

  1. Staré dobré mucholapky

Pokud jste jezdili jako malé děti na prázdniny na chalupy nebo chaty, určitě si vzpomenete na žluté lepivé spirály, které často visely v každé místnosti. Jedná se o mucholapky, které fungují na bázi nalákání much a jejich následného přilepení. Na trhu jsou však kromě známých žlutých spirál dostupné i elegantnější varianty jako jsou např. průhledné lepící pásky, které stačí nalepit na okno.

  1. Přírodní repelenty

Velmi humánním, a navíc i dekoračním tipem jsou přírodní repelenty v podobě vegetace. Umístěte na parapety nebo kolem dveří muškáty, levandule nebo další bylinky jako je bazalka, meduňka a šalvěj a uvidíte ten rozdíl. Silice, které dané rostliny uvolňují mouchám nevoní, a tak se od vašich oken a domovů raději vzdálí.

  1. Základem je prevence

Nedejte mouchám důvod, aby do vašeho bytu nebo domu vůbec zavítali. Pečlivě ukládejte nebo přikrývejte všechny potraviny a pokrmy a uvidíte, že výskyt much se zcela jistě sníží. Pravidelně také vynášejte odpad a myjte ihned po použití nádobí. Pro mouchy je lákavý každý zbytek i jakýkoliv obal. Nedáte-li jim však žádnou záminku, nebudou mít šanci na uspokojení.

Fotografie